Ухвала від 08.04.2014 по справі 872/17997/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 рокусправа № 804/12184/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.

за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання незаконними дій, скасування вимоги та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.05.2013 року про сплату недоїмки ОСОБА_1 в сумі 1194,03 грн.; визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 1390 від 18.07.2013 року про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 171 грн. 99 коп.; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області повернути виплачені позивачем кошти за 1-ий квартал 2013 року у розмірі 1194, 03 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною та скасовано вимогу Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.05.2013 року про сплату недоїмки ОСОБА_1 в сумі 1194,03 грн.; визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області № 1390 від 18.07.2013 року про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 171 грн. 99 коп.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, просив постанову суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим, відповідно до ст..41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області (а.с. 8).

Відповідно до свідоцтва серії НОМЕР_2 від 01.01.2012 року ОСОБА_1 є платником єдиного податку (а.с.9). Як приватний підприємець перебуває на податковому обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування..

Також, матеріалами справи підтверджено, що позивач є пенсіонером за віком, відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.12).

24 травня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області винесено вимогу № Ф366 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1194 грн. 03 коп. (а.с. 13).

18 липня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за несвоєчасну сплату єдиного внеску винесено рішення №1390 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені в сумі 171,94 грн.

12 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Довгинцівському районі з заявою про скасування вимоги про сплату недоїмки від 24.05.2013 року № 366 (а.с.16) та скаргою, щодо неправомірно нарахованих штрафних санкцій та пені (а.с. 21).

15 серпня 2013 року УПФУ в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області прийнято рішення №1, яким залишино без розгляду заяву ФОП ОСОБА_1 (а.с.19).

02 вересня 2013 року УПФУ в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області прийнято рішення №17719/07/30 скаргу ОСОБА_1 залишино без задоволення (а.с. 22-23).

Суд апеляційної інстанції зазначає, що правовідносини які виникли між сторонами регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно зі ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі за текстом - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Частиною 4 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Згідно п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Таким чином пенсія, яка призначена на пільгових умовах є різновидом пенсії за віком і тому позивач є пенсіонером за віком у розумінні наведених норм законодавства.

За вказаних обставин суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позов підлягає задоволенню.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

При таких обставинах суд апеляційної інстанції вважає за необхідне постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Керуючись , п.1 ч.1. ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст.206 КАС України суд апеляційної інстанції,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Т.С. Прокопчук