"05" червня 2014 р. м. Київ К/800/27937/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19 вересня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2013 року,
встановив:
У серпні 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим пред'явило позов до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій і пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальну суму 263,23 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2013 року, відмовлено в задоволенні позову.
У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим від 31.05.2012 р. № 280 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків до ОСОБА_4 на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 179,28 грн і нараховано пеню в розмірі 83,95 грн за період з 19.10.2010 р. по 13.12.2011 р.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач не мав повноважень після 01.01.2011 р. нараховувати страхувальнику штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків, оскільки на момент прийняття відповідного рішення (31.05 .2012 р.) пункт 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким була передбачена така відповідальність, втратив чинність.
З висновками судів не можна погодитись, оскільки вони не ґрунтуються на повно і всебічно встановлених обставинах справи та їх належній правовій оцінці.
Пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка діяла до 01.01.2011 р., було передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
З набранням чинності Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (з 01.01.2011 р.) вказана правова норма скасована.
Водночас відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Абзацом шостим цього ж пункту передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Аналіз наведеної норми Закону дає підстави для висновку про можливість застосування до страхувальників штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків і після 1 січня 2011 року, якщо вони нараховані на суму заборгованості, що виникла в період дії пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи спір, суди не звернули уваги на те, що позивачем застосовано до ОСОБА_4 штрафні санкції і пеню за заборгованість, що виникла як за період до 01.01.2011 р., так і за період після цієї дати.
У зв'язку з цим судам необхідно було встановити суму заборгованості ОСОБА_4 зі сплати страхових внесків за період з 19.10.2010 р. по 31.12.2010 р. включно та виходити з правомірності застосування до нього штрафних санкцій і пені за несвоєчасну сплату лише даної суми заборгованості.
Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, то в силу частини четвертої статті 227 цього Кодексу прийняті ними рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим задовольнити частково.
Скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19 вересня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2013 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Ліпський Д.В.