Постанова від 03.06.2014 по справі 872/12815/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 рокусправа № 212/3115/13-а (2-а/212/141/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 серпня 2013 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача - суб'єкта владних повноважень щодо неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 09.04.2010 року по момент винесення рішення; зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань і виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 09.04.2010 року; зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень врахувати винагороду за вислугу років 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування та перерахунок пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України.

Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 серпня 2013 р. позов задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань і виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_1 винагороди за вислугу років 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 09.04.2010 року по момент винесення рішення. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань і виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_1 винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 09.04.2010 року. В частині позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача врахувати винагороду за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування та перерахунок пенсії та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області врахувати винагороду за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії - відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскільки судом першої інстанції при розгляді даної справи було допущено наступні порушення норм процесуального та матеріального права.

Щодо порушення норм процесуального права, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Виходячи з матеріалів справи вбачається, що позивач не навів поважних причин пропуску строку.

Враховуючи, що про своє порушене право позивач мав відомості під час щомісячного отримання пенсії, то поважні причини пропуску звернення до суду за висновком суду апеляційної інстанції відсутні, тому суд першої інстанції безпідставно поновив позивачу строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Застосування судом першої інстанції, при поновленні строку звернення до суду, положень ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є необґрунтованим, оскільки даними статтями передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Пенсія, щодо якої заявлені вимоги позивачем не нарахована, а тому застосування положень ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є безпідставним.

Посилання позивача на КЗпП України та ЦК України також є безпідставними, оскільки спірні правовідносини регулюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Посилання позивача щодо зміни підсудності розгляду даної категорії справ не може бути визнана поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки відповідно до ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Тому, враховуючи викладене та у зв'язку зі зверненням позивача до суду у квітні 2013 року, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне позовні вимоги позивача за період з 09.04.2010 року по 30.09.2012 року залишити без розгляду.

Тому, розгляду по суті заявлених вимог підлягають позовні вимоги за період з 01.10.2012 року.

Так, судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» (далі - Закону № 3723-XII).

ОСОБА_1, 14 березня 2013 року, звернулася до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі доданої до заяви довідки про заробітну плату від 11.03.2013 року № 45, з урахуванням повної суми надбавки за вислугу років в розмірі 25% від посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області листом від 27.03.2013 року № 3955/01/23 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу» та на постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 відповідно до яких вислуга років передбачена у розмірі 20%, а допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та допомога на вирішення соціально-побутових питань до інших надбавок не відносяться.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що вислуга років у розмірі 25%, надбавка за спеціальне звання, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, входять до складу заробітної плати.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, враховуючи наведене, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що надбавка за спеціальне звання, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, матеріали справи свідчать, що позивач з довідкою про заробітну плату з урахуванням надбавки за спеціальне звання, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань звернулася лише в березні 2013 року.

Тому дані позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням в складових заробітної плати надбавки за спеціальне звання, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань підлягають задоволенню з 01.03.2013 року.

Щодо позовних вимог про врахування при розрахунку пенсії винагороди за вислугу років у розмірі 25 %, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Матеріали справи свідчать, що на підставі наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 18-о від 28.07.200 року та згідно довідки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області за станом на 01.07.2003 року позивачу встановлена та виплачувалась винагорода за вислугу років у розмірі 25%.

Згідно до п. 3 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013, розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.

Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби"; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Пунктом 4 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання визначено орган, який встановлює стаж та процедуру його визначення.

Зокрема, у нормативно-правовому акті зазначено, що стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Таким чином, відповідач неправомірно при розрахунку пенсії позивач застосовував винагороду за вислугу років у розмірі 20%.

Оскільки суд першої інстанції під час вирішення справи неповно з'ясував обставини справи та допустив порушення норм процесуального права, то апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 серпня 2013 р. - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо здійснення розрахунку пенсії з урахуванням суми винагороди за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 11.03.2013 року № 45.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2012 року з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу та з 01.03.2013 року з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань і виплатити суми недоотриманої пенсії внаслідок неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_1 винагороди за вислугу років у розмірі 25% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги за період з 09.04.2010 року по 30.09.2012 року залишити без розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим