Постанова від 23.05.2014 по справі 822/1638/14

копія

Справа № 822/1638/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2014 року 10 год. 45 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.

при секретаріЧовган Д.В.

за участі:представника позивача Остапчука О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства " ХХІ вік Плюс" до Копистинської сільської ради , Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області про визнання п. 2 рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Копистинської сільської ради, Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області в якому просив:

- визнати незаконним пункт 2 рішення Копистинської сільської ради № 3 від 08.05.2013 року "Про затвердження технічних документацій нормативно - грошової оцінки земель с. Копистин, с. Богданівці, с. Івашківці, с. Колибань, с. Мала Колибань";

- зобов'язати Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області провести коригування показників державної статистичної звітності з кількісного обліку земель та їх розподілу за власниками/користувачами за формою 6-зем по ст. Богданівці, а саме: земельної ділянки, яка перебуває в користуванні на умовах оренди в Приватного підприємства " ХХІ вік Плюс", повернувши її до земель промисловості.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на викладені обставини в позовній заяві просив суд позов задовольнити.

Відповідачі до суду не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.

23 травня 2014 року на адресу суду надійшло клопотання від Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області, в якому останній просив розгляд справи проводити за його відсутності та зазначив, що проти позову не заперечує, покладається на думку суду.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Рішенням сесії Копистинської сільської ради № 4 від 23 грудня 2003 року, Приватному підприємству " ХХІ вік Плюс" надано в оренду земельну ділянку площею 0,28 га., яка знаходиться на території КП СПМК "Укрхліббуд".

Зазначене рішення Копистинської сільської ради прийнято на підставі розробленої ПФ "П.В.М." документації із землеустрою.

На підставі прийнятого рішення № 4 від 23 грудня 2003 року між Приватним підприємством " ХХІ вік Плюс" (Орендар) та Копистинською сільською радою (Орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки № 2 від 04.10.2005 року. Предметом даного договору є зобов'язання Орендодавця - Копистинської сільської ради надати, а Орендаря - Приватного підприємства " ХХІ вік Плюс" прийняти, на підставі рішення Копистинської сільської ради, в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться в ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому Законом порядку. Метою використання земельної ділянки є передача її в оренду для будівництва деревообробного комплексу. Об'єктом даного договору є: земельна ділянка площею 0,2845 га., грошова оцінка земельної ділянки складає 52973 грн. 90 коп. Договором визначено орендну плату за користування земельною ділянкою, яка знаходиться в ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Отже, судом встановлено, що позивач набув на умовах оренди право користування земельною ділянкою, яка перебувала у користуванні КП СПМК "Укрхліббуд", передачу земельної ділянки здійснено без зміни її цільового використання.

В подальшому, для визначення розміру орендної плати позивач отримав в територіальних органах Держкомзему, правонаступником якого на даний час є Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області, витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розрахунок вартості земельної ділянки здійснювався на основі технічної документації із нормативної грошової оцінки земель ст. Богданівці Хмельницького району Хмельницької області.

Відповідно до розробленої в 1999 році ВКПМП "Лімб" технічної документації із нормативної грошової оцінки земель ст. Богданівці Хмельницького району Хмельницької області та розробленої ПФ "П.В.М." документації із землеустрою зазначена земельна ділянка відносилася до категорії земель промисловості.

Однак, 09.12.2013 року Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області позивачу надано витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 4-1-5/9588, з якого слідує, що зазначена вище земельна ділянка відноситься до категорії земель комерційного призначення.

Підставою для видачі витягу з нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки стала розроблена ПП "Діоріт Плюс 1" технічна документація нормативно грошової оцінки земель ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, затвердженої п. 2 рішення Копистинської сільської ради № 3 від 08.05.2014 року, яка розроблена на основі наданих Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області довідки № 4-1-5/581 від 12 березня 2013 року з додатком-витягом з форми 6-зем.

З метою з'ясування підстав зміни виду використання земельної ділянки Приватне підприємство "ХХІ вік Плюс" звернулося до Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області із запитом про інформацію.

30 грудня 2013 року Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області надано відповідь № 4-1-5/10724, згідно якої останній зазначив, що надати відомості з державної статистичної звітності за формою 6-зем, про земельну ділянку площею 0,2845 га., що перебуває в оренді ПП "ХХІ вік Плюс", що перебуває за адресою ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, на час звернення немає можливості. Окрім того, в Управлінні Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області відсутня документація на підставі якої могла б проводитись зміна цільового призначення земельної ділянки площею 0,2845 га., що перебуває в оренді ПП "ХХІ вік Плюс", що перебуває за адресою ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Не погоджуючись із виниклими обставинами, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 20 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Судом встановлено, що категорія земель, а також цільове призначення та вид використання вказаної земельної ділянки відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України визначалися розробленими у встановленому порядку ПФ "П.В.М." документаціями із землеустрою, згідно якої зазначена земельна ділянка відносилася до категорії земель промисловості.

Також, факт віднесення зазначеної земельної ділянки до категорії земель промисловості, підтверджує розроблена в 1999 році ВКПМП "Лімб" технічна документація із нормативної грошової оцінки земель ст. Богданівці Хмельницького району Хмельницької області.

У свою чергу, судом взято до уваги надану позивачу Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області відповідь на запит про інформацію № 4-1-5/10724, в якій вказано, що в Управлінні Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області відсутня документація на підставі якої могла б проводитись зміна цільового призначення земельної ділянки площею 0,2845 га., що перебуває в оренді ПП "ХХІ вік Плюс", що перебуває за адресою ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Отже, суд приходить до висновку, що оскільки рішення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,2845 га., що перебуває за адресою ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області уповноваженим на те органом прийнято не було, то земельна ділянка, яка знаходиться в ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області відноситься до категорії земель промисловості.

Окрім того, земельна ділянка площею 0,2845 га. Копистинською сільською радою була передана ПП "ХХІ вік Плюс" на підставі договору оренди земельної ділянки № 2 від 04.10.2005 року із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для будівництва деревообробного комплексу.

Так, форма та порядок укладення договору оренди землі визначається положеннями Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р., №161-XIV (далі - Закон №161).

Відповідно до ст.13 Закону №161 під договором оренди землі розуміють договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст.15 Закону №161 істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

При цьому суд зазначає, що під цільовим призначенням земельної ділянки розуміють використання земельної ділянки за призначенням у т.ч. функціональним, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

За юридичною природою договір оренди землі є різновидом договору майнового найму, а тому положення Цивільного кодексу України застосовуються до відносин оренди, якщо земельним законодавством не передбачено спеціальних правил.

Відповідно до ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Отже, аналізуючи вищевикладені нормативно-правові акти слід прийти до висновку, що орендар, у нашому разі ПП "ХХІ вік Плюс", зобов'язаний використовувати земельну ділянку, яка розташована за адресою ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області у т.ч. за її функціональним призначенням - землі промисловості.

Відповідно до п.289.1. ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., № 2755-VI для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно із ст.1 Закону України "Про оцінку землі" від 11.121.2003 р., №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

При цьому під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.

Відповідно до ст.18 Закону України "Про оцінку землі" від 11.121.2003 р., №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". Держземагентство є такою юридичною особою.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентує Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений спільним наказом Міністерства аграрної політики України, Української академії аграрних наук, Держкомзему, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 27.01.2006 р., № 18/15/21/11.

Згідно із п.1.3 Порядку нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів, проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови.

Відповідно до п.3 Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Тобто, з викладеного слідує, що при визначенні нормативної грошової оцінки землі перш за все необхідно виходи із доходу, який ця земля дає або може дати.

Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.

Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = В х Нп : Нк х Кф х Км, (8),

де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6 %);

Нк - норма капіталізації (3 %);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Відповідно до п.п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Згідно Додатку 1, табл.1.1 коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) визначаються за категорію земель за функцією використання, а саме: землі житлової забудови; землі промисловості; землі досліджень та розробок; землі гірничої промисловості і гірничих розробок; землі комерційного використання; землі громадського призначення; землі транспорту, зв'язку; землі технічної інфраструктури; інші землі; землі змішаного використання.

Судом встановлено, що передана позивачеві для користування земельна ділянка за функцією використання згідно договору оренди відноситься до категорії земель промисловості. Внаслідок чого і нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в ст. Богданівці Копистинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області повинна проводитися за її основним цільовим призначенням, в даному випадку - землі промисловості.

Отже, суд приходить до висновку, що п. 2 рішення Копистинської сільської ради № 3 від 08.05.2013 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Окрім того, судом взято до уваги, що вимоги адміністративного позову повністю визнано відповідачем - Управлінням Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області, про що останній зазначив у поданому до суду клопотанні.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Перевіряючи дотримання відповідачами вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги є вмотивованими, обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Копистинської сільської ради №3 від 08 травня 2013 року "Про затвердження технічних документацій нормативно-грошової оцінки земель с. Копистин, с. Богданівці, с. Івашківці, с. Колибань, с. Мала Колибань".

Зобов'язати Управління Держземагентства у Хмельницькому районі Хмельницької області провести корегування показників державної статистичної звітності з кількісного обліку земель та їх розподілу за власниками/користувачами за формою 6-зем по ст. Богданівці, а саме земельної ділянки, яка перебуває в користуванні на умовах оренди в Приватного підприємства "ХХІ Вік Плюс", повернувши її до земель промисловості.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 травня 2014 року

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький