19 травня 2014 року Справа № 9104/40089/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Глушка І.В., Ільчишин Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області та ОСОБА_1 на постанову Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 31 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату державної та додаткової пенсії,-
ОСОБА_1 14.12.2010 року звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області в якому просила визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати останнього проводити нарахування і виплачувати основну і додаткову пенсію з 03.11.2010 року в розмірі згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 31 грудня 2010 року (прийнятою в порядку скороченого провадження), позов задоволено частково, визнано дії відповідача неправомірними, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області провести нарахування та виплату позивачу, державної пенсії у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком за період з 03.11.2010 року по 14.12.2010 року включно відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум, у задоволені решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області та ОСОБА_1 оскаржили його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області зазначає, що своє рішення суд мотивував тим, що позивач є інвалідом 3 групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів по ІІІ групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ст. 50 вищезазначеного Закону додаткова пенсія повинна становити 50% мінімальної пенсії за віком.
Апелянт вважає, що такий висновок суду є безпідставним. При цьому зазначає, що згідно ч. 2 ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» пенсії, особам віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Позивач є інвалідом 3 групи, і згідно ст. 50 згаданого вище Закону має право на додаткову пенсію, за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, державна пенсія за ст. 54 цього ж Закону встановлюється в розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком для осіб, які віднесені до 1 категорії III групи інвалідності.
Мінімальна пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується для визначення розмірів пенсії, призначених згідно цим Законом. Можливість застосування мінімального розміру пенсії, визначеного ст. 28 вказаного Закону, для призначення пенсії особам, яких віднесені до 1 категорії III групи інвалідності за нормами Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» законом не передбачено. Крім того ухвалою Конституційного суду від 19.05.2009 року № 27 - у /2009 підтверджено, що в частині третій ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого в абзаці першому частини першої цієї статті, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, та непоширення вказаного мінімального розміру пенсії за віком на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього закону.
Враховуючи вище викладене, підстав для застосування мінімального розміру пенсії, передбаченого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення розміру підвищення пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» не має.
Крім того апелянт зазначає, що відповідно до положень ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 28 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачалося внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п.28 Розділу II вищезазначеного Закону визнано неконституційним. Рішення про відновлення дії вищезгаданого законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення пенсій та/або підвищень до них, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залишився неврегульований.
Згідно Листа Пенсійного фонду України від 03.07.08 р №11319/09-01 у 2008 році порядок обчислення пенсій та підвищень, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до Постанови Кабінету України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Згідно п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» розміри додаткової пенсії по III групі інвалідності не може бути нижче 530 грн. А також п.4 цієї постанови передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам III групи виплачується у розмірі 15% прожиткового мінімуму.
Відповідно до пп.2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» починаючи з 1 липня 2008 року пенсії інвалідів III групи не повинні бути нижчими 600 грн.
Згідно ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Реалізуючи повноваження, надані йому Конституцією України та зазначеними законодавчими актами, Кабінет Міністрів України видає постанови № 654 від 16.07.08 р., №630 від 28.05.08 р., якими визначено розрахункові величини, з якої необхідно виходити призначаючи пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 147 Конституції України, Конституційний суд України вирішує питання про відповідність законів та інших нормативно-правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та Законів України. Проте Конституційним судом України не вирішувалось питання щодо невідповідності (неконституційності) вищезазначених постанов.
Разом з тим, відповідно до статті 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних із його реалізацією, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Крім того органи Пенсійного фонду України не є власниками, або розпорядниками коштів Державного бюджету України, тому не можуть здійснити спірні виплати, бо фінансування виплат, пов'язаних із застосуванням Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України. Тоді як Бюджет Пенсійного фонду України затверджує Кабінет Міністрів України.
Виходячи із вище наведенего просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає, що суд вийшов за межі позовних вимог, обмеживши їх періодом, що призвело до звуження змісту обсягу прав. Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам віднесеним до категорії 1 інвалідам ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54 зазначеного закону, у всіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону та додаткової пенсії.
ОСОБА_1 також зазначає, що жодним законодавчим актом України не передбачено, що пенсія призначається Законом України «Про державний бюджет України». Призначена будь-якому пенсіонеру пенсія не переглядається кожного року у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, тому посилання суду на те, що Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія може змінюватись та Закон України «Про державний бюджет України» є незаконним, необґрунтованим і неправильним.
Виходячи із вище наведенего просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріли справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, з 01.04.2003 року довічно - інвалідом ІІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
Розглядаючи спір судом першої інстанції вірно зазначено, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, що визначаються інвалідам ІІІ групи, які отримали інвалідність від наслідків Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком, а відповідно до його ч.1 ст. 50 - додаткова пенсія - в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Однак розміри як основної так і додаткової пенсій по інвалідності зазнали змін, що відбулись відповідно до п.п.12, п.п.15 п.28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності 01 січня 2008 року. Згадані положення бюджетного Закону рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційними і такими, що втратили чинність з дня ухвалення вказаного рішення.
Крім того судом першої інстанції встановлено, що відповідач виплачує позивачу державну та щомісячну додаткову пенсію в розмірах передбаченими постановами Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 16 липня 2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», що є значно меншими.
В даній спірній ситуації суд першої інстанції правильно виходив із принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, а відтак вірно вважав, що при визначенні позивачеві розміру пенсії застосуванню підлягають ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської астрофи», а не вище названі постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року та від 16 липня 2008 року №654, оскільки останні істотно звужують обсяг раніше встановлених законом прав.
Крім того, суд першої інстанції правильно врахував, що згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом, при цьому, вірно вважав, що положення ч. 3 ст. 28 згаданого Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обчислення інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене суд першої інстанції правильно вважав, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок позивачу основної державної пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ч.1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак задовольняючи позовні вимоги за період з 03.11.2010 року по 14.12.2010 суд першої інстанції не звернув увагу на ту обставину, що позивач просив задовольнити позовні вимоги надалі, а відтак колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати основної державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю слід задовольнити починаючи з 03.11.2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід змінити, бо судом по суті правильно вирішено справу, однак помилково порушено норми процесуального права.
Керуючись ст. 160, ч. 10 ст. 183-2, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області та ОСОБА_1 задовольнити частково. Змінити постанову Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 31 грудня 2010 року у справі № 2а-1671/10, виклавши її резолютивну частину в такій редакції.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області щодо невиплати ОСОБА_1 як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, основної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області проводити нарахування та виплачувати ОСОБА_1, як особі, віднесеній до категорії І, інваліду ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, основної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 03 листопада 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді І.В. Глушко
Н.В. Ільчишин