Постанова від 16.06.2014 по справі 712/8084/14-а

Справа № 712/8084/14-а

Провадження № 2а/712/332/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Євтушенка П.М.

при секретарі - Шевченко О.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 28. 05. 2014 р. звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 20.03.2000 р. № 1494-111 та наказу начальника управління юстиції у Черкаській області від 27.03.2000р. № 30-Л він був звільнений з посади голови та судді Придніпровського районного суду м. Черкаси. На момент звернення до суду він отримував грошове утримання у розмірі, визначеному відповідно до заробітної плати судді, яка виплачувалась у 2000 році.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 02.12.2013 року визначено, що позивач має право на перерахунок щомісячного грошового утримання в повному обсязі з урахуванням передбачених законодавством доплат та надбавок.

Зазначив, що обґрунтовуючи своє рішення від 02.12.2013 року ВАСУ в мотивувальній частині вказує, що зміст ст.. 138 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» № 2453 в редакції, яка діє внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2-2013 від 03.06.2013, встановлює співвідношення та залежність розміру місячного довічного грошового утримання судді у відставці від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Існуюче формулювання змісту статті закону є цілком достатнім для того, щоб зробити висновок, що зміна розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді є достатньою підставою для зміни розміру відповідного місячного довічного грошового утримання судді у відставці. При цьому ВАСУ наголошує, що такий перерахунок має здійснюватись на постій основі, за умови виникнення обставин, що його зумовлюють та сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини, без обмежень кінцевого терміну або строку його проведення.

19.05.2014 року позивач подав до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області довідку територіального управління ДСА в Черкаській області від 08.05.2014 року для проведення перерахунку пенсії в зв'язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати, яка є складовою під час визначення розміру довічного його грошового утримання, однак отримав безпідставну, невмотивовану відмову.

Просить суд визнати незаконною бездіяльність відповідача у не проведенні перерахунку призначеного йому довічного грошового утримання судді у відставці на підставі постанови ВАСУ від 02.12.2013 року відповідно до розміру заробітної плати працюючого судді на посаді голови Придніпровського районного суду м. Черкаси згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 08.05.2014 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах здійснити перерахунок призначеного йому довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до розміру заробітної плати працюючого судді на посаді голови Придніпровського районного суду м. Черкаси, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 08.05.2014 року.

В судове засідання позивач не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, скерував до суду заяву, в якій просить розглядати справу за їх відсутності. Проти задоволення позову заперечує.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами адміністративного судочинства, Законом України „Про статус суддів" в редакції 1992 року, Законом України „Про судоустрій та статус суддів", Законом України „Про державний бюджет України на 2012 рік" та Конституцією України.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 20.03.2000 р. № 1494-111 та наказу начальника управління юстиції у Черкаській області від 27.03.2000р. № 30-Л ОСОБА_1 був звільнений з посади голови та судді Придніпровського районного суду м. Черкаси.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 02.12.2013 року визначено, що позивач має право на перерахунок щомісячного грошового утримання в повному обсязі з урахуванням передбачених законодавством доплат та надбавок.

Позивач 19.05.2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та надав довідку територіального управління ДСА в Черкаській області від 08.05.2014 року для проведення перерахунку пенсії в зв'язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати, яка є складовою під час визначення розміру довічного його грошового утримання, однак отримав відмову з тих підстав, що такий перерахунок не передбачений діючим законодавством.

Відповідно до статті 43 Закону України „Про статус суддів" позивачу призначене щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

За статтею 129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» з 01 січня 2012 року введені нові ставки окладів суддів апеляційних судів: 8 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України „Про державний бюджет України на 2012 рік", «Про державний бюджет України на 2013 рік» та додатково 10 відсотків посадового окладу судді відповідного суду як голові суду.

Вимогами статті 43 Закону України «Про статус суддів» (в редакції 1992 року) встановлено, що за суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту, як і до виходу у відставку. За суддею зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання виходячи з розміру працюючого на відповідній посаді судді. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови Верхової Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» № 2863-ХІІ від 15 грудня 1992 року, яка діяла на час призначення позивачу довічного грошового утримання, у разі зміни заробітної плати суддів розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.

Пунктом 11 розділу XIII "Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом, статтями 43 Закону України "Про статус суддів" та постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року N 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів".

Стаття 22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року у справі № 1-1/2004 за конституційним поданням Верховного Суду України про офіційне тлумачення положень частин першої, другої статті 126 Конституції України та частини другої статті 13 Закону України "Про статус суддів" (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу) визначено: «Додаткові гарантії незалежності і недоторканності суддів, крім уже передбачених Конституцією України, можуть встановлюватися також законами. Такі гарантії визначені, зокрема, статтею 13 Закону України "Про статус суддів".

Не допускається зниження рівня гарантій незалежності і недоторканності суддів в разі прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України та 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень абзаців третього, четвертого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та офіційного тлумачення положення частини третьої статті 11 Закону України "Про статус суддів" встановлено, що за змістом статті 126 Конституції України положення частини третьої статті 11 Закону України "Про статус суддів" у взаємозв'язку з частиною восьмою статті 14 Закону України "Про судоустрій України" треба розуміти як таке, що гарантує досягнутий рівень незалежності суддів і забороняє при прийнятті нових законів та інших нормативних актів, внесенні змін до них скасовувати чи звужувати існуючі гарантії незалежності суддів, у тому числі заходи їх правового захисту та матеріального і соціального забезпечення.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 02.12.2013 року визначено, що ОСОБА_1 має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання в повному обсязі з урахуванням передбачених законодавством доплат та надбавок.

Особливий статус судді, гарантії його незалежності визначені Конституцією України і Законом як необхідні умови здійснення правосуддя. Не допускається зниження рівня гарантій незалежності і недоторканості судів у разі прийняття змін до чинних законів, у тому числі заходи їх правового захисту та матеріального і соціального забезпечення.

Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно п.1 ст. 129 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07 липня 2010 року суддівська винагорода регулюється цим Законом і не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно.

У рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2013 від 03 червня 2013 року, зокрема, зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним свої повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення суду після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.

Зміст статті 138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року в редакції, яка діє внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2013 від 03 червня 2013 року, чітко та однозначно встановлює співвідношення та залежність розміру місячного довічного грошового утримання судді у відставці від розміру грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Існуюче формулювання змісту статті закону є цілком достатнім для того, щоб зробити висновок, що зміна розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді є достатньою підставою для зміни розміру відповідного місячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Необхідність у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці повинно виходити з усіх складових суддівської винагороди, передбаченої ст.. 129 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».

При цьому Вищий Адміністративний Суд України наголошує, що такий перерахунок має здійснюватись на постійній основі, за умови виникнення обставин, що його зумовлюють та сталості нормативної бази, що регулює вищезазначені правовідносини, без обмежень кінцевого терміну або строку його проведення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок довічного грошового утримання згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 08.05.2014 року № 615-04/14-вих., а тому вимоги позивача в частині визнання незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у перерахунку розміру довічного грошового утримання та зобов'язання здійснити перерахунок грошового утримання є обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 8, 22, 46, 130, 152 Конституції України, ст.ст. 2, 9, 17, 158-163, 167, 186 КАС України, ст.ст. 129,138 Закону України „Про судоустрій та статус суддів», ст. 43 Закону України «Про статус суддів» (в редакції 1992 року), суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволити.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області у не проведенні перерахунку розміру призначеного ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до розміру заробітної плати працюючого судді на посаді голови Придніпровського районного суду м. Черкаси, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 08.05.2014 року № 615-04/14-вих.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Черкасах здійснити перерахунок призначеного ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до розміру заробітної плати працюючого судді на посаді голови Придніпровського районного суду м. Черкаси, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області від 08. 05. 2014 року № 615-04/14-вих., починаючи з 01. 12. 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: підпис Євтушенко П.М.