20 травня 2014 року (о 10 год. 10 хв.) Справа № 808/1701/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря судового засідання Батечко М.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Правобережного районного центру зайнятості м. Запоріжжя
до ОСОБА_1
про стягнення коштів
У березні 2014 року Правобережний районний центр зайнятості м. Запоріжжя (далі - Правобережний РЦЗ м. Запоріжжя, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму матеріальної допомоги в період професійного навчання у розмірі 1648,80 грн. та вартість навчання у розмірі 891,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що наказом Правобережного РЦЗ м.Запоріжжя від 12.10.2012 № НТ121012 був наданий статус безробітної гр. ОСОБА_1 як застрахованій особі без урахування страхового стажу з призначенням виплати допомоги по безробіттю з 12.10.2012 по 09.04.2013. ОСОБА_1 була направлена на перепідготовку до Державного навчального закладу «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» за професією «адміністратор» згідно договору № 085912111400001 від 14.11.2012, строк навчання з 14.11.2012 по 13.02.2013. Вказує, що 13.02.2013 гр. ОСОБА_1 була відрахована зі складу слухачів ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» як така, що закінчила навчання. З 26.09.2013 гр. ОСОБА_1 було знято з обліку в Правобережному РЦЗ м. Запоріжжя у зв'язку з поданням безробітною письмової заяви про припинення реєстрації. Позивачем було виявлено, що в період перебування на обліку в Правобережному РЦЗ м. Запоріжжя ОСОБА_1 надавала послуги за договором цивільно-правового характеру, укладеним з ДП «Ейвон косметікс Юкрейн». За цим договором гр. ОСОБА_1 отримувала винагороду, а саме з 12.11.2012 по 01.12.2012 - 78,43 грн., з 02.12.2012 по 29.12.2012 - 121,18 грн., з 02.01.2013 по 19.01.2013 - 71,38 грн., з 20.01.2013 по 09.02.2013 - 53,56 грн., з 10.02.2013 по 02.03.2013 - 75,64 грн., з 03.03.2013 по 23.03.2013 - 64,86 грн., з 14.04.2013 по 04.05.2013 - 102,94 грн. Таким чином, з 12.11.2012 гр. ОСОБА_1 належала до зайнятого населення та повинна була знятися з обліку в центрі зайнятості. Зазначає, що ОСОБА_1 отримала від Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 12.11.2012 по 26.09.2013 допомогу по безробіттю у розмірі 1034,87 грн., матеріальну допомогу у період професійного навчання у розмірі 1648,80 грн. та вартість навчання у розмірі 891,18 грн. Таким чином, загальна сума незаконно отриманих коштів складає 3574,85 грн. Відповідачу був направлений лист за № 01-30/3261 від 11.11.2013 з пропозицією про повернення неправомірно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 3574,85 грн. в добровільному порядку у 15-денний строк з моменту отримання листа. На час подання позовної заяви відповідачем здійснено відшкодування коштів у розмірі 1034,87 грн. (сплачено допомогу по безробіттю). Таким чином залишок боргу, що підлягає стягненню становить 2539,98 грн., а саме матеріальна допомога у період професійного навчання у розмірі 1648,80 грн. та вартість навчання у розмірі 891,18 грн. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
20.05.2014 представником позивача надана до суду заява про зменшення позовних вимог (вх. № 19361), відповідно до якої позивач зменшує розмір позовних вимог у зв'язку з частковою сплатою відповідачем заборгованості у розмірі 1291,18 грн. та просить стягнути з відповідача суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1248,80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову.
Таким чином, суд розглядає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1248,80 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 20.05.2014 надав до суду клопотання (вх. № 19359) про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечення на адресу суду не надходили.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
14.11.2012 між Правобережним РЦЗ м. Запоріжжя та ОСОБА_1 укладено договір №085912111400001, відповідно до якого відповідач була направлена на перепідготовку до Державного навчального закладу «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» за професією «адміністратор», зі строком навчання з 14.11.2012 по 13.02.2013 з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
Правобережним РЦЗ м. Запоріжжя було виявлено, що в період перебування на обліку в Правобережному РЦЗ м. Запоріжжя ОСОБА_1 надавала послуги за договором цивільно-правового характеру, укладеним з ДП «Ейвон косметікс Юкрейн».
Спеціалістами Правобережного РЦЗ м. Запоріжжя проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», за результатами якого складено Акт від 31.10.2013 № 359 В.
Відповідно до даного Акту розслідуванням встановлено, що згідно довідки ДП «Ейвон косметікс Юкрейн» № 4464 від 21.10.2013 ОСОБА_1 з 12.11.2012 надає послуги за цивільно-правовою угодою № 20252130 від 12.11.2012 та їй нарахований і виплачений дохід за виконані роботи: з 12.11.2012 по 01.12.2012 - 78,43 грн., з 02.12.2012 по 29.12.2012 - 121,18 грн., з 02.01.2013 по 19.01.2013 - 71,38 грн., з 20.01.2013 по 09.02.2013 - 53,56 грн., з 10.02.2013 по 02.03.2013 - 75,64 грн., з 03.03.2013 по 23.03.2013 - 64,86 грн., з 14.04.2013 по 04.05.2013 - 102,94 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримала від Правобережного РЦЗ м. Запоріжжя за період з 12.11.2012 по 26.09.2013 допомогу по безробіттю у розмірі 1034,87 грн., матеріальну допомогу у період професійного навчання у розмірі 1648,80 грн. та вартість навчання у розмірі 891,18 грн. Загальна сума отриманих коштів становить 3574,85 грн.
11.11.2013 Правобережним РЦЗ м. Запоріжжя виданий наказ № 384-О про порушення безробітною ОСОБА_1 законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та повернення ним зайво отриманих коштів.
11.11.2013 Правобережним РЦЗ м. Запоріжжя направлено ОСОБА_1 лист від 11.11.2013 № 01-30/3261 про повернення незаконно отриманих коштів у розмірі 3574,85 грн.
Судом встановлено, що на час подання позовної заяви ОСОБА_1 добровільно сплачено допомогу по безробіттю у розмірі 1034,87 грн.
Так, відповідно до Довідки Правобережного РЦЗ м. Запоріжжя від 24.02.2014 заборгованість з соціальних виплат складає 1648,80 грн., вартість навчання 891,18 грн. Всього 2539,98 грн.
Крім того, під час судового розгляду справи відповідачем добровільно сплачено ще 1291,18 грн. Таким чином, залишок неповернутої допомоги по безробіттю становить 1248,80 грн.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон № 1533-III).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1533-III право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За змістом ч. 2, 3 ст. 36 Закону № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Згідно з пп. 1 п. 5.5. Порядку № 307 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Пунктом 6.14 Порядку № 307 передбачено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про зайнятість населення» формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування. Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері зайнятості населення є центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, спрямовується і координується Міністром - керівником центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права. До сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, можуть належати підприємства, установи та організації. Фінансування діяльності центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконання ним функцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не надала відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, що призвело до зайвого перерахування Правобережним РЦЗ м.Запоріжжя коштів у сумі 3574,85 грн.
На момент розгляду справи в суді сума неповернутої допомоги по безробіттю становить 1248,80 грн. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного районного центру зайнятості суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1248,80 грн. (одна тисяча двісті сорок вісім гривень 80 копійок) на р/р 37178001004259, ЄДРПОУ 35628345, МФО 813015, Банк: УДК у Хортицькому районі м. Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області, одержувач: Правобережний районний центр зайнятості.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак