Ухвала від 29.05.2014 по справі 2а-8437/11/1622

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" травня 2014 р. м. Київ К/9991/44687/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого суддіГоловчук С.В. (суддя-доповідач),

суддівЛіпського Д.В.,

Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 07 вересня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року

у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Полтавській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Полтавський ОВК) про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що є військовим пенсіонером та з 1993 року отримує пенсію згідно з Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вказує, що у 2008 році ГУ ПФУ в Полтавській області провело перерахунок його пенсії, виходячи з посадового окладу, якій не відповідав посаді, яку він займав перед звільненням, без урахування положень наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377. Вважаючи дії відповідачів неправомірними, просив суд:

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області скласти за установленою формою список та подати його до Полтавського OBK для видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, для встановлення йому відповідного посадового окладу викладача військових навчальних закладів Збройних Сил України III-IV рівнів акредитації за підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294 ) з наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі - наказ Міністра оборони України № 377) та після одержання довідки від Полтавського ОВК оформити документи про новий розмір пенсії ОСОБА_1 , перерахувати заборгованість та направити ці документи до відповідного пенсійного органу для виплати заборгованості та одержання нового розміру пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі списків виготовити для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку для встановлення йому відповідного посадового окладу - викладача військових навчальних закладів Збройних Сил України III-IV рівнів акредитації за підпунктом 1 пункту 5 постанови KMУ №1294 з наказом Міністра оборони України №377 за встановленою формою та у місячний строк подати її ГУ ПФУ в Полтавській області.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 07 вересня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що наказ Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 не є підставою для перерахунку пенсії. Крім того, позивачем пропущено строк звернення до суду.

Проте, з такими висновками погодитись неможливо.

Судами встановлено, що з 1993 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як видно з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови КМУ № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право встановлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, своє право визначати розміри посадових окладів, наказ Міністра оборони України № 377, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Отже, з 01 серпня 2008 року ОСОБА_1 набув права на перерахунок пенсії згідно з наказом Міністра оборони України № 377.

Зазначену правову позицію щодо застосування вказаних норм матеріального права висловлено, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 16 січня 2013 року № 21-416а12.

Разом з тим, вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції у своєму рішенні зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався з 01 серпня 2008 року, а з позовом до суду звернувся у серпні 2011 року.

Відповідно до частин 1-2 статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із статтею 100 КАС України, в редакції, що діяла на час розгляду справи, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Встановивши, що адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що позовна заява не містить обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду та підстав для визнання їх поважними.

Апеляційний суд, не звернув уваги на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи та не виправив правову помилку.

Відповідно до частини 2 статті 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанції і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Враховуючи наведене, судові рішення, підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 07 вересня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.В. Головчук

Судді Д.В. Ліпський

Ю.К. Черпак