Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2362/14-а
11 червня 2014 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчинити дії , -
Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати відповідача з 01.01.2014 року провести нарахування та виплату з 1 січня 2014 року: підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на радіоактивно забрудненій території, передбачену ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі двох мінімальних заробітних плат; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3, передбачену ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що він є пенсіонером, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, проживає в АДРЕСА_1 За період перебування на пенсії виплати, що встановлені в Законі, виплачувалися йому не в розмірах, визначених Законом, а в значно меншому розмірі, що призвело до порушення його прав.
Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, йому встановлено ІІІ групу інвалідності загального захворювання, про що свідчать копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 27.07.1993 року, посвідчення серії НОМЕР_3 від 11.02.2004 року.
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області №654/04 від 07.05.2014 року вбачається, що позивач перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області і згідно документів пенсійної справи в розмір його пенсії включається доплата відповідно до ст.39 Закону та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону по ІІІ групі інвалідності.
Статтею 49 Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У свою чергу, Кабінетом Міністрів України на виконання положення ст.39 Закону, 23.11.2011 року прийнято постанову №1210 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якої передбачено, що підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, передбачене статтею 39 Закону здійснюється у розмірі 10,50 грн. У відповідності до вказаної постанови КМ України, позивачу провадиться нарахування і виплата основної та додаткової пенсій.
Відповідно до ст.39 Закону, доплата до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення проводиться у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст.51Закону особам, віднесеним до категорії 2,3,4, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: до категорії 2 - 30% процентів мінімальної пенсії за віком; до категорії 3 - 25 процентів; до категорії 4 - 15 процентів.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Згідно роз'яснень п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року (із відповідними змінами) «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства Українив системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат за ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", натомість, будь-яких постанов з цього приводу, які б ураховували наявний фінансовий ресурс Державного бюджету України, не приймалося, а тому не може бути застосована за спірний період постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, тобто, прийнята до 2014 року.
Також суд приймає до уваги те, що Законом України "Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлено жодних обмежень щодо застосування норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає перерахунку відповідачем.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30.04.2002 року, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених зако'нодавством, таким чином, відповідач зобов'язаний виплачувати пенсію та додаткову пенсію позивачу в перерахованому розмірі.
Виходячи з вимог ст.ст.39, 51 Закону України„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дії відповідача щодо порядку нарахування та виплати позивачу пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, є протиправними, й позов слід задовольнити.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 73,08 грн.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.39,51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та керуючись ст.ст.8-11,18,71,94,160-162,183-2,267КАС України,суд,-
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести нарахування і виплатити ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, перерахунок та виплатити підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") із розрахунку дві мінімальні заробітні плати , додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, (ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") із розрахунку 25 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначаються на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідним Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, починаючи з 01.01.2014 року й щомісяця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) сплачені ним судові витрати за подання позову в розмірі 73,08 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргуне було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області.
Суддя: В. І. Вачко