11 червня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1522/17077/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Суворова О.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,
при секретарі Голбан К.В.,
за участю представника позивача Трутенко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 25 вересня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок пенсії, -
18.07.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області, що полягає у відмові йому в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Наказів Міністра Оборони України від 05.11.2010р. №576 та від 25.06.2011р. №355;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії, встановленої виданими на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року Наказами Міністра Оборони України від 05.11.2010р. №576 та від 25.06.2011р. №355 - з 01.01.2011р. по 31.05.2011р. у розмірі 55% та з 01.06.2011р. у розмірі 90%, з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з наказом Міністра оборони України «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50» від 25.06.2011 року №355, з 01.11.2010 року відбулося підвищення розміру пенсій військовослужбовців Збройних Сил України з 10% до 55% посадового окладу, а з 01.06.2011 року ще до 90%, що, в свою чергу, призвело до підвищення їхнього грошового забезпечення. Позивач, в зв'язку з вказаними обставинами звертався до відповідачів з приводу проведення йому перерахунку пенсії, проте останні неправомірно відмовили йому у здійсненні такого перерахунку.
Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 19.07.2012 року позовні вимоги позивача за період з 01.01.2011 р. по 18.01.2012 р. - залишені без розгляду.
Дана ухвала суду 1-ї інстанції сторонами в апеляційному порядку не оскаржувалася.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 25 вересня 2012 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, ОСОБА_1 01.10.2013р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права, в зв'язку із чим, просить скасувати постанову Приморського районного суду м.Одеси від 25.09.2012 р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити усі позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника позивача, який підтримав апеляційну скаргу, розглянувши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по лінії Міністерства Оборони України, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вирішуючи справу по суті та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з необгрунтованості позовних вимог, а також з того, що накази Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 та від 25.06.2011 року №355 не змінюють розмір грошового забезпечення військовослужбовців в розумінні ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи, погоджується з такими висновками суду першої інстанції і вважає їх правильними та відповідаючими діючому у цій сфері законодавству, виходячи з наступного.
Відповідно до абз.5 п.8 Наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» встановлено, що премія особам рядового, сержантського та старшинського складу складає 70 % посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 % посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 % посадового окладу.
Також, наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50» були внесені зміни до п.8 наказу Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року, в зв'язку із чим, абзац 5-й був викладений в новій редакції «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 % посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 % посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 % посадового окладу».
Разом з тим, відповідно до приписів ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Так, Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року безпосередньо регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із п.1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07.11.2007 року №1294 були визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців. Слід вказати, що ця Постанова КМУ набирала сили з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, т.б. з 01 січня 2008 року.
Відповідно до пп.1,2 п.5 Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07.11.2007р. №1294, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Саме на виконання вищезазначеної Постанови КМУ Міністр Оборони України своїми наказами №№576 і 50 встановив розмір премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках відповідно.
Отже, системний аналіз наведених вище норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має лише тимчасовий характер, і її виплата дозволена лише за наявності підстав та виключно тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році, а тому, відповідно, дана обставина не дає належних підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Окрім того, колегія суддів також зазначає, що аналогічна правова позиція з цього питання висловлена і Верховним Судом України в постановах від 26.02.2013 року, 14.05.2013 року та 18.06.2013 року по справам №№21-5а13, 21-109а13, 21-165а13, рішення якого, в свою чергу, відповідно до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень та судів України.
До того ж, судова колегія звертає увагу ще й на те, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити цю апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції, діючи виключно в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м.Одеси від 25 вересня 2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
В.О. Скрипченко