Постанова від 10.06.2014 по справі 910/19995/13

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2014 р. Справа№ 910/19995/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Власова Ю.Л.

суддів: Станіка С.Р.

Шаптали Є.Ю.

при секретарі судового засідання Вага В.В.

за участю представників:

від позивача: Орловський С.О.;

від відповідача: Фім Л.В.;

розглянувши апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33"

на рішення Господарського суду міста Києва від 24.03.2014р. у справі № 910/19995/13 (головуючий суддя Спичак О.М., судді: Смирнова Ю.М. та Чеберяк П.П.)

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33"

до Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації

про визнання недійсним розпорядження

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Відповідача, про визнання недійсним розпорядження від 24.09.2013 №576 "Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.09.2013 № 546 "Про забезпечення передачі житлового будинку №120-Б" по вул. Жилянській у Шевченківському районі міста Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33".

Рішенням господарського суду міста Києва від 24.03.14р. відмовлено у задоволенні позову. Рішення суду мотивоване тим, що Відповідач, видавши оспорюване розпорядження від 24.09.2013 №576 "Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №546 від 12.09.2013 "Про забезпечення передачі житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33", діяв в межах та у спосіб, визначених ст.19 Конституції України, Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", тобто як місцевий орган виконавчої влади, а не орган місцевого самоврядування.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 24.03.14р., прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи та судом невірно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.04.14р. апеляційну скаргу Позивача прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 27.05.14р.

В судовому засіданні 27.05.14р. відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва до 10.06.14р.

23.05.14р. через відділ діловодства Київського апеляційного господарського суду Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в якому просив залишити рішення господарського суду м. Києва у даній справі без змін.

Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, суд встановив:

Відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 10.12.10р. №1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві» житловий будинок №120-Б по вулиці Жилянській належав до комунальної власності територіальної громади міста Києва та був переданий до сфери управління Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації.

Повноваження щодо забезпечення передачі житлового комплексу або його частини, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передачі до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій з балансу суб'єкта господарювання комунальної власності територіальної громади міста Києва, що віднесений до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій, на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку делеговані рішенням Київської міської ради від 15 грудня 2011 року № 844/7080.

23.05.13р. дільниця по санітарно-технічному обслуговуванню «Софіївська» направила на адресу комунального підприємства «Керуюча дирекція» Шевченківського району лист №118, відповідно до якого будинок по вул. Жилянська, 120-Б відселений у зв'язку з аварійним станом згідно висновку спеціалістів з будівельно-технічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №8377 від 21.07.07р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Литий камінь» самовільно, без погодження з балансоутримувачем комунальним підприємством «Керуюча дирекція» Шевченківського району м. Києва зруйнувало буд. №120-Б по вул. Жилянській. Дозвільної документації на знесення будинку не надано.

28.08.13р. рішенням загальних зборів членів Позивача, яке оформлено протоколом №3, затверджено статут Позивача, державну реєстрацію якого проведено 30.08.13р.

Згідно з статутом Позивача вказане об'єднання створено власниками квартир та/або приміщень багатоквартирного будинку №120 Б на вул. Жилянській в Шевченківському районі міста Києва відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

03.09.13р. рішенням загальних зборів членів Позивача, оформленого протоколом №4, вирішено прийняти житловий будинок по вул. Жилянській, 120-Б в Шевченківському районі м. Києва на баланс та обслуговування Позивача, звернутись до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації з листом щодо передачі житлового будинку по вул. Жилянській, 120-Б на баланс Позивача, надати повноваження голові правління Позивача на підписання акту приймання-передачі будинку по вул. Жилянська. 120-Б, на баланс Позивача.

03.09.13р. Позивач звернувся до Відповідача з заявою, в якій просив винести розпорядження про передачу будинку по вул. Жилянській, 120-Б в Шевченківському районі м. Києва з балансу КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" на баланс Позивача.

12.09.13р. розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №546 "Про забезпечення передачі житлового будинку №120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" доручено забезпечити передачу житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва та переданий до сфери управління Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, з балансу КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" на баланс Позивача. Доручено балансоутримувачу будинку - КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" здійснити всі необхідні організаційно - правові заходи, повґязані з прийманням - передачею вказаного житлового будинку, після здійснення передачі житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс Позивача списати його з балансу підприємства у встановленому порядку.

13.09.13р. Позивач звернувся до КП "Керуюча дирекція Ше вченківського району" з заявою, в якій просив на виконання розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.09.13р. №546 "Про забезпечення передачі житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" визначити склад комісії по передачі житлового будинку на баланс Позивача, а також передати по акту приймання-передачі будинок на баланс Позивача.

24.09.13р. розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №576 "Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації № 546 від 12.09.2013 "Про забезпечення передачі житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЛИБІДЬ 33" визнано таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №546 від 12.09.13р. "Про забезпечення передачі житлового будинку №120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33".

01.10.13р. між Позивачем та посадовими особами КП "Керуюча дирекція Шевченкі вського району" був підписаний акт приймання - передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, відповідно до якого з балансу КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" було передано на баланс Позивача житловий будинок № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що апеляційна скарга Позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно з ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування» у містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Згідно з ст.41 Закону України «Про місцеве самоврядування» районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами. Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах. Визначений міськими радами обсяг повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів не може змінюватися міською радою без згоди відповідної районної у місті ради протягом даного скликання.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.

Згідно з ст.10 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» Київська міська та районні в місті ради (у разі їх утворення) мають власні виконавчі органи, які утворюються відповідно Київською міською радою, районними в місті радами (у разі їх утворення), підзвітні та підконтрольні відповідним радам.

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» у районах міста Києва діють районні в місті Києві державні адміністрації, які підпорядковуються Київській міській державній адміністрації, а в разі утворення районних у місті Києві рад також є підзвітними і підконтрольними відповідним радам як виконавчі органи таких рад.

Згідно з п.5 Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16.04.09р. №7-рп/2009, справа N 1-9/2009 Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Відповідно до ст.118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Згідно з ст.140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

З наведених норм та встановлених обставин вбачається, що спірне розпорядження від 24.09.2013 № 576 "Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації № 546 від 12.09.2013 "Про забезпечення передачі житлового будинку № 120-Б по вулиці Жилянській у Шевченківському районі м. Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" було прийнято головою Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації в межах своїх повноважень, а тому місцевий суд дійшов вірного висновку, що Відповідач, видавши оспорюване розпорядження, діяв як місцевий орган виконавчої влади, а не орган місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Місцевий суд вірно зазначив, що прав та охоронюваних законом інтересів оспорюване розпорядження не порушує, адже виходячи з статутних цілей діяльності Позивача основною метою його діяльності є забезпечення прав його членів, належне утримання будинку та прибудинкової території, тощо, проте, станом на момент прийняття оскаржуваного розпорядження та на момент вирішення спору Позивачем не надано належних та допустимих доказів в розумінні ст. ст.33 , 34 Господарського процесуального кодексу України того, що у нього наявне майно, яке складає власність членів об'єднання, і передано йому для належного утримання, використання, тощо, а тому апеляційний суд погоджується з висновком місцевого суду, що позов задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції згідно з ст.104 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.32-34, 36, 43, 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" на рішення Господарського суду міста Києва від 24.03.2014р. у справі № 910/19995/13 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 24.03.2014р. у справі № 910/19995/13 залишити без змін.

Повний текст постанови складено 19.06.2014р.

Головуючий суддя Ю.Л. Власов

Судді С.Р. Станік

Є.Ю. Шаптала