Ухвала від 12.06.2014 по справі 2а-9086/12/1370

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2014 р. м. Київ К/800/14029/14

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),

суддівМаслія В. І.,

Черпіцької Л. Т.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Галбуд" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Галбуд" про відшкодування шкоди, яка виникла внаслідок переплати пенсії,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області звернулося з позовом до Публічного акціонерного товариства "Галбуд" про відшкодування шкоди, яка виникла внаслідок переплати пенсії.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2014 року позов задоволено: стягнуто з відповідача на користь позивача 18 643 грн 98 коп., як відшкодування переплати пенсії.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року змінено постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2014 року в частині мотивів задоволення позову; в іншій частині рішення суду залишено без змін.

Суд першої інстанції, із висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що Публічне акціонерне товариство "Галбуд" зобов'язане відшкодовувати Управлінню Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області переплату пенсії, яка виникла в результаті видачі підприємством довідки про підтвердження наявного трудового стажу, яка містила недостовірні відомості.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просив його скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заперечення не надходили.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Приписам наведеної норми кореспондують положення частини четвертої статті 21 КАС, згідно з якими вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Аналіз припису наведеної норми дає підстави для однозначного висновку про те, що адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Між тим суди не врахували, що відповідач у спірних відносинах не виконував функцій суб'єкта владних повноважень, а виступав підприємством, яке мало надати документи, необхідні для перерахунку пенсії органами, що призначають пенсії, у розумінні наведених вище норм права.

Відповідно до статті 101 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

На такі обставини у справі суди уваги не звернули, а тому дійшли помилкового висновку щодо того, що ця справа віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що спір у справі виник між юридичними особами поза межами публічно-правового спору, а отже віднесений до юрисдикції господарського суду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18 червня 2013 року № 21-204а13.

Частиною першою статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Частиною 1 статті 228 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Галбуд" задовольнити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2014 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року скасувати.

Провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Галбуд" про відшкодування шкоди, яка виникла внаслідок переплати пенсії, закрити.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: