Ухвала від 18.06.2014 по справі 248/2081/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Сташків Н.М.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2014 року справа №248/2081/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лях О.П.,

суддів Жаботинської С.В., Нікуліна О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 року у справі № 248/2081/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, скасування рішень, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 86% від заробітної плати, протиправними, скасування рішень № 2 від 28 січня 2014 року та № 8 від 26 лютого 2014 року про зменшення розміру пенсії до 80 % заробітної плати і про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги як виду оплати праці та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 року позовні вимоги задоволено частково, зокрема, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_2 з 86 % до 80 % заробітку та у відмові в перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги, скасовані рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку № 2 від 28 січня 2014 року та № 8 від 26 лютого 2014 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01 січня 2014 року відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 86 % від заробітної плати та здійснити з 01 березня 2014 року перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням суми матеріальної допомоги, а у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову місцевого суду та у задоволені позову відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги, оскільки з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», розмір пенсії державних службовців складає 80 % від заробітної плати державного службовця, а питання обґрунтованості відмови у врахуванні матеріальної допомоги при обчисленні пенсії позивача постановою Харцизького міського суду Донецької області від 11 травня 2011 року у справі № 2а-32908/11.

Відповідно до частини 8 статті 1832, апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стаж державної служби позивача складає 16 років 10 місяці 2 днів.

Пенсія була призначена з розрахунку 86 % від її заробітної плати.

Постановою Харцизького міського суду від 10 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2013 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку здійснити ОСОБА_2 з 03 грудня 2012 року перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати як складової заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

23 січня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області з заявою про перерахунок їй пенсії, виходячи з розрахунку 86 % від заробітної плати.

Рішенням № 2 від 28 січня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку із посиланням на вимоги статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції з 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми від їх заробітної плати.

На підставі зазначеної постанови Харцизького міського суду від 10 червня 2013 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, але розмір пенсії позивачу визначив як 80% від заробітної плати, таким чином зменшивши з раніше призначених 86% від заробітної плати позивача.

24 лютого 2014 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації грошових доходів громадян, згідно з матеріалами пенсійної справи.

Рішенням № 8 Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 26 лютого 2014 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, оскільки вона не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст.33 Закону України "Про державну службу"

Згідно з довідкою Державної податкової інспекції в м.Харцизьку № 742/05-26-05-12-6 від 21 січня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до заробітної плати позивача за період із 01 листопада 2005 року по 31 жовтня 2010 року входили надбавки, доплати, премії та інші виплати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До інших виплат входять: індексація заробітної плати, яка нараховувалась за період із вересня 2006 року по жовтень 2010 року і за вказаний період становила 3265,86 гривень, та матеріальна допомога, яка нараховувалась за період із березня 2006 року по червень 2010 року та розмір якої за вказаний період становив 17085,58 гривень.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що за позивачем зберігається право на отримання пенсії в розмірі 86 % від перерахованої заробітної платні, оскільки такий розмір був їй встановлений до змін в законодавстві та з того, що позивачем було сплачені страхові внески зі всієї заробітної плати, тому її пенсія повинна бути обчислена із суми заробітної плати, що включала індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про задоволення позову зроблені на підставі всебічно досліджених доказів, обставинам справи дана правильна правова оцінка, а при прийнятті рішення вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

На час призначення позивачу пенсії, статтею 37 Закону України «Про державну службу» було передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, що діє з 01.10.2011 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Колегія суддів зазначає, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 37 Закону № 3723 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Крім того, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, так, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону № 3723, яка змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнала.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За таких обставин положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року, до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що позивач має право отримувати пенсію в розмірі 86 % від розрахованої заробітної плати, оскільки на час призначення її пенсії, під час якого були порушені права позивача, пенсії була призначена у такому відсотковому відношення відповідно до діючої на той час редакції ст. 37 Закону України № 3723, при цьому отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 року у справі № 248/2081/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, скасування рішень, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без задоволення.

Постанову Харцизького міського суду Донецької області від 30 квітня 2014 року у справі № 248/2081/14-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення є і оскарженню не підлягає.

Колегія суддів : О.П.Лях

О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська