12.06.2014 м. Київ К/800/47442/13
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Олендер І.Я. , Пасічник С.С. , розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 , Менського районного військового комісаріату на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р. у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Менського районного військового комісаріату про визнання дій та бездіяльності протиправними,
У червні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Менського районного військового комісаріату з вимогами про визнання незаконними дій та бездіяльності про відмову зарахувати період роботи позивачки помічником військового комісара з фінансово - господарської діяльності в державний стаж, зобов'язання зарахувати період роботи позивачки помічником військового комісара з фінансово - господарської діяльності з 04.07.2011р. по 27.05.2002р. в державний стаж.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.07.2013р. у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.07.2013р. скасовано та прийнято нову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано незаконними дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову зарахувати позивачу період роботи помічником військового комісара з фінансово - господарської діяльності у державний стаж. Зобов'язано Менський районний військовий комісаріат та ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати період роботи позивачки помічником військового комісара з фінансово - господарської діяльності за період з 04.07.2011р. по 27.05.2002р. в державний стаж.
Задовольняючи вимоги апеляційної скарги та задовольняючи позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що судом першої інстанції помилково встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У касаційній скарзі представник ІНФОРМАЦІЯ_1 , Менського районного військового комісаріату просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Справа вирішується в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами відповідно до ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відсутні клопотання осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Менському районному військовому комісаріаті з 28.04.1993р. по 27.05.2013р. У період роботи в Менському районному військовому комісаріаті посада начальника частини (фінансово-господарської), на якій працювала позивач, була переведена на помічника військового комісара (з фінансово-господарської діяльності).
На посаді помічника військового комісара (з фінансово-господарської діяльності) позивачка працювала з 04.07.2001р. по 27.05.2002р., що підтверджується копією трудової книжки.
Згідно з наказом Військового комісара Менського районного військового комісаріату від 27.05.2013р. № 51 позивачка звільнена з посади державного службовця Збройних Сил України - спеціаліста 1 категорії Менського РВК, у зв'язку із скороченням штату працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Під час звільнення з роботи відповідачем не було зараховано період роботи на посаді помічника військового комісара (з фінансово-господарської діяльності) з 04.07.2001р. по 27.05.2002р. до стажу державної служби.
Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України «Про державну службу», Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994р. та додатку до нього.
Статтею 25 Закону України «Про державну службу» передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку до стажу державної служби зараховується робота на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст. 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 301-р від 29.05.1995р. до сьомої категорії посад державних службовців віднесені посади помічників начальників відділів, відділень, груп та спеціалістів міських і районних військових комісаріатів.
Посада помічника військового комісара також передбачена у Таблиці 4 «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів військових комісаріатів» Додатку 1 до пункту 2 Умов оплати праці працівників (невійськовослужбовців) апарату органів військового управління та військових комісаріатів, затверджених наказом Міністерства оборони України № 55 від 28.02.2000р., зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 2 травня 2000 р. за № 123/4344.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновками апеляційного суду про те, що посада помічника військового комісаріату без конкретизації напрямку роботи (кадрова служба, правова, фінансово - господарська служба) віднесена до посад державних службовців.
Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Суд апеляційної інстанцій повно і всебічно встановив обставини справи, надав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 , Менського районного військового комісаріату залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановлених статтями 237-244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя - доповідач В.М. Кочан
судді
Олендер І.Я.
Пасічник С.С.