"22" травня 2014 р. м. Київ К/9991/67378/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Блажівської Н.Є.,
Усенко Є.А.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Південної митниці (далі - Митниця) на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 вересня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мир Снабжения» до Митниці,
про визнання дій незаконними,
У травні 2012 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання дій посадових осіб Митниці при здійсненні митних процедур і оформлення документів на вантаж в контейнерах №MRKU2233031, №MSCU7897967, №FSCU6087183, №TRLU5673167, №MSCU8384085, №INKU6585018 в пункті пропуску «Одеський морський порт» незаконними.
На обґрунтування позову зазначило, що при ввезенні товарів через Одеський морський торговий порт Митниця в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України №320 від 2.04.2009 року «Про затвердження Порядку переміщення товарів у пунктах пропуску через державний кордон, розташованих на території морських портів України, під час контейнерних перевезень у прямому змішаному сполученні», наказу Державної митної служби України № 1127 від 1.10.2010 року «Про прискорення митних процедур в міжнародних пунктах пропуску через державний кордон України для морського (річкового) та поромного сполучення, які розташовані в зоні діяльності Південної митниці» вчинила незаконні дії при здійсненні контролю за оформленням документів на вантаж, внаслідок чого у січні 2012 року вчинила затримання 6 контейнерів, які прибули з вантажами господарських товарів за контрактами з постачальниками на адресу Товариства.
5 вересня 2012 року постановою Луганського окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року, позов задоволений.
Дії посадових осіб Митниці у відношенні Товариства при здійсненні митного оформлення документів на вантаж в контейнерах №MRKU2233031, №MSCU7897967, №FSCU6087183, №TRLU5673167, №MSCU8384085, №INKU6585018 в пункті пропуску «Одеський морський порт» визнані незаконними.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій зазначали, що Митниця не довела правомірність своїх дій у відношенні Товариства відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Митниця звернулася з касаційною скаргою з вимогою скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 17.01.2012 року до Одеського морського торговельного порту (на адресу Товариства) від постачальника SHENZHEN SHUANGXING ENTRANCE CO., LTD. за контрактом №26/МС, згідно попереднього повідомлення ПП №702000000/2012/900065 був доставлений контейнер № MRKU2233031 з вантажем (посуд з кам'яної кераміки).
19 січня 2012 року представником ТОВ «ІНТЕРНЕШНЛ ТРАНСПОРТ КАМПАНІ ЛТД», виступаючим як експедитором, на підставі договору № 45/11 від 21.06.2011 року на транспортно-експедиторське обслуговування зовнішньоторговельних і транзитних вантажів, Митниці були надані необхідні документи для здійснення митного контролю.
Відповідно до акту здійснення митного огляду товарів № 500060703/2012/000310 26.01.2012 року вантаж в контейнері № MRKU2233031 був оглянутий відповідними службами.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що з часу надання Товариством необхідних документів для здійснення митного контролю до митного огляду вантажу в контейнері № MRKU2233031 пройшло 7 діб.
17 січня 2012 року до цього ж порту на адресу Товариства був доставлений контейнер №MSCU7897967 з таким же вантажем від постачальника JINAN LUOFEI ECONOMIC & TRADE CO., LTD за контрактом № 13/MC від 5 серпня 2010 року згідно попереднього повідомлення ПП №702000000/2012/900021.
19 січня 2012 року тим же експедитором Митниці були надані необхідні документи на вантаж для здійснення митного контролю та наряд.
31 січня 2012 року вантаж в цьому контейнері також був оглянутий і складений акт про проведення митного огляду товарів за № 500060703/12/000378.
З часу надання Товариством необхідних документів для здійснення митного контролю до митного огляду вантажу у зазначеному контейнері пройшло 12 діб.
8 лютого 2012 року товар у вказаному контейнері був направлений до зони діяльності Луганської митниці за документом контролю за доставкою ПП № 702000000/2012/900021 від 11.01.2012 року на адресу одержувача.
19 січня 2012 року до цього ж порту на адресу Товариства був доставлений контейнер №FSCU6087183 з вантажем (посуд кухонний з непідсиленого скла, виготовлений механічним способом, не огранений, без обробки) від постачальника SHENZH ENOCT GLASS WARE INDUSTRIAL CO., LTD, за контрактом № 6/MC від 18 червня 2010 року, ПП №702000000/2012/900042.
25 січня 2012 року представником ТОВ «Інтер Транс Лоджістікс», виступаючим як експедитор на підставі договору №20/01/12 від 20.01.2012 року, Митниці були надані необхідні документи на вантаж для здійснення митного контролю та наряд.
2 лютого 2012 року вантаж в контейнері №FSCU6087183 був оглянутий, складений акт про проведення митного огляду товарів за № 500060703/2012/000588.
З часу надання Товариством необхідних документів для здійснення митного контролю до митного огляду вантажу в контейнері №FSCU6087183 пройшло 8 діб.
7 лютого 2012 року товар у зазначеному контейнері був направлений до зони діяльності Луганської митниці за документом контролю за доставкою ПП № 702000000/2012/900042 від 16.01.2012 року.
10 січня 2012 року до Одеського морського торгового порту були доставлені 3 контейнери № TRLU5673167, №MSCU8384085, №INKU6585018 з вантажем (скляний посуд) від постачальника MARITIME INTER NATIONAL COMPANY за контрактом № 7/MC від 25 червня 2010 року, згідно попереднього повідомлення ПП №702000000/2012/900015, коносамент MW1112AAA1014FD.
25 січня 2012 року попереднім експедитором Митниці були надані необхідні документи для здійснення митного контролю та наряд.
1 лютого 2012 року ці контейнери були оглянуті, складені акти про здійснення митного огляду товару за №500060703/2012/000369, №500060703/2012/000370, №500060703/2012/000371.
З часу надання Товариством необхідних документів для здійснення митного контролю до митного огляду вантажу в зазначених контейнерах пройшло 7 діб.
7 лютого 2012 року товар у вказаних контейнерах був направлений до зони діяльності Луганської митниці за документом контролю за доставкою ПП № 702000000/2012/900015 від 10.01.2012 року на адресу одержувача.
Відповідно до ст. 40 Митного кодексу України усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному контролю. Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до цього Кодексу, інших нормативно правових актів, а також міжнародних договорів України укладених у встановленому законом порядку.
Згідно з ст. 41 Митного кодексу України однією з форм митного контролю є митний огляд (огляд переогляд товарів і транспортних засобів).
Послідовність дій посадових осіб митних органів при здійсненні митного контролю та митного оформлення суден і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України визначено Інструкцією про організацію митного контролю та митного оформлення суден і товарів, що переміщуються ними, затвердженої наказом Державної митної служби України № 678 від 17 вересня 2004 року (далі-Інструкція).
Відповідно до п. 1.3. Інструкції судна і товари, що переміщуються ними через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню.
Згідно з п. 3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Держмитслужби № 314 від 20.04.2005 року одним з етапів митних процедур є митний контроль, при якому серед іншого може здійснюватися митний огляд товарів.
Відповідно до наказу Державної митної служби України №1127 від 1.10.2010 року «Про прискорення митних процедур в міжнародних пунктах пропуску через державний кордон України для морського (річкового) і поромного сполучення, які розташовані в зоні діяльності Південної митниці» проведення митного огляду товарів, що пред'являються до митного контролю під час переміщення через митний кордон України в контейнерах при перевезеннях в непрямому міжнародному сполученні з використанням водних і автомобільних (залізничних) транспортних засобів перевізників, з перевантаженням на території пунктів пропуску для морського (річкового) і поромного сполучення не повинно перевищувати дві години з моменту пред'явлення товарів для такого огляду, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до ст. 80 Митного кодексу України у разі відмови в митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів митний орган зобов'язаний видавати заінтересованим особам письмове повідомлення із зазначенням причин відмови та вичерпним роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення та пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.
На підставі п. 4 «Порядку переміщення товарів у пунктах пропуску через державний кордон, розташованих на території морських портів України, під час контейнерних перевезень у прямому змішаному сполученні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 320 від 2.04.2009 року, посадові особи контролюючих органів при здійсненні контролю роблять в товаросупровідних документах відмітку про час початку і час закінчення контролю, при цьому особа, яка через тривалу перевірку документів за відсутності правових підстав порушила строки оформлення товарів, несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 16 зазначеного Порядку в разі відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, відповідні контролюючі органи невідкладно подають письмове повідомлення заінтересованим особам з обов'язковим зазначенням причини відмови.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариству письмова відмова щодо митного оформлення та пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України із зазначенням її причин та вичерпним роз'ясненням вимог не надавалась.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» митні органи України зобов'язані: надавати необхідну допомогу при проведенні оперативно-розшукових заходів у зоні митного контролю; за дорученням спеціальних органів по боротьбі з організованою злочинністю проводити перевірку законності дій організацій і громадян, пов'язаних з переміщенням предметів і речовин через митний кордон, і комплексний контроль разом з Національним банком України за їх валютними операціями.
Згідно з п.,п. 3.1 п. 3 Порядку взаємодії підрозділу аналізу попередньої інформації та посадових осіб митного органу, які здійснюють митний контроль та митне оформлення товарів прийнятих до перевезення у контейнерах у порт призначення на митній території України, затвердженого наказом Державної митної служби України № 1127 від 1.10.2010 року, посадова особа підрозділу митного оформлення під час здійснення митного контролю товарів і контейнерів, крім процедур, визначених законодавством виконує додаткові функції, зокрема за номером контейнера та іншої інформації перевіряє наявність інформації щодо орієнтувань митних та правоохоронних органів щодо необхідності проведення додаткових форм контролю.
Відповідно до підпункту 3.2. зазначеного Порядку рішення щодо проведення митного огляду товарів, як правило приймається в наступних випадках, зокрема при наявності орієнтування або іншої інформації від правоохоронних органів, орієнтування підрозділів по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил.
Митницею були отримані листи Управління Служби безпеки України в Одеській області від 20.01.2012 року та від 27.01.2012 року, згідно яких це управління просило здійснити митний догляд всіх контейнерів Товариства за участю їхнього представника.
На підставі зазначених листів Митниця прийняла рішення про здійснення митного огляду контейнерів з подальшим складанням відповідних актів митного огляду.
В актах про здійснення митного огляду товару у контейнерах №№ MRKU2233031, MSCU7897967, TRLU5673167, FSCU6087183, MSCU8384085, INKU6585018 зазначено, що вантаж відповідає заявленим товаросупровідним документам.
Будь-які відомості, які б свідчили про порушення Товариством законності ввезення на митну територію України товару, в актах незазначені.
Таким чином, висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позову є обґрунтованими.
Згідно ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухваленні з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст.,ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Південної митниці залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 вересня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Блажівська Н.Є.
Усенко Є.А.