провадження № 2-а-329/10/2014
справа № 329/363/14-а
10 червня 2014 року p смт. Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Гляня С.І.,
при секретарі Силаєвій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень про відмову у виплаті державної соціальної допомоги на неповнолітню дитину
ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом в якому просить суд визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі буде УПСЗН) у відмові в призначенні їй соціальної державної допомоги на отримання компенсації до 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку ї зобов'язати УПСЗН призначити їй соціальну державну допомогу для забезпечення інтересів неповнолітнього дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на отримання компенсації до 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В судовому засіданні ОСОБА_1 на позовних вимогах наполягала і пояснила, що згідно рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 30.11.2009 року з ОСОБА_3 стягнуто на її користь аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі в розмірі 350 грн. до досягнення ним повноліття, однак від ОСОБА_3 аліменти не надходили, на час з 11.12.2009 р. по 01.05.2014 року заборгованість становить 17185,50 грн. Раніше вона не знала, що держава компенсує несплату аліментів, а дізнавшись, в лютому 2013 року звернулась до УПСЗН і їй нараховувалась і виплачувалась державна допомога з 01.03.2013 р. по 28.02.2014 року відповідно до постанови КМУ «Про тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання їх невідоме» від 22.02.22006 р. № 189, зібравши необхідні документи вона в березні 2014 року звернулась до УПСЗН для прийняття відповідного рішення, а в кінці березня їй стало відомо, що в призначенні допомоги їй відмовлено, а лише в квітні їй надали на руки лист Департаменту соціального захисту населення в м. Запоріжжя і УПСЗН згідно якого вказано, що 07.02.2014 року ОСОБА_3 звернувся до УПСЗН з довідкою МСЕК від 09.12.2013 р. згідно якої йому нарахована пенсія з 12.12.2013 року з якої вона і будуть утримуватись аліменти на її користь в розмірі 237,50 грн., яку вона буде отримувати з 01.05.2014 року.
З таким рішенням вона не згодна, просить визнати його протиправним призначити соціальну державну допомогу для забезпечення інтересів неповнолітньої дитини. на отримання компенсації до 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Представник УПСЗН Безпала В.М. , яка виступала в суді за дорученням проти вимог ОСОБА_1 заперечувала і пояснила, що на час коли ОСОБА_3 не працював, вона отримувала тимчасову державну допомогу, але коли на диний час колишній чоловік не ухиляється від сплати аліментів, які будуть утримуватись з його пенсії, немає законних підстав для для призначення позивачці тимчасової державної допомоги.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши сторони, допитавши старшого державного виконавця ВДВС Чернігівського РУЮ Бурченка О.Г., який надав пояснення нарахування аліментів та виниклої заборгованості у ОСОБА_3, чому ОСОБА_1 призначені аліменти будуть отримані тільки в травні 2014 року, прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 2 статті 182. Сімейного Кодексу України «Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 184 СК України «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»:
Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 цього Кодексу, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Змін у вказані статті (182, 184 СК України) на даний час внесено не було, отже «якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, …, дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
На підставі викладеного суд визнає протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області про відмову у виплаті державної соціальної допомоги ОСОБА_1 на неповнолітню дитину - сина ОСОБА_2
В частині вимоги позивачки, про стягнення з УПСЗН на її користь судових витрат - судового збору, вимоги задоволенню не підлягають, оскільки відповідно ст. 94 КАС України, витрати компенсуються не відповідачем, який являється бюджетною організацією, а з Державного бюджету України, суд самостійно не може вийти за межі заявлених вимог.
Керуючись ч. 5 ст. 181, ст.ст. 182, 184 СК України, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 72, 94, 159, 160, 161 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області про протиправність рішення суб'єкта владних повноважень про відмову у виплаті державної соціальної допомоги на неповнолітню дитину та зобов'язання відповідача призначити соціальну державну допомогу - задовольнить частково.
Визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області у відмові в призначенні ОСОБА_1 соціальної державної допомоги на отримання компенсації до 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Управлінню соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, соціальну державну допомогу для забезпечення інтересів неповнолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на отримання компенсації до 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В частині стягнення судових витрат (судового збору) з Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд Запорізької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя: С.І. Глянь