ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 травня 2014 року № 826/7431/14
о 15 год. 15 хв.
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Соколової О.А., суддів Бояринцевою М.А., Головань О.В., при секретарі судового засідання Ковалівській Л.М., вирішив адміністративну справу за позовом Київської міської організації Патріотичної партії України до Київської міської виборчої комісії, третя особа ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії,
за участю представників сторін:
від позивача Музиченко Ю.В., Самофалова Н.П.,
від відповідача Пісний А.В.,
від третя особа ОСОБА_1, -
встановив:
29 травня 2014 року об 14 год. 27 хв. Київська міська організація Патріотична партія України (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської виборчої комісії (далі-відповідач), третя особа ОСОБА_1 про визнання виборчих бюлетенів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Київської міської ради 25.05.2014 року не дійсними, визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25.05.2014 року таким, що не відбулись, зобов'язання Київську міську виборчу комісію прийняти рішення про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради у визначеному законом порядку та заборону Київській міській виборчій комісії оприлюднювати результати виборів по багатомандатному виборчому округу позачергових виборів депутатів київської міської ради, що відбулись 25.05.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою від 23.05.2014 року Київського апеляційного адміністративного суду по справі №826/2735/14 було задоволено вимоги Київської міської організації Патріотична партія України щодо зобов'язання внести у виборчий бюлетень по багатомандатному виборчому округу на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року Київської міської організації Патріотичної партії України під №2 ОСОБА_1. Проте, позивачем було виявлено відсутність станом на день виборів 25.05.2014 року у виборчому бюлетені кандидата в депутати ОСОБА_1, що свідчить про невиконання відповідачем постанови суду, чим порушено право кандидата в депутати.
Представник позивача в судовому засіданні виклав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що рішення адміністративних судів неможливо було виконати з огляду на те, що бюлетені були виготовлені та надруковані, тому в термітовому порядку не могли бути змінені. Для роз'яснення виконання судового рішення відповідач звертався до суду.
Третя особа позовні вимоги підтримала.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, виходить з наступного.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені у статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини шостої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2014 року по справі №826/6855/14 позов Київської міської організації Патріотичної партії України задоволено частково, а саме визнано протиправною та скасувати постанову Київської міської виборчої комісії від 01 травня 2014 року №1768/1 (оформлено і підписано на виконання протоколу засідання КМВК від 01.05.14 №11 19.05.14) "Про відмову у реєстрації кандидату в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, висунутому в виборчому списку від Київської міської організації Патріотичної партії України" (а.с.8)
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2014 року та вирішено задовольнити позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача терміново внести зміни до виборчого бюлетеню по багатомандатному виборчому округу на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року та включити у список від Київської міської організації Патріотичної партії України під №2 ОСОБА_1. (а.с.21)
У судовому засіданні представник позивача надав до суду копію заяви від 23.05.2014 року, відповідно до якої позивач прохав терміново виконати рішення суду.
Відповідно до абзацу 2 частини 7 статті 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон) у виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер кожної місцевої організації партії, повна назва відповідної місцевої організації партії, прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) перших п'яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії. Між порядковим номером кожної місцевої організації партії та назвою цієї місцевої організації партії розміщується порожній квадрат.
До матеріалів справи надано копію виборчого бюлетеня по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Київської міської ради, з якого вбачається, що під 23 номером в даному бюлетені зазначена Київська містка організація Патріотична партія України із п'ятьма кандидатами в депутати: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9. (а.с.22-23)
Абзацом 1 та 2 частини 1 статті 67 Закону територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради), міська (міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) територіальна виборча комісія - не пізніш як за десять днів до дня виборів та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня виборів в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Згідно з абз.1,2 ч.4 ст.67 Закону не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради відповідним районним, міським (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальним виборчим комісіям.
Районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня виборів на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії, що передбачено ч.5 ст.67 Закону.
Згідно з ч.15 ст.67 Закону у разі скасування рішення про реєстрацію усіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії після виготовлення виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому окрузі відповідно до статті 45 цього Закону, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії.
Отже, за приписами ст.67 Закону щодо внесення змін до бюлетенів для голосування на місцевих виборах, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення.
Оскільки рішенням суду від 23.05.2014 року було вирішено питання про термінове внесення зміни до виборчого бюлетеню по багатомандатному виборчому округу на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року та включення у список від Київської міської організації Патріотичної партії України під №2 ОСОБА_1, то відповідач до дня голосування повинен був вжити заходів по виконанню цього рішення.
Позивач в свою чергу повинен був дізнатись про допущену відповідачем бездіяльність по невиконанню рішення суду шляхом прийняття рішення про включення у список від Київської міської організації Патріотичної партії України під №2 ОСОБА_1 та звернутись до дня голосування із скаргами до виборчої комісії або до суду відповідно до ст.85 Закону та ст.172 Кодексу адміністративного судочинства.
Частиною 1 статті 85 Закону передбачено що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону. Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно з ч.7 ст.172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
У судовому засіданні з'ясовано, що позивач таким правом не скористався.
В наданому до суду багатомандатному бюлетені у графі 23 зазначено п'ять кандидатів у депутати, включених до виборчого списку Київської міської організації Патріотична партія України, як і в графах інших партіях, відповідно до приписів частини 7 статті 66 Закону.
Суд зазначає, що не включення до списку п'яти кандидатів від партії саме ОСОБА_1 не порушили права позивача, оскільки позивачем не надано жодних доказів, що саме ОСОБА_1 мав велику прихильність виборців.
Суд звертає увагу, що з позовом до суду за захистом своїх прав звернулась не фізична особа-кандидат, а політична партія, яка й має доводити факт порушення своїх виборчих прав або охоронюваних законом інтересів.
Суд може надати захист та відновити порушене право тільки у разі наявності факту порушення прав позивача. Проте, позивач не навів жодних доказів щодо порушеного права партії.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що у судовому засідання не встановлені порушення виборчого законодавства, які б мали вплинути на можливість встановлення волевиявлення виборців та на результати виборів в багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради від 25.05.2014 року.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що під час розгляду справи позивачем не надано належних та допустимих підтверджуючих доказів своєї позиції, а тому доводи та посилання позивача є не обґрунтованими. Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 67, 69, 70, 71, 86, 87, 158 - 163, 172-175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
У задоволенні позову Київської міської організації Патріотична партія України - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ч.3 ст.177 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ч.5 ст.177 КАС України.
Головуючий Суддя О.А. Соколова
Судді М.А. Бояринцева
О.В. Головань