Постанова від 12.06.2014 по справі 822/2080/14

Копія

Справа № 822/2080/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретаріКозельській А.В.

за участі:представників сторін, представника третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мегатек" Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області, третя особа публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Мегатек" звернулося з позовом до ТУ Держгірпромнагляду у Хмельницькій області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що 05.05.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію проектів газопостачання 11 і 12 поверхів квартирного житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Е в м. Хмельницькому. 07.05.2014 року відповідачем відмовлено у реєстрації даних проектів з підстав їх невідповідності вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності та державним будівельним нормам, а саме ДБН В.2.5-20-2001. Зазначає, що проектна документація газопостачання відповідає вимогам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та державним будівельним нормам, а тому відмова у її реєстрації є неправомірною та просить зобов'язати відповідача здійснити таку реєстрацію.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, подали заперечення проти адміністративного позову, яке підтвердили в судовому засіданні, та пояснили, що проектна документація газопостачання відповідача не відповідає вимогам державних будівельних норм, а тому відмова у її реєстрації є правомірною, просять відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи в судовому засіданні покладався на думку суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05.05.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію проекту газопостачання 11-го поверху 90-квартирного житлового будинку (І черга) по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Е в м. Хмельницькому, та проекту газопостачання 11-го і 12-го поверхів 99-квартирного житлового будинку (ІІ черга) по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Е в м. Хмельницькому.

07.05.2014 року відповідачем прийнято рішення про відмову у реєстрації вказаних проектів з підстав їх невідповідності вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності та державним будівельним нормам, а саме ДБН В.2.5-20-2001.

Як визначено п. 11 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

Згідно п. 1.1.1 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці (Держнаглядохоронпраці) № 254 від 01.10.1997 року (далі - Правила), останні встановлюють вимоги до проектування, будівництва і експлуатації систем газопостачання, які використовують як паливо природні гази (газових і газонафтових родовищ), газоповітряні суміші на їх основі з надмірним тиском не більш 1,2 МПа (12 кгс/кв. см), зріджені вуглеводні гази (далі - ЗВГ) з надмірним тиском не більше 1,6 МПа (16 кгс/кв. см).

Вимоги цих Правил поширюються на проектування і будівництво нових, розширення, реконструкцію та капітальний ремонт і експлуатацію діючих систем і об'єктів газопостачання.

Відповідно до п. 1.1.2 Правил ці Правила поширюються на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, відомчої належності та видів їхньої діяльності, в тому числі на газопроводи і газове обладнання житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування та ТЕС.

Як встановлено п.п. 1.1.4, 1.1.5 Правил відомчі нормативи на проектування, будівництво, експлуатацію систем газопостачання повинні відповідати вимогам цих Правил.

Відступи від цих Правил можуть бути допущені у винятковому випадку з дозволу Держнаглядохоронпраці України. Для отримання дозволу власнику необхідно подати Держнаглядохоронпраці відповідне технічне обгрунтування експертно-технічного центру або спеціалізованої організації, що має дозвіл Держнаглядохоронпраці.

Пунктами 3.2, 3.3 Правил проектна документація на будівництво (п. 1.1.2) повинна відповідати вимогам ДБНА 2.2-3-97, СНиП 2.04.08-87, СНиП 3.05.02-88, ГОСТ 9.602-89, цим Правилам, іншим нормативним актам та додатковим вимогам до обладнання систем і об'єктів газопостачання, викладеним у додатку 1.

Проектна документація до затвердження замовником повинна бути погоджена з підприємством газового господарства щодо її відповідності виданим технічним умовам на проектування, а також повинна пройти експертизу в експертно-технічних центрах Держнаглядохоронпраці України відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 3.14 Правил для реєстрації власник (замовник) повинен звернутись до органу Держнаглядохоронпраці з листом, до якого повинні бути додані: проектна документація з експертним висновком; копія наказу про призначення особи, яка здійснюватиме технічний нагляд за будівництвом, і протокол перевірки її знань.

Згідно ст. 21 Закону України "Про охорону праці" проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Не допускається виготовлення і впровадження нових для даного підприємства технологій і зазначених засобів без попередньої експертизи робочого проекту або робочої документації на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці. Фінансування цих робіт може провадитися лише після одержання позитивних результатів експертизи. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

На порушення вказаних норм, позивачем при зверненні до відповідача з заявою про реєстрацію проектів газопостачання не надано експертного висновку, копії наказу про призначення особи, яка здійснюватиме технічний нагляд за будівництвом і протоколу перевірки її знань.

Крім того, відповідно до п. 6.34 Державних будівельних норм по газопостачанню (ДБН В.2.5-20-2001) для опалення приміщень житлових будинків висотою до 10 поверхів включно допускається передбачати газові каміни, конвектори, калорифери та інші типи опалювального газового обладнання заводського виготовлення з відводом продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку.

Згідно п. 6.54 ДБН В.2.5-20-2001 в громадських будинках і прибудованих до них приміщеннях можлива установка газового обладнання, в тому числі для теплопостачання, за винятком громадських будинків та споруд висотою понад 26,5 м. (від планувальної відмітки до відмітки підлоги верхнього поверху), будинків з атриумами, багатофункціональних будинків з житловими приміщеннями.

З огляду на викладені норми вбачається, що установка газового обладнання допускається у житлових будинках висотою до 10 поверхів включно.

Таким чином, суд приходить до висновку, що робочі проекти газопостачання позивача не відповідають вимогам Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та державним будівельним нормам, оскільки не надано експертного висновку проектної документації газопостачання, копії наказу про призначення особи, яка здійснюватиме технічний нагляд за будівництвом і протоколу перевірки її знань, а також вказані проекти передбачають установку газового обладнання на 11-му та 12-му поверхах житлових будинків, що перевищує встановлену будівельними нормами поверховість.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи сукупність зазначених вище обставин, суд вважає, що позивачем не доведено протиправності оскаржуваного рішення, відмова відповідача у реєстрації проектів газопостачання є правомірною та відповідає вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегатек" до Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2014 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий