Провадження № 3/742/630/14
Єдиний унікальний № 742/2235/14
Постанова
Іменем України
16 червня 2014 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого-судді Павлова В.Г.,
секретаря Хотінь Ж.О.,
розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення № 742/2235/14, яка надійшла від Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідент. номер НОМЕР_1), громадянки України, працюючої фізичною особою-підприємцем, проживаючої в АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, -
21.05.2014 року до Прилуцького міськрайонного суду від Територіальної державної інспекції з питань праці у Чернігівській області надійшов протокол від 16.05.2014 року про адміністративне правопорушення № 25-03-011/0504-0481, складений відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи ФОП допустила порушення законодавства про працю, яке було виявлено 15.05.2014 року при перевірці головним державним інспектором праці з питань праці у Чернігівській області Прокопенком М.І., а саме: робочий графік найманих працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що зазначений в їхніх трудових договорах не відповідає табелям обліку робочого часу за лютий - березень 2014 року та становить більше ніж 10 годин в тиждень; заробітна плата найманим працівникам за лютий - березень 2014 року роботодавцем нарахована в розмірі меншому за фактично відпрацьований час; заробітна плата ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за весь час щорічної відпустки виплачена пізніше ніж за три дні до початку відпустки; при звільненні найманих працівників ОСОБА_8 та ОСОБА_9 виплата всіх належних сум не була проведена при їх звільненні, чим порушила вимоги ст.ст.32,56,115,116 КЗпП України та скоїла правопорушення, передбачене ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Незважаючи на неодноразово вжиті судом заходи спрямовані на своєчасне сповіщення особи-правопорушника про день, час та місце розгляду справи, до суду повернулись поштові конверти з довідками «за закінченням терміну зберігання» /а.с.16,17/. В силу ч.1 ст.268 КУпАП, ОСОБА_1 вважається належним чином повідомленою про місце і час розгляду справи. Клопотання про відкладення розгляду справи до канцелярії суду не надходили, про причини неявки в судове засідання остання також не повідомила.
Відповідно до ст.268 КУпАП справу може бути розглянуто у відсутності особи, коли є дані про своєчасне сповіщення особи про час і місце розгляду справи, якщо від особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи повідомлена, відповідно до вимог КУпАП, і від неї не надходило клопотання про відкладення розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.
Як вбачається з акту-перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 25-03-011/0504 та протоколу від 16.05.2014 року про адміністративне правопорушення № 25-03-011/0504-0481, ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність.
Відповідно до ч.1 ст.21 КЗпП України, керівник або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язаний виплачувати працівникам заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін, а тому він несе персональну відповідальність за невиконання та недотримання вимог положень даної статті.
Об'єктом правопорушення, що передбачене диспозицією ч.1 ст.41 КУпАП, зокрема є і конституційні соціально-економічні права громадян на своєчасне одержання винагороди за працю та право на відпочинок, закріплених статтями 43,45 Конституції України. Охорона та належне забезпечення прав і законних інтересів людини та громадянина, як найвищої соціальної цінності, є головним обов'язком всіх державних органів.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, які були досліджені під час розгляду справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 25-03-011/0504-0481 від 16.05.2014 року; актом перевірки № 25-03-011/0504, згідно письмових пояснень в якому, особа-правопорушник зазначила про відсутність з її боку заперечень стосовно як правомірності проведеної перевірки так і результатів /а.с.4-7/, табелем обліку використання робочого часу /а.с.8-9/, відомістю нарахування заробітної плати /а.с.10-13/, відомістю видачі заробітної плати /а.с.14-15/.
За встановлених фактичних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1, порушуючи вимоги ст.ст.32,56,115,116 КЗпП України, скоїла правопорушення, передбачене диспозицією ч.1 ст.41 КУпАП, оскільки вищезазначені факти її вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Положеннями ст.23 КУпАП визначено, що адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин, передбачених ст.ст.34,35 КУпАП, під час розгляду справи, не встановлено.
Згідно положень ч.1 ст.41 КУпАП за вчинення даного адміністративного правопорушення може бути застосований такий вид адміністративного стягнення як штраф.
У відповідності до ст.33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за скоєння нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника: вік та соціальне положення, ступінь її вини, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставини, вчинення правопорушення в галузі охорони праці населення та вважає за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, в межах санкції статті, у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Обставин, які б позбавляли можливості суд застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу не встановлено і на розгляд суду не надано. Підстав для звільнення особи-правопорушника від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення, з огляду на порушення гарантованих конституційних прав працівників, передбачених ст.ст.43,45 Конституції України, не вбачається.
Суд також вважає, що в даному випадку таке адміністративне стягнення, як штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, буде достатнім та повністю досягне мети його застосування, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для накладення стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі.
Керуючись ч.1 ст.41, ст.ст.221, 283-285 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 (п'ятсот десяти) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 36 грн 54 к. судового збору.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.
Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Прилуцького міськрайонного суду
Чернігівської області В.Г.Павлов