Постанова від 30.05.2014 по справі 742/2140/14

Провадження № 2-а/742/95/14

Єдиний унікальний № 742/2140/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2014 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Кантура А.М. при секретарі Геєць О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Прилуки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - за 2011 рік - 2350,00 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 3432,16 грн., та за 2013 рік - 2787,60 грн., та індексації заробітної плати з серпня 2011 по липень 2013р.р. - 12723,82 грн. Листом від 28 березня 2014 року №53/10/К-3 відповідач відмовив їй в проведенні такому перерахунку, посилаючись на те, що такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, допомога для оздоровлення та індексація заробітної плати, не включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця. Оскільки, вказану відмову позивачка вважає протиправною, та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, вона і звернулась з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позовну заяву в якій не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити позивачці у задоволенні позову повністю.

В судове засідання сторони не з'явилися, але завчасно надили заяви до суду про розгляд справи без їх участі.

Дослідивши матеріали справи суд приходить наступного висновку.

З 16 травня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі як отримувач пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».

12 травня 2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії згідно довідки від 08 травня 2014 року №3492/04 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі: за 2011 рік - 2350,00 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 3432,16 грн., та за 2013 рік - 2787,60 грн., та індексації заробітної плати з серпня 2011 по липень 2013р.р. - 12723,82 грн., які були виплачені за останнім місцем роботи за період з 01 серпня 2011 року по 01 серпня 2013 року (а.с.8).

Відповідно до листа управління ПФУ в м. Прилуках та Прилуцькому районі від 12 травня 2014 року №70/10/Ш-3 їй було відмовлено в проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, допомога для оздоровлення та індексація заробітної плати, не включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця. (а.с.7).

За змістом ст.37 Закону «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723 - XII (далі - Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6 ст.33 вищезгаданого Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» передбачено, що керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці «надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Згідно ст.1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення. Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а саме: оплата праці (грошове забезпечення).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять в структуру оплати праці державних службовців.

Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV ( далі - Закон №1058 - IV ) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі».

Отже, з огляду на вищевикладене, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога та індексація, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу» з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2011 рік - 2350,00 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - 3432,16 грн. та за 2013 рік - 2787,60 грн., та індексації заробітної плати з серпня 2011 по липень 2013р.р. - 12723,82 грн., на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного Фонду України, а всього на суму 21293,58 грн.

Тому на підставі наведеного, керуючися ст.ст.159-163,181 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області, щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати, згідно довідки від 08 травня 2014 року №3492/04.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати, згідно довідки від 08 травня 2014 року №3492/04 починаючи з 16 травня 2013 року, тобто з моменту її призначення.

Постанова в частині перерахунку пенсії за один місяць підлягає до негайного виконання.

На постанову протягом 10 днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд.

Суддя А.Кантур