Постанова від 29.05.2014 по справі 699/1014/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" травня 2014 р. м. Київ К/800/14214/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Олендера І.Я. (доповідача), Бутенка В.І., Лиска Т.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2014 року та постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 16 серпня 2013 року, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2013 року позивач - ОСОБА_4 звернулася до суду першої інстанції з позовом, в якому просила:

- визнати дії відповідача УПСЗН Корсунь-Шевченківської РДА протиправними;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської райдержадміністрації Черкаської області: виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2334-ІІІ від 22.03.2001 року, тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років; перерахувати недоплачену та недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та здійснити виплату заборгованості з 01.03.2013 року за весь період, в який виплати проводились з порушенням законодавства; виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплат з 01.03.2013 року за весь період, в який виплати допомоги проводились з порушенням законодавства.

Постановою Корюківського районного суду Чернігівської області від 18 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що відповідачем в повному обсязі проведена виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У поданій касаційній скарзі позивач заявила вимоги про скасування рішень судів попередніх інстанцій, як таких, що постановлені із порушенням норм матеріального і процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

У доводах касаційної скарги позивач зазначає, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплатив їй відповідач в січні-лютому 2013 року не відповідає розміру такої допомоги, який встановлений ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, оскільки при їх ухваленні судами попередніх інстанцій не було допущено порушення норм матеріального чи процесуального права.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.

Позивач здійснює догляд за малолітньої дочкою ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка знаходиться на її утриманні.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, призначена позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Корсунь - Шевченківської районної державної адміністрації з 27.02.2013 року відповідно до вимог ч.1 ст.15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми від 27.12.2001 року № 1751 з урахуванням доходів сім'ї в розмірі 666, 89 грн.

17.01.2013 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Корсунь - Шевченківської районної державної адміністрації з заявою про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Однак, листом відповідача від 28.01.2013 року № 129/05 позивачу відмовлено у задоволенні вказаної заяви.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

До 01.01.2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.

Конституційний Суд України рішенням від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31.12.2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 01.01.2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не змінювся розмір та порядок виплат грошових коштів, обумовлених Законами № 2240-ІІІ та № 2811ХІІ, то розмір такої допомоги визначається приписами вказаних Законів.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01.01.2013 року становить 972 грн., з 01.12.2013 року - 1032 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що на правовідносини між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону № 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Тобто, відмова відповідача щодо проведення перерахунку вказаної допомоги є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі за аналогічним позовом (№ 21-410а12).

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанції і ухвалює нове рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 222, 223, 229, 232, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2014 року та постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 16 серпня 2013 року в справі № 699/1014/13-а (2а/699/21/13) - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області щодо відмови ОСОБА_4 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 березня 2013 року, виходячи із розміру прожиткового мінімум для дітей віком до 6 років встановленого Законом України «Про держаний бюджет України» на відповідний рік, із урахуванням проведених виплат.

Постанова набирає законної з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді І.Я. Олендер

В.І. Бутенко

Т.О. Лиска