8.2.3
Іменем України
07 липня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3220/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Солоніченко О.В.
при секретарі судового засідання: Гаркуші Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до Приватного підприємства "Константа строй-інвест" про стягнення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів платника податків у банках, що обслуговують такого платника,-
12 травня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до Приватного підприємства "Константа строй-інвест" про стягнення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів платника податків у банках, що обслуговують такого платника.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Приватне підприємство "Константа строй-інвест" зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.07.2008 року за №13821050001015128. На обліку у ДПІ в Артемівському районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області знаходиться з 10.07.2008 року.
У зв'язку з несвоєчасної сплатою податкового зобов'язання у ПП "Константа строй-інвест" станом на 25.04.2014 року уторився податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у загальній сумі 2501481,80 грн. Борг складається:
- з податкового повідомлення-рішення № 0000092300 від 25.01.2012 року, термін сплати 22.02.2014 року на суму 2501481,00 грн. - основний платіж. У зв'язку з переплатою за осоновним платежем у розмірі 0,20 грн., остаточно сума заборгованості складає 2501480,80 грн.
- з податкового повідомлення-рішення №0000092300 від 25.01.2012 року, термін сплати 22.02.2014 року на суму 1,00 грн. - штрафні санкції.
Зазначені податкові повідомлення-рішення винесені на підставі акту перевірки №346/2300/36006578 від 05.08.2011 року.
Тому позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та стягнути суму заборгованості у розмірі 2501481,80 грн. в судовому порядку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу за відсутності повноважного представника.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
За таких обставин в силу положень ст. ст. 35, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача, належним чином повідомленого про час, дату та місце розгляду справи від якого не надійшла заява про перенесення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Константа строй-інвест" зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 09 липня 2008 року за № 13821050001015128 (а.с. 4,5) та зареєстрований як платник податків в ДПІ в Артемівському районі м. Луганська ГУ Міндоходів у Луганській області з 10.07.2008 року за № 5872, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 22.07.2011 № 2901 (а.с.6). Є платником податку на додану вартість.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства..
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою податку на додану вартість.
Відповідно до 14.1.178. ст.14 Податкового кодексу України податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу;
Податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді (п.14.1.179 ст.14 Податкового кодексу України)
Відповідно до пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України (в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг відповідача склався з сум, визначених:
- податковим повідомленням-рішенням № 0000092300 від 25.01.2012 року, термін сплати 22.02.2014 року на суму 2501481,00 грн. - основний платіж. У зв'язку з переплатою за основним платежем у розмірі 0,20 грн., остаточно сума заборгованості складає 2501480,80 грн.
- податковм повідомленням-рішенням №0000092300 від 25.01.2012 року, термін сплати 22.02.2014 року на суму 1,00 грн. - штрафні санкції. Зазначене податкове повідомлення-рішення надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням (а.с.8)
Пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Виходячи з вказаних вимог закону, відповідачу була направлена податкова вимога № 121 від 27.02.2012 року, яка була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням (а.с.7). Відомостей щодо оскарження податкової вимоги суду не надано.
Сума заборгованості також підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків (а.с. 9), розрахунком суми податкового боргу (а.с.10).
Доказів про оскарження відповідачем зазначених вимог на час розгляду справи відповідачем не надано, а тому вони вважається узгодженими та чинними на час розгляду справи.
Доказів про добровільну сплату відповідачем заборгованості відповідачем не надано
За таких обставин позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до Приватного підприємства "Константа строй-інвест" про стягнення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів платника податків у банках, що обслуговують такого платника визнаються судом обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області до Приватного підприємства "Константа строй-інвест" про стягнення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів платника податків у банках, що обслуговують такого платника задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Константа строй-інвест" (ідентифікаційний код 36006578, адреса: 91021, Луганська область, м. Луганськ, вул. Ліньова, 98а) на користь Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області (91021, Луганська область, м. Луганськ, вул. Тімірязєва, 12-а) р/р 31110029700003, утримувач ГУДКСУ у м. Луганську ГУ ДКСУ у Луганській області, код утримувача 24046582, банк ГУ ДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 14010100 суму податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 2501481,80 (два мільони п'ятсот одна тисяча чотириста вісімдесят одна гривня 80 коп.) гривень з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 10 липня 2014 року.
Суддя О.В. Солоніченко