"29" травня 2014 р. м. Київ К/9991/37557/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олендера І.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області на постанову Малинського районного суду Житомирської області від 23 грудня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року, -
У липні 2011 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії за страховим стажем без перерахунку в частині застосування показника середньої заробітної плати неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію за страховим стажем з 1 травня 2011 року, відповідно до поданої ним 14 травня 2011 року заяви без перерахунку в частині застосування показника середньої заробітної плати.
Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 23 грудня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області звернулося з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в травні 2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно листа відповідача за № 6444 від 20 травня 2011 року позивачу проведено перерахунок пенсії по стажу і заробітній платі із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік 1197,91 грн., при цьому розмір пенсії зменшився.
14 жовтня 2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії лише з урахуванням страхового стажу, якою відмовився від її перерахунку в частині застосування показника середньої заробітної плати, однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку, зазначивши, що послідуючий перерахунок можливо буде провести лише після відпрацювання 24 місяців страхового стажу.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області неправомірно відмовило позивачу у перерахунку пенсії за страховим стажем з 01 травня 2011 року відповідно до поданої ним 14 травня 2011 року заяви без перерахунку в частині застосування показника середньої заробітної плати.
Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком суддів попередніх інстанцій та вважає його передчасним, враховуючи наступне.
Згідно з частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону від 09.07.2007 р.) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до внесених Законом України від 28 грудня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» змін до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року № 1566\11846, до заяви про призначення (перерахунок) пенсій додаються документи про стаж та заробітну плату.
Згідно статті 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
Однак судами попередніх інстанції при винесенні оскаржуваних рішень не було досліджено матеріали пенсійної справи позивача та не з'ясовано, чи виникло у позивача право щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та якими доказами воно підтверджено. Відповідні докази в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Без повного і всебічного з'ясування обставин справи, прийняті у цій справі постанови судів попередніх інстанцій не можуть вважатися законними і обґрунтованими.
Відповідно до статті 227 Кодексу адміністративного суду України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанції і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на те, що зазначені обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати обставини у справі та давати їм оцінку, справу необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді суду першої інстанції слід враховувати наведене та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Малинського районного суду Житомирської області від 23 грудня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: