Постанова від 01.07.2014 по справі 805/7287/14

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 р. Справа №805/7287/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:25

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кошкош О.О.

при секретарі Олійник А.І.

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу №Ф-48 від 26.05.2014 року на суму 2 486,89 грн., в обґрунтування позовних вимог зазначив, що із вказаною вимогою не погоджується, оскільки він є пенсіонером за віком та звільнений від обов'язку сплати єдиного соціального внеску. Просив скасувати вказану вимогу.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, через службу діловодства надав заперечення, в якому зазначив, що позивач є отримувачем пенсії за віком, яка призначена на пільгових умовах, та враховуючи його вік, він є платником єдиного внеску, тому на нього не розповсюджуються норми п. 4 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VІ (далі - Закон №2464). Просив у задоволенні позову відмовити та розглянути справу без участі його представника.

Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши фактичні обставини суд встановив наступне.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом 27.12.2010 року, є платником єдиного податку, що підтверджується свідоцтвами.

Згідно пенсійного посвідчення №272012652 виданого 16.09.2011 року ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що також підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області від 29.03.2013 року.

При цьому, позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до норм статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

26 травня 2014 року Єнакіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області сформована вимога № Ф-48 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в розмірі 2 486,89 грн.

Відповідно до Податкового кодексу України з 1 жовтня 2013 року контроль за дотриманням законодавства зі збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на органи міністерства доходів і зборів.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі Закон №2464), Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058), Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788) та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно статті 1 Закону № 1058 пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом №2464.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 та п.п. 2.1.3 п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. № 21-5, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Разом з тим, частиною 4 цієї статті встановлено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, вищезазначеною нормою Закону передбачено звільнення позивача від сплати за себе єдиного внеску, а тому вимога Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнята неправомірно.

Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 16 жовтня 2012 року по справі № К/9991/45542/12, від 09 жовтня 2012 року по справі № К/9991/49213/12, від 14 лютого 2013 року № К/9991/78530/12, від 17 січня 2013 року по справі № К/9991/48623/12, тощо.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо прийняття оскаржуваної вимоги. Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Єнакіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги задовольнити.

Скасувати вимогу Державної накіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області №Ф-48 від 26.05.2014 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в розмірі 2 486,89 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.