17 квітня 2014 рокусправа № 317/2572/13-а (2-а/317/44/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Сонячної Сільської ради Запорізького району Запорізької області на постанову Запорізького районного суду від 31.10.2013 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сонячної Сільської ради Запорізького району Запорізької області про надання публічної інформації
02.07.2013 р. ОСОБА_1 звернулася до Запорізького районного суду з адміністративним позовом, що в подальшому уточнювала, до Сонячної Сільської ради Запорізького району Запорізької області про надання публічної інформації, де посилаючись на те, що 01.02.2013 р. позивач звернулася до відповідача відповідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» із запитом про надання письмової інформації щодо виділення із земель Сонячної сільської ради земельної ділянки, що межує з будинком АДРЕСА_1, про надання копій документів, де зафіксовано рішення про дану земельну ділянку, зокрема її виділення, землевідведення, зміну цільового призначення, передача в користування чи у власність, надання в оренду, тощо та витяг з протоколу. У відповіді від 06.02.2013 р. відмовлено, оскільки запитувана інформація згідно ст. 10 Закону України «Про захист персональних даних» є персональними даними. Тому звернулася до суду та просить визнати протиправною відмову відповідача в наданні письмової інформації за запитом від 01.02.2013 р. та зобов'язати відповідача надати запитувані в інформаційному запиті від 01.02.2013 р. документи, а саме, витяг з протоколу засідання сесії, на якій розглядалося питання про виділення земельної ділянки площею 1,6 га, розташованої поблизу будинку АДРЕСА_1, що передана у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства: копію рішення Сонячної сільської ради Запорізького району №27 від 04.03.2010 р., загальну викопіровку з генерального плану с. Сонячне, де було б чітко зазначено розміри та межі розташування земельної ділянки, виділеної рішенням №27 від 04.03.2010 р. Сонячної сільської ради Запорізького району.
Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 31.10.2013 р. адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною відмову Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у наданні не в повній мірі письмової інформації за запитом ОСОБА_1 від 01.02.2013 р., зобов'язано Сонячну сільську раду Запорізької району надати ОСОБА_1 запитувані в інформаційному запиті від 01.02.2013 р. про виділення земельної ділянки площею 1,6 га, розташованої поблизу будинку АДРЕСА_1, що передана у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства; копію рішення Сонячної сільської ради Запорізького району № 27 від 04.03.2010 р, а в решті позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, де просив постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 31.10.2013 р. скасувати та прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.
Відповідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Переглядаючи справу, суд погоджується з висновком суду, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи 01.02.2013 р. ОСОБА_1 звернулася до голови Сонячної сільської ради Запорізького району із запитом про надання письмової інформації щодо виділення земельної ділянки, що межує із будинком АДРЕСА_1 та копій документів, де зафіксовано рішення щодо цієї земельної ділянки, її виділення, землевідведення, зміна цільового призначення, передача у користування або власність, надання в оренду тощо та витяг з протоколу засідання.
Листом від 06.02.2013 р. Сонячна сільська рада Запорізького району дала відповідь на запит, де зазначили, що вказана земельна ділянка належить фізичній особі, та відповідно ст.ст. 2,10 Закону України «Про захист персональних даних» рада не має права розголошувати відомості щодо власника земельної ділянки, відносно якої направлено запит.
Згідно листа прокуратури Запорізької області від 08.02.2013 р., в ході проведеної прокуратурою області перевірки встановлено, що рішенням Сонячної сільської ради № 27 від 04.03.2010 р. земельна ділянка площею 1,6 га, що розташована поблизу будинку АДРЕСА_1 передана у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства. ОСОБА_2 отримано державний акт на право власності на земельну ділянку та своєчасно сплачується земельний податок, рішення ради відповідають нормам земельного законодавства.
Законом України «Про доступ до публічної інформації», передбачено, що « 5. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Відповідно Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" N 11 від 30.09.2013 «Закон України "Про доступ до публічної інформації", частиною п'ятою статті 6 якого визначається перелік персональних даних фізичних осіб, які заборонено відносити до інформації з обмеженим доступом, зокрема не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
З огляду на викладене у відносинах, пов'язаних із забезпеченням права на доступ до публічної інформації, конфіденційна інформація повинна визначатися відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Таким чином, публічна інформація про осіб, котрі одержали державне та комунальне майно у власність чи користування, про розмір оплати праці та інших виплат з бюджетів усіх рівнів, не є інформацією з обмеженим доступом.
За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 207 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Сонячної Сільської ради Запорізького району Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького районного суду від 31.10.2013 р. - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту ухвали.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук