Постанова від 19.06.2014 по справі 592/5464/14-а

Справа №592/5464/14-а

Провадження №2-а/592/252/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2014 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Хитров Б.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.05.2014 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії та бездіяльність ГУПФУ в Сумській області неправомірними, що до визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії та зобов'язати ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії з 01.08.2018 р. і виплатити заборгованість.

Головне управління пенсійного Фонду України в Сумській області надало 18.06.2014 р. (вх..№20614/14) письмове заперечення в якому позов ОСОБА_1 не визнало і пояснило, що позивач перебуває у них на обліку як військовий пенсіонер.

Крім того ГУПФ зазначило, що відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначені раніше пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення /надбавок, доплат, підвищень/ та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Порядок перерахунку пенсійних виплат передбачений постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до умов Порядку, перерахунок пенсії поводиться у разі прийняття Урядом рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням нових додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, премій у розмірах, встановлених законодавством.

Чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій на підставі виданих міністерствами і відомствами власних наказів. Тому наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 р. за № 377 не є підставою для проведення перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії, яка перераховувалась йому згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Оскільки з 01.08.2008 р. Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, то підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.

Тому вважає, що пенсійні права ОСОБА_1 діями пенсійного Фонду порушені не були.

В письмовому клопотанні Головне управління пенсійного Фонду України в Сумській області просить призначити справу до розгляду за загальними правилами КАС України за участю представника Головного управління пенсійного Фонду України в Сумській області. Суд вважає вказане клопотання не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України лише в разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу. Відомості, які б свідчили про наявність вказаних обставин суд вважає відсутніми.

Суд, дослідивши матеріали справи, копії документів по справі приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

В матеріалах позову відсутнє клопотання позивача про поновлення пропущеного строку для звернення до суду.

Таким чином, ухвалою суду від 30 травня 2014 року позовні вимоги за період по 27.11.2013 року були залишені без розгляду.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства Оборони та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області з 01.01.2007 року.

В 2014 р. позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі Наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

Однак, 05.05.2014 р. відповідачем відмовлено ОСОБА_2 в проведенні перерахунку.

Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», розмір посадового окладу за посадою начальника військової кафедри військового навчального закладу Збройних Сил України III - IV рівнів акредитації, яку займав позивач на день звільнення, визначено в розмірі 1560-1720 грн.

Відповідач нараховує та виплачує пенсію позивачеві без урахування підвищення посадового окладу, запровадженого вищевказаним Наказом Міністра оборони України № 377.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України. Отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На підставі Схем розмірів окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових підрозділів вищих навчальних закладів України) яка затверджена наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з 28.07.2008 року збільшені посадови оклади військовослужбовців військових навчальних закладів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», керівникам державних органів, у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.

На виконання зазначеної постанови, Міністерством оборони України виданий наказ від 28.07.2008 року № 377 яким, був підвищений розмір посадового окладу військовослужбовців за останньою посадою, що обіймав позивач перед звільненням.

Тому, суд доходить висновку, що після видання наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 позивач набув права на перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Згідно п. 5 наведеного Порядку, для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням та інші щомісячні надбавки.

Відповідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402 (далі - Постанова № 3-1), ХОВК є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 24 Постанови № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії".

Міністерство оборони України 28.07.2008 року видало наказ № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» згідно з яким відбулась зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, до яких прирівнювався позивач.

Тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повинно було перерахувати розмір пенсії відповідно до цього наказу та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням підвищення.

Згідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Із зазначеного вище вбачається, що внаслідок видання наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» розмір посадового окладу тієї посади, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби, збільшився.

Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Однак, в силу ч.4 ст.45 Закону України, перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч.2 ст.46 Закону).

Тому, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в межах строку звернення до адміністративного суду, враховуючи дату звернення (28.05.2014 р.)- з 28.11.2013 р.

Аналогічну позицію висловлено Верховним судом Україну постанові від 15.01.2013 р., яка у відповідності до ч.1 ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видиків, передбачених в кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців у відповідні роки.

Керуючись ст.ст.2, 9, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28.11.2013 року відповідно до наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року, та провести відповідні виплати.

Стягнути судові витрати у сумі 78 грн. з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 .

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Для осіб, які не приймали участі у судовому засіданні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.

Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Б.В. Хитров