Номер справи 220/693/14-а
Номер провадження2-а/220/12/14
11 червня 2014 року Великоновосілківський районний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Дрюка П.М.
при секретарі Сербіній І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Велика Новосілка Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
15.05.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила: - визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку її пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати; - зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області здійснити перерахунок її пенсії з 19.03.2010 року в розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи всі складові заробітної плати: посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років на державній службі на дату звільнення, премії та надбавки, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує з 19.03.2010 р. пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу роботи 36 років 6 місяців 2 дні, у тому числі 31 рік 5 місяців 18 днів стажу державної служби. На підставі заяви про призначення пенсії від 19.03.2010 р. їй було обчислено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 29.04.2014 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату від 29.04.2014 р. №3688. Однак, листом від 13.05.2014 р. № 12/К-17-01-04 їй було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», яка, нібито не включає зазначені виплати до складу заробітної плати. Вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії неправомірною.
Позивач в судове засідання не з'явилась, будучи належним чином оповіщеною про день та час розгляду справи. Подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що при виході на пенсії позивачу була нарахована пенсія в розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки після 10 років стажу на державній службі позивач пропрацювала ще повних двадцять один рік. 29.04.2014 р. позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії в розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Позивачу було відмовлено в проведенні такого перерахунку, оскільки Законом України «Про державну службу» врегульовано складові заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії державному службовців, при цьому таких виплат як допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не зазначені як складові, а тому не можуть бути враховані в розрахунку пенсії. Крім того, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та зменшено розмір пенсії державним службовцям до 70% суми їх заробітної плати.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області та отримує з 19.03.2010 р. пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу роботи 36 років 6 місяців 2 дні, у тому числі 31 рік 6 місяців 5 днів стажу державної служби.
Згідно довідки УПФУ в Великоновосілківському районі Донецької області № 3193/04-9 від 22.03.2010 р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», при призначенні пенсії ОСОБА_1 враховані посадовий оклад в розмірі 880,00 грн., надбавка за ранг в розмірі 60,00 грн., та надбавка за вислугу років (40%) в розмірі 376,00 грн.
Згідно довідок УПФУ в Великоновосілківському районі Донецької області № 3191/04-9 від 22.03.2010 р., № 3192/04-8 від 22.03.2010 р., № 3688 від 29.04.2014 р. при призначенні позивачу пенсії були також враховані надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи за останні 24 календарні місяці перед звільненням (з 01.03.2008 р. по 28.02.2010 р.) у розмірі (12837,04 грн. : 24 міс.) 534,87 грн.; премії за останні 24 календарні місяці перед звільненням (з 01.03.2008 р. по 28.02.2010 р.) у розмірі (18349,13 грн. : 24 міс.) 764,55 грн.; премії до державних професійних свят та ювілейних дат за останні 24 календарні місяці перед звільненням (з 01.03.2008 р. по 28.02.2010 р.) у розмірі (2434,00 грн. : 24 міс) 101,42 грн.
Згідно довідки про наявність стажу державної служби № 3312/07-21 від 18.03.2010 стаж державної служби ОСОБА_1 складає 31 років 6 місяців 5 днів.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У свою чергу, згідно до положень частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положення частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Як убачається з положень статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно до положень частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положеннями частини шостої статті 33 зазначеного вище Закону визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною сьомою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, вирішуючи спірні правовідносини, суд приймає до уваги, що норми права, які містяться у положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не визначають заробітну плату, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Більш того, виходячи з вимог статті 40 зазначеного Закону обов'язковою умовою є сплата страхових внесків з відповідної середньої заробітної плати (доходу) певної особи.
Безпосередньо порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Положеннями пункту 4 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Таким чином, аналіз наведених норм права дає підстави суду дійти до висновку проте, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, суд враховує, що надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вирішуючи позовні вимоги про врахування сплачених сум індексації суд виходить з наступного.
Так, з огляду на положення статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
При цьому, наведеною нормою права визначено, що Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до положень частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17 липня 2003 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Отже, суми індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, - підлягають врахуванню під час обчислення пенсії державного службовця.
Таким чином, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в цій частині.
Законом №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 37 Закону №3723-ХІІ «Про державну службу» (її текст викладено в новій редакції), зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини п'ятої статті 37 Закону №3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 відсотків від суми заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов такого правового висновку: внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 37 Закону №3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державних службовців, є положення статті 37-1 Закону №3723-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання в подібних правовідносинах висловлювалась Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13 та від 17 грудня 2013 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Оскільки позивачу призначена пенсія за віком як державному службовцю до введення в дію Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який відповідно до ст. 58 Конституції України не має зворотної дії в часі, суд дослідивши доказі по справі та проаналізувавши положення діючого законодавства, дійшов висновку, що позивач має право на обчислення розміру пенсії при перерахунку, виходячи із 90 % від розрахованої заробітної плати державного службовця, оскільки пенсія була призначена саме у такому відсотковому відношенні відповідно до діючої на той час редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, суд відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог в частині проведення перерахунку з 19.03.2010 року, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього періоду. Перерахунок призначеної пенсії крім випадків, передбачених частино. 1 ст. 35, частиною 2 ст. 38, частиною 3 ст. 42 та частиною 5 ст. 48 цього Закону провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як було встановлено під час судового розгляду справи позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати 29.04.2014 року, а тому перерахунок повинен бути проведений з 01.05.2014 року.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.8, 11,69, 86, 158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Великоновосілківському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2014 року в розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Дрюк П.М.