Головуючий у 1 інстанції - Жуковій О.Є.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
18 червня 2014 року справа №251/2417/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Компанієць І.Д.,
Шальєва В.А.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 22квітня 2014 р. у справі № 251/2417/14-а(головуючий І інстанції Жукова О.Є.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
18 березня 2014 року до Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області з адміністративним позовом (арк. спр. 2-8) звернулась ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області (далі УПФУ) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних.
Постановою суду першої інстанції від 22 квітня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_3 - задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення № 25 від 07 березня 2014 року УПФУ про відмову в перерахунку пенсії із заробітку ОСОБА_3. Зобов'язано УПФУ здійснити ОСОБА_3 перерахунок призначеної пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених 40 % надбавки за вислугу років, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, а також сум індексації грошових доходів громадян, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з 01.03.2014 р. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (арк..справи 77-82).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач - УПФУ - подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в повному обсязі. (арк.справи 85-89).
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивач ОСОБА_3 є пенсіонером, та перебуває на обліку в УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області, з 28.01.2014 року їй призначена пенсія за віком згідно з Законом України «Про державну службу».
Пенсія позивачу призначена на підставі довідки Горлівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 1229/9/05-03-0513 від 30.01.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1. Відповідно до цієї довідки, до складу заробітної плати для обчислення пенсії увійшли посадовий оклад 1276,00 грн., надбавка за спеціальне звання (Радник податкової служби 3 рангу) - 110 грн., надбавка за вислугу років 40% - 554,40 грн., інших надбавок та премій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрації, які мають спеціальні звання», яка була встановлена та виплачувалася в розмірі 40% від посадового окладу.
07.03.2014 року УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області відмовлено ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення, грошової індексації та премії.(арк..справи 26)
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які зараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 вищевказаного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 статті 33 зазначеного вище Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки,премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 зазначеного вище Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку дія обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів, з огляду на вищевикладене, погоджує висновок суду першої інстанції, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів заробітної плати й приймаються з розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, таким чином, відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, тому суд першої інстанції обґрунтовано скасував рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на здоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів стосовно задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати
Згідно довідки Горлівської ОДПІ від 30.01.2014 р. на ім'я позивача, її заробітна плата, з якої призначено пенсію, станом на 19.08.2013 р. складається: з посадового окладу у розмірі 1276,00грн.; надбавки за спеціальне звання (радник податкової служби 3 рангу) в розмірі 110,00 грн.; надбавки за вислугу років (40%) в розмірі 554,40 грн. На всі суми було нарахований збір на державне пенсійне страхування. (арк.. справи 11)
Колегія суддів зазначає, що звертаючись до суду позивач вимагає захисту порушеного права щодо пенсійного забезпечення ( в частині врахування 40 % надбавки за вислугу років та матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати), яке фактично виникло на стадії призначення позивачу пенсії, яке продовжує бути порушеним внаслідок відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення відповідача від 7 березня 2014 року № 25. (арк.. справи 26)
При чому спірне питання перебуває у правовому регулюванні призначення пенсії та не врахування на час такого призначення певних виплат, які позивач отримував під час роботу, та що є складовою визначення обчислення розміру пенсії.
Колегією суддів встановлено, що позивач на момент звільнення у зв'язку з виходом на пенсію отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (на час виникнення спірних правовідносин та призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ч.2 ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.5 ст.33 Закону № 3723-ХІІ надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На підставі Постанови КМУ від 12 вересня 1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років службовим особам Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій, які мають спеціальні звання» розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку.
Зазначеним положенням Постанови КМУ від 12 вересня 1997 року №1013, чітко визначено, з якої складової та за яких умов враховуються визначення розміру за вислугу років. Основним та обов'язковим критерієм визначення розміру винагороди, є врахування стажу роботи, при чому не тільки роботи в орган держаної служби, але ж і іншого стажу, який зараховується до державної служби. Після чого, законодавець (Постанова КМУ від 12 вересня 1997 року №1013) вказує на сам об'єкт обчислення такого розміру, тобто з чого саме 30%, 40 % та інш. обчислюється відповідна надбавка - з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Як вбачається з наданих до суду доказів, позивачу станом на 2013 рік було встановлено 40 % надбавки за вислугу років. Обмежувати право позивача, шляхом не врахування певних періодів роботи до стажу державної служби у відповідача законних підстав не було.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195,197, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 22 квітня 2014 р. у справі № 251/2417/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 22квітня 2014 р. у справі № 251/2417/14-а - залишити без змін.
Направити особам, які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання копії даної ухвали.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя А.В.Гайдар
Судді І.Д.Компанієць
В.А.Шальєва