Постанова від 22.04.2014 по справі 199/11646/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2014 рокусправа № 199/11646/13 (2а-199/314/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 03 грудня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та грошової винагороди за сумлінну, безперервну працю в органах державної влади.

Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 03 грудня 2013 року позов ОСОБА_1 звернулась до Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпропетровської області задоволено; визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, у призначенні пенсії державного службовця починаючи з 17 січня 2011 року з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових та суми грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади; зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, перерахунок а виплату пенсії, починаючи з 17 січня 2011 року з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових та суми грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просив, скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосуванням судом норм матеріального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку у відповідача, де отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.8-9).

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008, року за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідно до п.2.2 Інструкції Держкомстату "Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати" №5 від 13.01.2004, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До складу фонду додаткової заробітної плати зокрема входять - інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (п.2.3. Інструкції).

Допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, та суми грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади є складовими заробітної плати. На суми виплаченої допомоги нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці (а.с.12).

Щодо зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію державного службовця з 17 січня 2011 року, колегія суддів вказує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Позивачем по справі відповідне клопотання про поновлення строку не заявлялось.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 29 жовтня 2013 року, згідно відбитку штампу на позовній заяві, але, зокрема, заявляє вимоги про призначення пенсії державного службовця з 17 січня 2011 року, тому з урахуванням вимог ст.. 99 КАС України, слід призначити пенсію з 29 квітня 2013 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, ст.202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська - задовольнити частково.

Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 03 грудня 2013 року - змінити, викласти абзац 2, 3 резолютивної частини у наступній редакції:

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, у призначенні пенсії державного службовця починаючи з 29 квітня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових та суми грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 29 квітня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових та суми грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук