Справа № 2-а-1316/832/11 Провадження № 2-а/450/88/14
10.06.2014 суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвський В.Є., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного Управління Пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян про визнання дій протиправними та про стягнення сум підвищення до пенсії ,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Львівського обласного Управління Пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян в якому просить визнати протиправними дії УПФ України у Пустомитівському районі Львівької області, щодо недорахування йому підвищення пенсії як інваліду війни ІІІ групи, зобов'язати УПФ у Пустомитівському районі Львівької області перерахувати підвищення до його пенсії як інваліду війни ІІІ групи інвалідності з 05.06.2011 року із розрахунку 200% мінімальної пенсії за віком і виплатити не донараховані кошти за різницею раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він має статус ветерана війни ІІІ групи інвалідності. Розмір його пенсійних виплат, передбачених Постановою КМУ №1 від 03.01.2002 р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», не відповідає визначеному ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розміру, кратному мінімальній заробітній платі (мінімальній пенсії), яка збільшувалась в різні роки ЗУ «Про Державний бюджет України» на відповідні роки, та суперечить рішенням КСУ №10-рп/2008 від 22.05.2008 р. та №26-рп/2008 від 27.11.2008 р. про які він дізнався лише у серпні 2011 р. Просить визнати протиправними дії УПФ України в Пустомитівському районі та зобов'язати таке перерахувати йому як інваліду війни 3 групи інвалідності з 05.06.2011 р. із розрахунку 200% мінімальної пенсії за віком і виплатити недораховані кошти з різницею раніше виплачених сум, хоча відповідачем зазначив Львівське обласне Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян.
Стверджує, що ЗУ «Про Державний бюджет України» не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
У запереченні на позовну заяву, Львівське обласне Управління Пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян позов не визнало та просило у його задоволенні відмовити. Стверджують, що позивач отримує підвищення до пенсії як інвалід третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного із виконанням професійних обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно із ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Наголошують на тому, що в даному випадку не відбулося звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод шляхом прийняття нових нормативно-правових актів, а відбулася заміна величини з якої проводиться підвищення розміру пенсії, що призвело до збільшення виплачуваної суми.
Разом із запереченням, відповідачем було подано клопотання про розгляд вказаної справи в загальному порядку з проведенням засідання та викликом осіб, які беруть участь у справі, однак не надав обгрунтованих пояснень про те, в чому полягає складність спірних правовідносин. Окрім того, подали клопотання про зупинення провадження у справі до винесення рішення Вищим адміністративним судом України по суті касаційної скарги ГУПФУ у Львівській області, однак доказів подачі ними касаційної скарги на ухвалу апеляційного суду не надали.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши в сукупності докази у справі, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вимог п.2 постанови КМУ №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» підвищення, передбачені ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» проводиться виходячи з розміру 19,92 грн., які не визнавалась незаконними чи неконституційними.
Відповідно до ч.3 ст. 13 ЗУ «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №458/95-ВР від 23.11.1995р., який був чинний до 01.01.2006р., пенсії інвалідам війни підвищуються: інвалідам 1 групи - у розмірі 400% мінімальної пенсії за віком, 2 групи - 350% та відповідно 3 групи - 200% мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи позивач отримував надбавку, як інвалід 3 групи в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком.
Суд приходить до переконання, що позов є безпідставним, оскільки позивач отримував надбавку, як інвалід 3 групи передбачену ЗУ «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №458/95-ВР від 23.11.1995р. в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком з врахуванням вимог Постанови Кабміну №1 від 03.01.2002р.
01.01.2006р. набрав чинності ЗУ від 05.10.2005р. №2939-IV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого підвищення пенсій інвалідам війни, обчислюється у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Інвалідам війни 3 групи інвалідності відповідно до цього Закону підвищення обчислюється у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір якого встановлюється ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік.
Суд наголошує на тому, що юридична сила нормативно-правових актів виражає певну обов'язковість акта взагалі, так і пріоритетність його один щодо іншого. Найвищий ступінь такої пріоритетності виявляється у верховенстві таких видів нормативно-правових актів, як Конституція, закони, здатність акта діяти, впливати, безпосередньо регулювати суспільні відносини.
Згідно постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. №14 та вимог статті 8 КАС України, у разі наявності суперечності між нормами законів (кодексів), що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той з них, який прийнято пізніше.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів, приходить до висновку про те, що оскільки ЗУ від 05.10.2005р. №2939-IV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який набрав чинності 01.01.2006р. не був визнаний неконституційним, є чинний та в часі прийнятий пізніше, тому має пріоритет по відношенню до норм Закону, який діяв до 01.01.2006р. та підлягає застосуванню до спірних правовідносин,
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 4, 18, 41, 70, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 256 КАС України,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
СуддяВ. Є. Мусієвський