Постанова від 11.06.2014 по справі 676/3932/14-а

Справа № 676/3932/14-а

Номер провадження 2-а/676/156/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2014 року.

Кам"янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі : головуючої судді - Семенюк В.В

при секретарі - Стецюк - Стебницька Н.С.

з участю позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Рудик В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янці- Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання протиправними дій щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області включити до сум заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії, як державному службовцю, суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.10.2011 року

В судовому засіданні позивачка, уточнивши позовні вимоги просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янці - Подільському районі Хмельницької області включити до сум заробітної плати, з якої було визначено її розмір пенсії, як державному службовцю, суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 06.05.2014 року, в іншому позов підтримала і пояснила, що з 30.09.2011 року їй було призначено пенсію державного службовця. Однак при призначенні пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії, а інші виплати, а саме : матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати до розрахунку пенсії не було включено.

Вона 06 травня 2014 року звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 14 травня 2014 року в задоволенні заяви відмовив. Просить визнати дану відмову протиправною та зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії з дня її звернення - 06травня 2014 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав.

Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачу з 30 вересня 2011 року було призначено пенсію державного службовця.

Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати , які їй були виплачені, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення до відпусток, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати.

Позивач звернулася 06 травня 2014 року з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, оскільки розрахунок її пенсії було проведено з порушенням Закону України «Про державну службу».

Відповідач листом від 14 травня 2014 року в задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відмовив.

Однак суд вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244 -2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.

Суми індексації заробітної плати, яку просила включити позивачка при обрахуванні пенсії, підлягають включенню, оскільки з них сплачувалися страхові внески.

Стаття 33 Закону від 16 грудня 1993 року N 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Виплата винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання регулюється Порядком виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року N 1013, на підставі якої, як встановлено судами, позивачка отримувала під час її роботи в органах податкової служби надбавку за вислугу років у розмірі 40 %.

Такий висновок відповідає положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Враховуючи, що позивачка 06 травня 2014 року звернулася з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії і в судовому засіданні просить зобов'язати відповідача провести перерахунок з дня її звернення . то відповідача слід зобов'язати провести їй перерахунок пенсії саме з 06 травня 2014 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.158 -163 КАС України ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в

м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі щодо відмови включити суми індексації заробітної плати , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії з 06.05.2014 року , включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія , суми індексації заробітної плати , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до довідки № 80 від 28.04.2014 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького адміністративного суду через Кам»янець- Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду: Семенюк В.В