Постанова від 12.06.2014 по справі 813/3773/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2014 року № 813/3773/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Косів М.Б.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в не наданні інформації на адвокатський запит вих.№054 від 05 травня 2014 року та зобов'язати відповідача надати відповідь на адвокатський запит вих.№054 від 05 травня 2014 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не надав обґрунтовану відповідь на адвокатський запит у встановлені законом терміни.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Заслухавши думку позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

Судом встановлено, що адвокат ОСОБА_1, що діє на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 від 10.03.2010 року, 05.05.2014 року в порядку ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» звернувся до Івано-Франківського міського відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області із запитом за вих.№054 щодо надання інформації у зв'язку з наданням правових послуг ОСОБА_2 Даний запит було надіслано рекомендованим поштовим відправленням.

Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення та згідно з інформацією з веб-сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендоване поштове відправлення №7907003991319, яким надсилався запит, відповідачем отримано 07.05.2014 року.

Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно п.п. 1, 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. Клієнтом є фізична або юридична особа, держава, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в інтересах яких здійснюється адвокатська діяльність.

Згідно п. 2, 9 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

У відповідності до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

Таким чином, суд зазначає, що адвокатський запит розглядається у строки, чітко визначені Законом, та на нього повинно бути надано своєчасно та у повному обсязі інформацію, яка відповідає дійсності, та копії документів, які містять таку інформацію, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом, а саме - конфіденційна інформація, таємна інформація, службова інформація. При цьому суд звертає увагу, що відповідь на адвокатський запит повинна бути надана у строки, встановлені Законом, незалежно від того чи надається адвокату запитувана інформація або копії документів.

Отже, з аналізу вказаних вище норм слідує, що Івано-Франківський міський відділ управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, отримавши 07.05.2014 року адвокатський запит ОСОБА_1 вих. № 054 від 05.05.2014 року зобов'язаний був надати адвокату відповідну інформацію з урахуванням строку, встановленого ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», тобто не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання такого запиту.

Станом на дату розгляду справи у суді, Івано-Франківським міським відділом управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області не надано відповіді позивачу на адвокатський запит ОСОБА_1 від 05.05.2014 року вих. № 054, що підтверджується матеріалами справи.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на те, що адвокатський запит є процесуальним документом, а нерозгляд такого запиту є процесуальною бездіяльністю, суд вважає позовні вимоги підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківського міського відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, яка полягає в не наданні інформації на адвокатський запит вих.№054 від 05 травня 2014 року.

Зобов'язати Івано-Франківський міський відділ управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області надати відповідь на адвокатський запит вих.№054 від 05 травня 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський