справа № 361/4114/14-а
провадження № 2-а/361/273/14
20.06.2014
Іменем України
20 червня 2014 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
Головуючого суддіПетришин Н.М.,
при секретарі Масловській А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
До суду надійшов вищезазначений позов ОСОБА_3, де в обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є пенсіонером і отримує пенсію державного службовця.
14.03.2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області про перерахунок її пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, яка була нарахована без врахування матеріальної допомоги на вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 20.03.2014 року №68/Л-01 їй відмовлено у перерахунку пенсії.
Посилаючись на те, що всупереч вимогам закону не було включено до перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та інших виплат (індексації) позивачка просила визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання - протиправними.
Просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 06 березня 2014 року з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання.
Позивач у судове засідання не з'явилась направивши клопотання про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
У судове засідання представник управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області не з'явився, надавши суду заперечення, в яких зазначено про невизнання позовних вимог з огляду на ті обставини, що розмір пенсії позивачки обчислений з урахуванням 80 % з урахуванням середньомісячного заробітку державного службовця відповідної посади. При визначенні пенсії державним службовцям починаючи з 23 липня 2012 року її розрахунок проводиться в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держслужбі та інших надбавок. Індексація грошових коштів населення не враховується при обчисленні пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Посилаючись на викладене, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м. Броварах та Броварському районі Київської області з 23 липня 2012 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
14.03.2014 року ОСОБА_3 звернулася до управління ПФУ із заявою про проведення перерахунку її пенсії, врахувавши у заробітну плату для обчислення пенсії індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 20.03.2014 року №68/Л-01 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та роз'яснено, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства.
Згідно довідки № 01-12/893 від 06.03.2014 року, виданої управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради інші виплати (індексація та матеріальна допомога) за період з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 року складають: 61 215, 83 грн.
Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно із ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, так і як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії надбавки та індексацію нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Тому суд вважає, що матеріальна допомога та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про державну службу", ЗУ "Про оплату праці", ст.ст.7, 9, 11, 69-71, 86, 97, 158-163, 167, 171 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_3 суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та індексації - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 06 березня 2014 року з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та індексації.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Порядок набрання постановою законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Суддя Н. М. Петришин