19 червня 2014 року справа № 823/1832/14
16 год. 10 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
суддів Бабич А.М., Паламара П.Г.,
секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Фетісова Д.В.,
третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_4 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_5, про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
18.06.2014 кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_4 подав позов, в якому просить:
- визнати постанову Черкаської міської виборчої комісії від 13.06.2014 року № 11б/18 про визнання ОСОБА_5 обраним депутатом Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 протиправною;
- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію у визначеному законом порядку прийняти рішення щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 по виборах депутатів Черкаської міської ради;
- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію у визначеному законом порядку прийняти рішення про проведення повторного голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 по виборах депутатів Черкаської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.06.2014 членами Придніпровської районної в м. Черкасах територіальної виборчої комісії було проведено повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 на виборчій дільниці № 711015, під час якого було допущено порушення вимог ч. 23 ст. 71 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а саме: члени вказаної виборчої дільниці склали протокол про повторний підрахунок голосів виборців за результатами підрахунку предметів, що не являються виборчими бюлетенями встановленої форми. Так, в усіх документах, які були обраховані виборчою комісією, як бюлетені, було зазначено суб'єкта подання кандидата в депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 ОСОБА_6 - Черкаську міську організацію Демократичний Альянс. Разом з тим, кандидата ОСОБА_6 було висунуто відповідно до подання від Черкаської міської організації Політичної партії "Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка".
Позивач вважає, оскільки "виборчі бюлетені" для голосування на позачергових виборах депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 не містили передбаченої ч. 7 ст. 66 Закону інформації про кандидата у депутати - ОСОБА_6, такі "виборчі бюлетені" являлися предметами, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, а тому мали складатися окремо і не підраховуватися згідно ч. 23 ст. 71 Закону. Однак, в порушення вказаних вимог, дільничні та територіальна виборчі комісії здійснили підрахунок вказаних предметів та склали відповідні протоколи про підрахунок голосів виборців.
Позивач стверджує, що за відсутності належних бюлетенів для голосування на позачергових виборах депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 дільничні та територіальна виборчі комісії не могли врахувати жодного голосу за жодного кандидата, а, отже, всі кандидати набрали однакову кількість голосів - 0, що є підставою згідно ч. 12 статті 77 Закону для проведення повторного голосування по цих кандидатурах.
За таких обставин, позивач вважає, що своїми діями та рішеннями на етапі підрахунку голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів Черкаська міська виборча комісія не усунула порушення Закону, допущені дільничними та територіальною виборчими комісіями у виборчому окрузі № 15, та фактично сама здійснила порушення цього Закону, що спотворило результати виборів депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15, та, відповідно, призвело до порушення прав позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні адміністративного позову відмовити, оскільки постанова Черкаської міської виборчої комісії від 13.06.2014 року № 11б/18 про визнання ОСОБА_5 обраним депутатом Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 прийнята на підставі протоколів Придніпровської та Соснівської районних в м. Черкаси виборчих комісій про підсумки голосування в цьому окрузі.
В письмових запереченнях на адміністративний позов третя особа просила в його задоволенні відмовити повністю, та зазначила, що адміністративний позов фактично стосується інтересів ОСОБА_6, який за захистом свого порушеного права не звертався та постанову про відмову у задоволенні його скарги не оскаржував, а тому відсутність порушеного права позивача виключає можливість задоволення позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до посвідчення № 27, виданого 28 квітня 2014 року, ОСОБА_4 є кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради.
Законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, є Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10 липня 2010 року № 2487-VI (далі - Закон № 2487).
Позивач посилається на порушення абзацу третього частини 7 статті 66 Закону № 2487, відповідно до якого у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому виборчому окрузі кандидатів (у депутати, на посаду сільського, селищного, міського голови), з відомостями про рік народження, освіту, місце проживання, основне місце роботи (заняття), партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата (у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка "Самовисування"). Ліворуч від прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат.
Разом з тим, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 31 травня 2014 року у справі № 823/1560/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2014 року, встановлено той факт, що постановою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 101 від 08 травня 2014 року затверджено текст виборчого бюлетеня на позачергових виборах 25 травня 2014 року у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15, проте жодних заяв, скарг, зауважень від кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 ОСОБА_6 відносно тексту виборчого бюлетеня до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області не надходило.
Крім того, постановою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 29 травня 2014 року № 157 в задоволенні скарги кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 ОСОБА_6 про визнання виборів на виборчій дільниці № 711015 недійсними відмовлено повністю. Дані про оскарження зазначеної постанови в матеріалах справи відсутні.
Постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 06 червня 2014 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2014 року у справі № 823/1650/14, на які посилається позивач в адміністративному позові, не містять встановлених обставин про наявність скарг чи оформлених належним чином актів про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711015 щодо невідповідності виборчих бюлетенів встановленої форми, які використовувалися для голосування на цій дільниці.
За таких обставин, суд вважає помилковим посилання позивача на порушення Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області вимог частини 7 статті 66, частини 23 статті 71 та частини 12 статті 77 Закону № 2487.
Згідно частини 6 статті 75 Закону № 2487 за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Відповідно до частини 11 статті 77 Закону № 2487 виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою "Уточнений") в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.
При цьому, відповідно до пункту 6 Роз'яснення щодо деяких питань встановлення підсумків голосування та результатів виборів депутатів міської ради та міського голови в містах з районним поділом, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 травня 2014 року № 746, міська виборча комісія відповідно до частин одинадцятої - п'ятнадцятої статті 77 Закону на підставі протоколу районної в місті виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради (у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів депутатів міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, про що складає протокол.
Абзацами першим та другим частини 12 вказаної статті передбачено, що територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися. Обраним депутатом вважається кандидат, який одержав більшість голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати, відносно інших кандидатів, які балотувалися в цьому виборчому окрузі.
Будь-які дані про те, що кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_5 набрав меншу кількість голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати, відносно інших кандидатів, які балотувалися в цьому виборчому окрузі, в матеріалах справи відсутні, а наданий позивачем акт про порушення виборчого законодавства, складений 11 червня 2014 року, з урахуванням постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 29 травня 2014 року № 157, суд не вважає достатнім доказом можливості останньої поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 711015.
Частина 16 статті 77 Закону № 2487 передбачає, що повідомлення про результати голосування, список обраних депутатів у багатомандатному окрузі (в алфавітному порядку), обраного депутата в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, громадянства, партійності, посади, місця роботи (заняття), місця проживання депутата, назви місцевої організації партії, від якої він обраний, не пізніш як на п'ятий день після проведення виборів публікуються в пресі або доводяться до відома населення в інший спосіб. Про результати голосування і підсумки виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За вказаних обставин, суд вважає постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 13.06.2014 року № 11б/18 про визнання ОСОБА_5 обраним депутатом Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 правомірною.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_4 (18000, АДРЕСА_1) в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
ГоловуючийВ.О. Гаврилюк
Судді А.М. Бабич
П.Г. Паламар