ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
11 червня 2014 року Справа № 913/1334/14
Провадження №19пд/913/1334/14
За позовом Луганської міської ради, м.Луганськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет", м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Скокова К.Л.
У засіданні брали участь:
від позивача - Кожихов А.Ю. - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження, довіреність № И01/03-31/5347/0/2-13 від 28.08.2013;
від відповідача - Гречка С.М. - юрисконсульт, довіреність б/н від 20.03.2014.
Луганською міською радою заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет", відносно земельної ділянки площею 3,0744 га під будівництво та розміщення готельного комплексу, ресторану, магазину, центру сервісного обслуговування автотранспорту, автостоянки, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, Острая Могила (виїзд на м.Краснодон), а саме: викласти п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки".
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.05.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 11.06.2014.
Відповідач відзивом б/н від 29.05.2014 вимоги позову визнав та просив внести відповідні зміни до договору оренди землі, витрати зі сплати судового збору відповідач просив покласти на позивача, оскільки він не звертався з пропозицією внести зміни до договору оренди землі.
Клопотанням б/н від 11.06.2014 позивач зазначив, що не звертався до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди землі.
У судовому засіданні 11.06.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Рішенням Луганської міської ради від 24.10.2006 № 10/135 було вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет" в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 3,0744 га під будівництво та розміщення готельного комплексу, ресторану, магазину, центру сервісного обслуговування автотранспорту, автостоянки, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, Острая Могила (виїзд на м.Краснодон).
На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет" було укладено договір оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070.
В п.1 договору сторони визначили його предмет - земельна ділянка під будівництво та розміщення готельного комплексу, ресторану, магазину, центру сервісного обслуговування автотранспорту, автостоянки, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, Острая Могила (виїзд на м.Краснодон).
Згідно п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,0744 га.
На момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки), становить 3522647 грн 52 коп. (п.4 договору).
В п.7 договору сторони передбачили, що його укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід'ємною частиною), тобто 250 відсотків земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки, у гривнях.
Згідно до п.34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін та нотаріально посвідчується. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Обґрунтованою суд вважає вимогу позивача про викладення п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки", враховуючи наступне.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).
Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Статтею 144 Конституції України та ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Луганської міської ради 9/12 від 27.05.2011 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську" встановлено, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки. У додатку до цього рішення зазначено, що якщо земельна ділянка використовується під паливно-роздавальні, автозаправні станції, комплекси, тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів або газу, застосовується договірний коефіцієнт 4,5.
Відповідно до абзацу 1 п.п.2.19. п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Можливість внесення змін до договору оренди землі передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.34 договору).
Абзацом 4 п.п.2.19 п.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ч.5 ст.78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Таким чином, є обґрунтованою вимога позивача про внесення змін до договору оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет".
Судовий збір покладається на позивача та відповідача порівну, враховуючи приписи ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
В порушення вказаних приписів законодавства Луганська міська рада не надала доказів звернення до відповідача з пропозицією укласти договір.
Відповідач в свою чергу також не звертався до позивача з пропозицією укласти договір про внесення змін.
Таким чином, жодна із сторін не вжила належних заходів для внесення змін у договір оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070, в добровільному порядку.
Керуючись ст.ст.44, 49, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет" задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 26.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740200070, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет", відносно земельної ділянки площею 3,0744 га під будівництво та розміщення готельного комплексу, ресторану, магазину, центру сервісного обслуговування автотранспорту, автостоянки, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, Острая Могила (виїзд на м.Краснодон), виклавши п.8 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мікс Маркет", вул.Руднєва, б.60, м.Луганськ, ідентифікаційний код 33432796, на користь Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, судовий збір у сумі 609 грн 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.06.2014.
Суддя Т.В.Косенко