Справа: № 369/254/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук Л.М.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
03 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,-
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії задоволено частково, визнано незаконним та скасовано рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 сесії VІ скликання №49 від 20 серпня 2013 року в частині відмови у наданні земельної ділянки в межах села Петропавлівської Борщагівки ОСОБА_2; зобов'язано Петропавлівсько-Борщагівську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області винести на засідання чергової сесії сільської ради та розглянути у порядку і в строки, встановлені чинним законодавством України, клопотання ОСОБА_2 про визначення без його погодження та виділення йому земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,25 га в межах с.Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинського району, Київської області, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд від 26 липня 2013 року вх.№ П-756, та прийняти відповідне мотивоване рішення. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову повністю. Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що клопотання про виділення земельної ділянки, подано позивачем без дотримання ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, а саме до зазначеного клопотання не додані відповідні документи - графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, що не дало змогу відповідачу визначити відповідність розташування земельної ділянки вимогам законів та прийнятих до них нормативно-правових актів, у зв'язку з чим, відповідач відмовив у наданні позивачу земельної ділянки.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області області з клопотанням у порядку ст.118 Земельного кодексу України, в якому просить в порядку реалізації його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначити без його погодження та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,25 га в межах с.Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та розглянути дане питання на сесії ради. У додатку до поданого клопотання значиться копія паспорту, ідентифікаційного коду, графічні матеріали та копія договору доручення.
19 серпня 2013 року рішенням постійної комісії з питань використання земельних та водних ресурсів «Про розгляд звернення громадян щодо надання земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального дачного будівництва» (протокол №17), керуючись ст.12, ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, рекомендовано сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради відмовити у наданні земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального дачного будівництва та території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради у зв'язку із відсутністю технічних матеріалів та документів, що підтверджують місце розташування та розмірів земельних ділянок, їх адреси, зокрема, ОСОБА_2
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 сесії VІ скликання №49 від 20 серпня 2013 року вирішено погодити рішення постійної комісії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради з питань використання земельних та водних ресурсів та відмовити в наданні земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, в тому числі ОСОБА_2
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача при відмові у задоволенні клопотання позивача з огляду на відсутність порушень ст.118 Земельного кодексу України.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Згідно ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В силу ст.1 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо; план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області області з клопотанням у порядку ст.118 Земельного кодексу України, в якому просив в порядку реалізації його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначити без його погодження та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 0,25 га в межах с.Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та розглянути дане питання на сесії ради.
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 сесії VІ скликання №49 від 20 серпня 2013 року вирішено погодити рішення постійної комісії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради з питань використання земельних та водних ресурсів та відмовити в наданні земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, в тому числі ОСОБА_2, керуючись ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, у зв'язку із відсутністю технічних матеріалів та документів, що підтверджують місце розташування та розмірів земельних ділянок, їх адреси.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 сесії VІ скликання №49 від 20 серпня 2013 року є протиправним з огляду на відсутність його мотивації, незазначення конкретно, які технічні матеріали та документи відсутні, оскільки відсутність чіткої графічної схеми визначеної межами земельної ділянки та адреси при вирішенні питання щодо надання земельної ділянки позбавляє відповідача можливості визначити відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а також може спричинити порушення прав інших власників (користувачів) земельних ділянок.
За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку щодо відсутності підстав для скасування рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 19 сесії VІ скликання №49 від 20 серпня 2013 року, що стосується інтересів ОСОБА_2, та зобов'язання відповідача винести на засідання чергової сесії сільської ради та розглянути у порядку і в строки, встановлені чинним законодавством України, клопотання ОСОБА_2, прийняти відповідне мотивоване рішення, оскільки зміст поданого позивачем клопотання та додатки до нього не відповідають вимогам ст.118 Земельного кодексу України, в клопотанні не зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, найменування населеного пункту та вулиці, а також не додані графічні матеріали, оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства, рішення за зазначеним клопотанням відповідачем прийнято, інших документів для повторного розгляду цього клопотання до сільської ради не подавалось.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області - задовольнити.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 10 червня 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.