Постанова від 16.06.2014 по справі 815/2581/14

Справа № 815/2581/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вичинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", в якій позивач просить суд визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області по формуванню висновків про порушення ТОВ "Інтерія ЛТД" податкового законодавства, що містяться в акті №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року"; визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у визнанні правочинів, укладених товариством з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД" та контрагентами у січні-лютому 2014 року такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними; визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у встановленні не реальності здійснення господарських операцій між товариством з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД" та контрагентами у січні-лютому 2014 року та дефектності первинних документів; визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у визнанні завищеною суми ПДВ, яка віднесена до складу податкових зобов'язань ТОВ "Інтерія ЛТД" січня- лютого 2014 року у розмірі 24487468 гривень та визнанні завищеною суми ПДВ, яка віднесена до складу податкового кредиту ТОВ "Інтерія ЛТД" січня-лютого 2014 року у розмірі 22650907 гривень; визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01.04.2014 року складено Акт №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року"; визнати протиправними дії посадових осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Інтерія ЛТД" в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року"; зобов'язати ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фахівцями податкового органу здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД», за результатами яких складено акт від 01.04.2014 року № 1815/15-53-22-3/38018040 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерія ЛТД», код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року». Відповідно до вказаного акту зроблені висновки про наявність ознак відсутності факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ «Інтерія ЛТД» та контрагентами - постачальниками за період січень-лютий 2014 року на загальну сумі податкового кредиту з податку на додану вартість - 22650907 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 10702873 грн., лютий 2014 року - 11948034 грн., та контрагентами-покупцями за період січень-лютий 2014 року, на загальну суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість - 24487468 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 11570674 грн., лютий 2014 року - 11570674 грн.

З висновками акту позивач не погоджується, вважає їх протиправними, посилаючись на те, що можливість складання таких висновків передбачена лише у випадку здійснення контролюючими податковими органами перевірок, до яких зустрічна звірка не відноситься. У акті про проведення зустрічної звірки податковим ревізором інспектором було здійснено зіставлення первинних бухгалтерських документів з податковою звітністю та зроблено перевірку відповідності первинної документації заявленому розрахунку, що на думку позивача, є перевищенням повноважень наданих податковим законодавством посадовій особі податкового органу в межах проведення зустрічної звірки.

Позивач зазначає, що акт від 01.04.2014 року № 1815/15-53-22-3/38018040 не надсилався на адресу ТОВ «Інтерія ЛТД», про його існування стало відомо від контрагентів, оскільки викладена в акті інформація була внесена до автоматизованих баз даних податкових органів, що змінило стан позивача як платника податків на ризиковий, а проведене коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту вплинуло на фінансові інтереси інших суб'єктів господарювання, у податковій звітності яких були відображені взаємовідносини з позивачем, що призвело до погіршання ділової репутації підприємства позивача, зменшення кола його контрагентів, припинення виконання грошових зобов'язань за угодами, що, як наслідок, потягло зростання дебіторської заборгованості та фінансові збитки, що є підставою для висновку про порушення його прав.

Щодо висновків податкового органу, викладених в акті від 01.04.2014 року, про відсутність економічної складової (ділової мети) у проведенні господарської діяльності та проведення її виключно з метою штучного формування податкової вигоди, позивач наголошує, що висновки відповідача спростовуються наявною первинною документацією, а також звітними показниками господарської діяльності позивача.

Так, позивач зазначає, що з моменту реєстрації підприємства його діяльність була прибутковою. За підсумками січня - лютого 2014 року до бюджету сплачено податку на додану вартість у розмірі 1 367 801, 00 грн. Бюджетне відшкодування податку на додану вартість жодного разу не відбувалось.

З урахуванням викладеного, позивач зазначає, що своїми діями при проведенні зустрічної звірки та складанні акту про неможливість проведення зустрічної звірки, відповідач знівелював положення ст. 73 Податкового Кодексу України, без наданих законом повноважень зробив безпідставні, необґрунтовані висновки, які в свою чергу, спричинили негативні наслідки правам та законним інтересам позивача та його контрагентам, що стало причиною звернення позивача до суду з зазначеним адміністративним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду від представника позивача 16.06.2014 року за вх..№15437/14 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, 12.06.2014 року за вхідним №15113/14 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. 27.05.2014 року до суду від відповідача до суду надійшли письмові заперечення проти позову в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції вказав, що посадовою особою ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області відповідно до приписів п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України складено акт від 01.04.2014 року № 1815/15-53-22-3/38018040 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерія ЛТД» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року. Зустрічну звірку ТОВ «Інтерія ЛТД» неможливо провести у зв'язку з незнаходженням посадових осіб позивача та будь яких ознак ведення фінансово-господарської діяльності за податковою адресою. Зустрічною звіркою встановлено наявність ознак відсутності факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ «Інтерія ЛТД» та контрагентами - постачальниками за період січень-лютий 2014 року на загальну сумі податкового кредиту з податку на додану вартість - 22650907 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 10702873 грн., лютий 2014 року - 11948034 грн., та контрагентами-покупцями за період січень-лютий 2014 року, на загальну суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість - 24487468 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 11570674 грн., лютий 2014 року - 11570674 грн.

Крім того, позовна вимога позивача щодо зобов'язання ДПІ вилучити з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» інформацію про результати перевірки не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки внесення відповідних даних в інформаційні бази, у тому числі за наслідками проведеної перевірки та висновками акту, не є порушенням прав позивача в розумінні ст.. 2 КАС України. Отже, доводи позивача не відповідаюь дійсності.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши положення законодавства, суд дійшов наступного.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, на підставі службового посвідчення головним державним ревізором-інспектором ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області згідно із п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД», за результатами яких складено Акт від 01.04.2014 року № 1815/15-53-22-3/38018040 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерія ЛТД» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року.

Відповідно до положень п. 73.5 ст. 73 Податкового Кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до положень п. 2.1 Наказу ДПА України № 236 від 22.04.2011 року "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

В акті звірки зазначено, що підприємство позивача, в період січень-лютий 2014 року мало велику кількість контрагентів. В свою чергу, ТОВ «Інтерія ЛТД» сформувало податковий кредит від ТОВ «Ніктайс», які мають ознаки "ризиковості", також в акті зазначені ТОВ "Співдружність Буд", ТОВ "Проджектіка", ТОВ "Тека", ТОВ "СК Петроліум", ТОВ «Веста Сервіс», ТОВ «Ваго-Рев», ТОВ «Прогрес А-2», ПП «СРК Будмарин», ТОВ «Космос Лайтінг».

Дослідивши Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД» від 01.04.2014р. (надалі - Акт від 01.04.2014р.) суд встановив, що з його змісту неможливо напевно встановити підставу відбору ТОВ «Інтерія ЛТД» для проведення зустрічної звірки, оскільки в Акті від 01.04.2014р. напевно не визначений платник податків, щодо якого виникла необхідність у зіставленні його даних первинних бухгалтерських та інших документів з даними позивача з метою підтвердження господарських відносин між ними.

Відповідно до п. 3.1. Наказу №236 з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки").

В акті від 01.04.2014 року орган ДПС - ініціатор звірки не зазначений, посилання на наявність запиту у формі, передбаченій п. 3.1 Наказу №236, - відсутнє.

З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.

При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Відповідно до положень п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України, платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту.

Як встановлено судом, відповідно до вступної частини акту, податковим органом було підготовлено запит керівнику підприємства від 27.03.2014 року за № 10425/5/53-22-3/10 щодо надання письмової інформації та документального підтвердження щодо формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за період січень-лютий 2014 року. З метою вручення запиту, здійснено вихід за юридичною адресою підприємства: м. Одеса, вул. Посмітного, 2, кв. 20, про що складено акт інформативного повідомлення перевірки фактичного місцезнаходження ТОВ «Інтерія ЛТД».

Згідно висновку ГОВ ДПІ в Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області за № 337/07 від 28.03.2014 року про результати відпрацювання ризикового платника податків ТОВ «Інтерія ЛТД», встановлено що ТОВ «Інтерія ЛТД» за податковою адресою: м. Одеса, вул. Посмітного, 2, кв. 20, не знаходиться. Під час відпрацювання ТОВ «Інтерія ЛТД» було встановлено, що директор підприємства громадянин ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, було направлено запит до Білгород-Дністровської ОДПІ від 27.03.2014 року щодо встановлення ОСОБА_2 та опитування на предмет причетності до створення та ведення фінансово-господарської діяльності підприємства ТОВ «Інтерія ЛТД», встановити та опитати директора підприємства не вдалося.

Відомості щодо вручення директору ТОВ «Інтерія ЛТД» як керівнику підприємства запиту від 27.03.2014 року за № 10425/5/53-22-3/10щодо надання письмової інформації та документального підтвердження щодо формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за період січень-лютий 2014 року, в акті від 01.04.2014 року - відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Факт отримання ТОВ «Інтерія ЛТД» запиту від 27.03.2014 року за № 10425/5/53-22-3/10 року відповідачем доведений не був, окрім того, проміжок часу між формуванням запиту та складанням Акту складає чотири дні, два з яких вихідні, що робить неможливим виконання позивачем обов'язку, передбаченого п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України.

Відповідно до положень п.4.4. Наказу № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

У додатку № 3 наказу № 236 затверджено зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Так, в п.15 проформи, у разі наявності зазначається інша інформація (в т. ч. отримана від підрозділів податкової міліції), що має відношення до питань запиту і може бути використана органом-ініціатором при перевірці. Одночасно надаються належним чином завірені копії таких документів, що не підтверджують дані платника податків, наведені у запиті.

Судом встановлено, що в акті перевірки відповідач вказує, що зустрічну звірку ТОВ «Інтерія ЛТД» неможливо провести у зв'язку з незнаходженням посадових осіб позивача та будь яких ознак ведення фінансово-господарської діяльності за податковою адресою, при цьому в частині "Висновок" в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.04.2014 року зазначено, що зустрічною звіркою встановлено наявність ознак відсутності факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ «Інтерія ЛТД» та контрагентами - постачальниками за період січень-лютий 2014 року на загальну сумі податкового кредиту з податку на додану вартість - 22650907 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 10702873 грн., лютий 2014 року - 11948034 грн., та контрагентами-покупцями за період січень-лютий 2014 року, на загальну суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість - 24487468 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 11570674 грн., лютий 2014 року - 11570674 грн.

Такі висновки були зроблені на підставі аналізу інформаційних баз даних, без отримання інформації від платника податків, відносно якого проводилась звірка.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232.

Згідно з п.1 вказаного Порядку зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 N 1232 (далі - Порядок), зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних (п. 3 Порядку). Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку (п. 4 Порядку).

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (п. 6 Порядку).

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).

Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця) (п. 8 Порядку). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора) (п. 9 Порядку).

Таким чином, за результатом розгляду справи, судом встановлено, що зустрічна звірка ТОВ «Інтерія ЛТД» була проведена з порушенням порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 N 1232 "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", а висновки, викладені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки, за змістом не відповідають назві та інформаційному призначенню документа.

З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню вимогу позивача про визнання протиправними дій ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01.04.2014 року складено Акт № 1815/15-53-22-3/38018040 .

Розглядаючи вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, які полягають у визнанні правочинів укладених позивачем з контрагентами за період січень-лютий 2014 року, такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними; у встановленні нереальності здійснення господарських операцій між позивачем та контрагентами у січні-лютому 2014 року; у визнанні завищеною сум ПДВ, яка віднесена до складу податкових зобов'язань січня-лютого 2014 року, та сум ПДВ, яка віднесена до складу податкового кредиту січня - лютого 2014 року, суд приходить до наступного.

Судом не встановлено прийняття ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області будь-яких податкових повідомлень-рішень на підставі акту № 1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014 року, у зв'язку з чим посилання на порушення прав позивача у зв'язку із викладенням в Акті певних міркувань перевіряючого суд визнає безпідставними. Суду не доведено, що висновки акту викликали для платника податків будь-які зміни у нарахованих податкових зобов'язаннях/податковому кредиті в частині їх збільшення/зменшення відповідно.

Враховуючи те, що позивач фактично оспорює висновки податкового органу, здійснені під час проведення заходів зустрічної звірки, суд констатує відсутність предмету захисту, оскільки подібні висновки акту не можуть безпосередньо заподіяти майнову шкоду особіє

Разом з цим, судом встановлено, що висновки Акту про неможливість проведення зустрічної звірки стали підставою для змін до даних податкової звітності в автоматизованих системах співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту.

Суд, з метою застосування ефективного механізму захисту інтересів позивача, відхиляє посилання ДПІ на те, що автоматизовані інформаційні системи створені лише для службового користування, у зв'язку з чим наявні в них відомості не можуть порушувати прав та інтересів позивача.

На користь цього свідчить, наприклад, положення п.п. 3.1.3.7 п. 3.1.3 Наказу Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013, № 165 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця", згідно якого з метою виявлення та упередження можливих порушень податкового законодавства при камеральній (електронній) перевірці проводиться: зіставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією, отриманою від митних органів та з інших джерел. При цьому враховуються результати автоматизованого зіставлення (наказ N 85) даних додатка 5 до декларації, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, ЄРПН, баз МД (по мірі впровадження відповідного програмного забезпечення).

Таким чином, вбачається взаємодія податкових органів при опрацюванні розшифровок інформаційних баз даних та їх використання при проведенні перевірок та прийняття за їх результатами рішень.

У зв'язку з тим, що за наслідками оскаржуваних заходів з проведення зустрічної звірки податкові повідомлення - рішення не приймались, податкові зобов'язання не узгоджувались, правові підстави робити коригування в автоматизованих системах співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань у відповідача були відсутні.

Оскільки висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість та, враховуючи помилковість висновків акта про неможливість проведення зустрічної звірки, суд приходить до висновку, що Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області зобов'язана вилучити з інформаційної бази даних автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, інформацію, внесену на підставі Акта про неможливість проведення зустрічної звірки, та про необхідність задоволення позовних вимог у цій частині.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд, дослідивши всі обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності приходить до висновку про часткове задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вичинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01.04.2014 року складено Акт №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року".

Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Інтерія ЛТД" в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року".

Зобов'язати ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року"

В іншій частині позову відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя М.М. Аракелян

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вичинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01.04.2014 року складено Акт №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року".

Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Інтерія ЛТД" в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року".

Зобов'язати ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі Акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року"

В іншій частині позову відмовити.