"05" червня 2014 р. м.Київ К/800/53701/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Стрелець Т.Г.,
Логвиненко А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року у справі за позовом Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області до Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 07 червня 2012 року №503, від 27 червня 2012 року №06-10-1729,-
У липні 2012 року Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 07 червня 2012 року №503, скасування рішення Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27 червня 2012 року №06-10-1729.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що працівники Миколаївської обласної державної насіннєвої інспекції та Миколаївської обласної державної хлібної інспекції, переведені до установи позивача у зв'язку з реорганізацією, тому дія трудового договору з працівниками була продовжена, працівники установи сплачували страхові внески перед настанням страхового випадку, отже, період до переведення працівників до Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області вважається розрахунковим. Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності вірно включено період роботи до переведення працівників в установу позивача, а саме останні шість місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року, адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 07 червня 2012 року №503; визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27 червня 2012 року №06-10-1729.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, Виконавча дирекція Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області у поданих запереченнях просить касаційну скаргу залишити без задоволення, судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанції встановлено, що Заводською районною виконавчою дирекцією Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено позапланову перевірку даних, зазначених в заяві-розрахунку від 24 квітня 2012 року №131 на фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам для виплати допоміг по тимчасовій втраті працездатності, нарахованих в березні - квітні 2012 року.
За результатами перевірки 18 травня 2012 року складений Акт, відповідно до якого під час перевірки встановлено, що при розрахунку допомоги застрахованим особам, зазначеним в заяві-розрахунку від 27 квітня 2012 року позивачем допущені порушення вимог п.п.4, 5, 6, 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (зі змінами та доповненнями), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року за №1266, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 8660,91 грн.
Рішенням Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 07 червня 2012 року №503 про повернення коштів Фонду та застування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності визначено про повернення до Фонду неправомірно використаних коштів в сумі 8660,91 грн. та до позивача на підставі ч.1 ст.21, ст.22., п.6 ст.28, ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» застосовані санкції у вигляді штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 4330,45 грн.; загальна сума страхових коштів, яка підлягає перерахуванню, становить 12991,36 грн.
Рішенням виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 27 червня 2012 року № 06-10-1729 відмовлено у задоволенні скарги Державної інспекції сільського господарства в Миколаївській області від 20 червня 2012 року № 400, рішення ВД МОВ ФСС з ТВП від 07 червня 2012 року №503 залишено без змін.
Як встановлено судами, Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області створена за наказом Державної інспекції сільського господарства України від 04 липня 2011 року №31 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року №1300 «Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства».
Відповідно до п.2 постанови №1300 територіальні органи Державної інспекції сільського господарства є правонаступниками Державної хлібної інспекції Автономної Республіки Крим, обласних державних хлібних інспекцій, установ Української державної насіннєвої інспекції, що реорганізуються шляхом приєднання до територіальних органів Державної інспекції сільського господарства.
Отже, Державна інспекція сільського господарства в Миколаївській області є правонаступником Миколаївської обласної державної насіннєвої інспекції та Миколаївської обласної державної хлібної інспекції.
Працівники Миколаївської обласної державної насіннєвої інспекції та Миколаївської обласної державної хлібної інспекції були звільнені на підставі п.5 ст.36 Кодексу законів про працю України у зв'язку з переводом і прийняті на роботу до Державної інспекції сільського господарства. Тобто, фактично відбувся юридичний факт переведення працівників з двох юридичних осіб до однієї новоутвореної юридичної особи в зв'язку з їх злиттям.
Згідно п.3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року №1266, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат (крім страхування на випадок безробіття) та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи (зайняття підприємницькою діяльністю) перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.
Відповідно до п.4 вказаного Порядку, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Враховуючи, що для вказаних працівників як і Миколаївська обласна державна насіннєва інспекція та Миколаївська обласна державна хлібна інспекція, так і Державна інспекція сільського господарства, були (є) основним місцем роботи, працівники сплачували страхові внески за останні шість місяців перед місяцем,у якому настав страховий випадок, на час настання страхового випадку вони працювали на підприємстві позивача, є правомірним включення при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності цим працівникам періоду роботи до їх переведення, у зв'язку з чим судова колегія вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позову та скасування оскаржуваних рішень відповідача.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Виконавчої дирекції Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді