Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 червня 2014 року Справа № П/811/1284/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Нагібіної Г.П. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Чарнокіт" до Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області про встановлення наявності компетенції суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
ТОВ "Чарнокіт" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Гайворонської районної державної адміністрації, в якому просить суд:
- встановити наявність компетенції Гайворонської РДА на укладення договору оренди земельної ділянки площею 38,0729 га відповідно до розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №671-р від 28.09.2009 року із ТОВ "Чарнокіт";
- зобов'язати Гайворонську РДА укласти договір оренди земельної ділянки площею 38,0729 га відповідно до розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №671-р від 28.09.2009 року із ТОВ "Чарнокіт".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно розпорядженням голови Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р ТОВ "Чарнокіт" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємству та передано в оренду земельну ділянку загальною площею 38,0729 га на термін дії відповідного спеціального дозволу на користування надрами, та зобов'язано у двомісячний термін відшкодувати 727854 грн. втрат сільськогосподарського виробництва.
ТОВ "Чарнокіт" частково відшкодувавши витрати у сумі 200000 грн. звернулось до Гайворонської РДА з заявою про укладення договору оренди, проте, листом від 15.04.2014 р. відмовлено в укладенні договору оренди, з огляду на те, що земельні ділянки є комунальною власністю Сальківської селищної ради.
Таку відмову ТОВ "Чарнокіт" вважає протиправною, так як розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р є обов'язкове до виконання Гайворонською РДА, а відтак остання зобов'язана укласти договір оренди земельної ділянки.
Не погоджуючись із позовною заявою відповідач надав заперечення на позов, які обґрунтовані тим, що ТОВ "Чарнокіт" протягом двох місяців не відшкодував у повній сумі втрати сільськогосподарського виробництва, що стало підставою не укладення договору оренди, а на даний час укладення такого договору є неможливим, оскільки відповідно до довідки відділу Держкомзема у Гайворонському районі земельна ділянка площею 38,0729 га знаходиться за межами селища Сількове на території Сальківської селищної ради і відноситься до земель комунальної власності.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження із наданням додаткових письмових пояснень, якими обґрунтовує правомірність прийняття розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р (а.с.146).
Відповідач, в судове засідання не з'явився, до суду надійшло клопотання представника відповідача про розгляд справи за відсутністю відповідача (а.с.65).
Враховуючи те, що у судове засідання сторони не з'явились та керуючись статтями 41, 128 КАС України, суд вирішив провести судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані позивачем матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ТОВ "Чарнокіт" (далі позивач) є юридичною особою, яка зареєстрована виконавчим комітетом Донецької міської ради (а.с.37-38).
Гайворонська РДА Кіровоградської області (далі відповідач) у розумінні статті 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Розпорядженням Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р "Про надання земельної ділянки під розміщення технологічної дороги та промислових площадок для обслуговування гранітного кар'єру і дробильно-сортувального комплексу" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передано земельну ділянку в оренду та визначено втрати в розмірі 727854 грн. у зв'язку із вилученням земельної ділянки (а.с.11).
Позивач звернувся до Гайворонської РДА із листом 31.03.2014 р. про укладення договору оренди земельною ділянки площею 38,0729 га з урахуванням виготовленого проекту землеустрою (а.с.7-9).
Гайворонська РДА листом від 15.04.2014 р. №01-45/8/2 "Про надання інформації щодо укладення договору оренди земельної ділянки" відмовила ТОВ "Чарнокіт" в укладенні договору оренди з огляду на те, що запитувана земельна ділянки відноситься до земель комунальної власності Сальківської селищної ради (а.с.10).
Встановлення наявності компетенції щодо укладення договору оренди землі та зобов'язання укласти договір оренди землі є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Позивач при зверненні до суду зазначав про те, що у відповідача є обов'язок укласти договір оренди землі з огляду на вимоги пункту 1 статті 2 Закону України "Про державні адміністрації".
Відповідач, відмовляючи в укладенні договору оренди зазначав на відсутність повноважень розпоряджатись землями комунальної власності.
Так, відповідно статті 14 Конституції України, Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до абзацу а) частини 1 статті 17 Земельного Кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Отже, відповідач наділений повноваженнями на укладання договорів оренди на земельні ділянки державної форми власності, в той час, як земельна ділянка площею 38,0729 га віднесена до категорії земель комунальної власності.
Згідно довідки відділу Держземагенства у Гайворонському районі Кіровоградської області від 23.05.2014 р. №285/01-14, земельна ділянка площею 38,0729 га надана ТОВ "Чарнокіт" згідно розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р відноситься до земель комунальної власності Сальківської селищної ради Гайворонського району.
Розмежування земель погоджено розпорядженням голови Кіровоградської ОДА від 13.04.2009 р. №212-р.
Статтею 12 Земельного Кодексу України визначено компетенцію щодо надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності за сільськими, селищними, міськими радами.
Отже, Земельним Кодексом України, як нормативно-правовим актом, який регулює земельні відносини, закріплено компетенцію різних суб'єктів владних повноважень щодо розпорядження землями в залежності від виду власності земельної ділянки (державна, комунальна) та її цільового призначення.
Враховуючи вищеописане, розпорядження голови Кіровоградської ОДА не є нормативно-правовим актом, який регулює дані питання, а є лише правовим актом індивідуальної дії, і як на думку суду, не може суперечити нормам Земельного Кодексу України у визначенні компетенції щодо встановлення уповноваженого суб'єкта на укладення договорів оренди землі. Лише Верховна Рада України, як законодавчий орган, встановлює компетенцію щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної форми власності, а тому суд не наділений повноваженнями щодо визначення компетенції по встановленню права на укладення конкретно визначеного договору оренди.
Отже, судовим рішенням не можливо підмінити закон, визначивши компетенцію районної державної адміністрації щодо укладення договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності, оскільки право розпорядження землями комунальної форми власності наділено органи місцевого самоврядування.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що у розпорядженні Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р описано, що земельна ділянка складається із земель сільськогосподарського призначення у розмірі 27,5334 га, право розпоряджатись якою з 01.01.2013 р. має лише Держземагенство в області.
Крім того, пунктом 4 розпорядженням Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р "Про надання земельної ділянки під розміщення технологічної дороги та промислових площадок для обслуговування гранітного кар'єру і дробильно-сортувального комплексу" зобов'язано Гайворонську РДА встановити розмір орендної плати та після повного відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва заключити договір оренди земельної ділянки.
Проте, як зазначив позивач у позовній заяві, ним відшкодовані втрати лише частково в сумі 200000 грн., що, як на думку суду, є істотною перешкодою в укладенні договору оренди будь-яким суб'єктом владних повноважень, оскільки не виконано умову за якої можливе укладення договору оренди.
Також, суд звертає увагу, що розпорядженням Кіровоградської ОДА від 28.09.2009 р. №671-р передавалась земельна ділянка на строк дії відповідного спеціального дозволу на користування надрами, проте, суду копію такого дозволу надано не було.
Більш того, вирішення питань щодо укладення договору оренди на земельні ділянки комунальної власності взагалі не належить ні до компетенції відповідача, ні до компетенції адміністративного суду, а відтак суд не повноважний перебирати функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язувати його приймати рішення, які не входять до його компетенції чи входять до компетенції іншого органу.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2,17, 94, 158 - 163 КАС України, суд,
Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Чарнокіт" до Гайворонської районної державної адміністрації про встановлення наявності компетенції суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.П. Нагібіна