05 червня 2014 року м. Київ В/800/2382/14
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді:Островича С.Е.
суддів:Голубєвої Г.К.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
Федорова М.О.
перевіривши заяву Комунального підприємства "Міський водоканал" про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 02 квітня 2014 року у справі №2-а-10989/09/2170 за позовом Комунального підприємства "Міський водоканал" до Державної податкової інспекції у м. Новій Каховці Херсонської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Комунальне підприємство "Міський водоканал" звернулось до Верховного Суду України із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 02 квітня 2014 року у справі №2-а-10989/09/2170.
Відповідно до статті 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.07.2010 року №2453-VІ "Про судоустрій і статус суддів"), заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, який за змістом статей 239-2 та 240 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність заяви вимогам цього Кодексу та вирішує питання про допуск справи до провадження.
Згідно статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
У заяві про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 02 квітня 2014 року у справі №2-а-10989/09/2170 заявник посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права, а саме: пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
В обґрунтування своїх вимог заявник додає копію ухвали Вищого адміністративного суду від 02 липня 2013 року, в якій, на його думку, згадані норми матеріального права застосовано інакше, ніж у даній справі.
Відповідно до ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право подати заяву про перегляд судових рішень в адміністративних справах після їх перегляду в касаційному порядку.
Виявивши неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в судових рішеннях, на які посилається заявник, що потягло різні висновки суду щодо прав і обов'язків сторін у подібних правовідносинах, судова колегія приходить до висновку про наявність підстав для допуску справи до провадження для перегляду Верховним Судом України.
Керуючись ст.ст. 236 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України,
Допустити до провадження для перегляду Верховним Судом України адміністративну справу №2-а-10989/09/2170 за позовом Комунального підприємства "Міський водоканал" до Державної податкової інспекції у м. Новій Каховці Херсонської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Острович С.Е.
СуддіГолубєва Г.К.
Пилипчук Н.Г.
Степашко О.І.
Федоров М.О.