29 травня 2014 року м. Київ К/9991/60639/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.
Васильченко Н.В.
Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Горлівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі за позовом Горлівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття до ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» про стягнення заборгованості,-
В квітні 2012 року Горлівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Горлівський центр зайнятості) звернувся в суд з позовом до ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» про стягнення недоїмки в сумі 3985,62 грн. та пені в сумі 979,07 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2012 року, залишеною без мін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року. Позов задоволено частково: стягнуто з ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» на користь Горлівського центру зайнятості заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 3985,62 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача пені в розмірі 979,07 грн., позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та справу направити на новий судовий розгляд.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» пені в розмірі 979,07 грн., суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки на час прийняття рішення про нарахування відповідачу пені норма Закону (ч. 1 ст. 38 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття») вже була нечиннна, відсутні законні підстави для стягнення з відповідача нарахованої пені. З цим висновком погодився і суд апеляційної інстанції.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем проведена перевірка правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за результатами якої складено Акт № 94 від 07.03.2012 року та встановлено, що відповідачем за період з 01.04.2009 року по 30.12.2010 року страхові внески перераховувались в неповному обсязі, в результаті чого станом на 07.03.2012 року виникла заборгованість в сумі 3985,62 грн.
На підставі Акту № 94 від 07.03.2012 року перевірки, позивачем відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» прийнято рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, яке отримано відповідачем 19.03.2012 року і оскільки відповідачем сума заборгованості добровільно не сплачена, Горлівський центр зайнятості звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в редакції, чинній до 31.12.2010, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2011 року, зазначені положення викладено в іншій редакції, згідно з якою виключено положення щодо стягнення із страхувальників пені, зокрема, у разі несвоєчасної сплати ними страхових внесків та встановлену іншу відповідальність роботодавця.
У той же час відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Крім цього, абзацом шостим цього ж пункту передбачено, що на період до повного стягнення зазначеної вище заборгованості за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що недоїмка із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття, на яку позивачем нараховано пеню у розмірі 979,07 грн., виникла за період з 01.04.2009 року по 31.12.2010 року.
Отже, враховуючи те, що заборгованість зі сплати страхових внесків виникла до 1 січня 2011 року, в період дії відповідної редакції статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», колегія суддів дійшла висновку про наявність у позивача повноважень щодо здійснення контрольних функцій щодо правильності нарахування, своєчасності та сплати страхових внесків і застосовувати фінансові санкції згідно із законодавством, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосовувати штрафні санкції також і після цієї дати.
Зазначена позиція суду відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 19 лютого 2013 року у справі №21-432а12.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що висновок судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для стягнення з відповідача пені у розмірі 979,07 грн. з мотивів відсутності у позивача повноважень на застосування відповідних штрафних санкцій є помилковим.
Відповідно до статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 222, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
Касаційну скаргу Горлівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року змінити, скасувавши в частині відмови у задоволенні позову щодо стягнення з ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» пені у розмірі 979,07 грн.
У вказаній частині позов задовольнити.
Стягнути з ВАТ «Горлівське управління шахтобудмеханізації» на користь Горлівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття суму пені у розмірі 979,07 грн.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
з оригіналом згідно
помічник судді А.О. Кулеша