27 травня 2014 рокусправа № 204/8452/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)
судді Головко О.В. Ясенова Т.І.
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська на постанову Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 20.12.2013 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про перерахунок пенсії державного службовця
ОСОБА_1 15.11.2013 звернулась до Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, в якому просить визнати протиправними дії щодо неврахування при розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та зобов'язати з 31.01.2011 здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання на підставі довідки Фінансового управління Бабушкінської районної в м.Дніпропетровську ради №302 від 09.08.2013.
Постановою Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 20.12.2013, прийнятою в скороченому провадженні, позов задоволений частково. Визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання; зобов'язано здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання на підставі довідки Фінансового управління Бабушкінської районної в м.Дніпропетровську ради №302 від 09.08.2013 починаючи з 15.05.2012.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує що матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові питання не враховуються при призначенні пенсії. Також судом не взято до уваги, що заяву про перерахунок пенсії та довідку №302 від 09.08.2013 позивачка подала 15.08.2013.
Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи справу, районний суд правильно керувався частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також в зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Виходячи з положень статей 1-2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. До заробітної плати також входять заохочувальні і компенсаційні платежі.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас, суд першої інстанції не звернув увагу, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, перерахунок пенсії має бути здійснений з 01.09.2013 оскільки таку заву позивачка подала 15.08.2013.
Керуючись пунктом 2 статті 198, статтями 201, 205, 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська задовольнити частково.
Змінити постанову Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 20.12.2013 та дату, з якої ОСОБА_1 слід здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання на підставі довідки Фінансового управління Бабушкінської районної в м.Дніпропетровську ради №302 від 09.08.2013, - змінити на 01.09.2013.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова