САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
"02" червня 2014 р. Справа 206/2871/14-а
Суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Мірошниченко Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Самарського району м. Дніпропетровська, третя особа: Управління Державного казначейства України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
06 травня 2014 року ОСОБА_1 (далві-позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Самарського району м. Дніпропетровська, третя особа: Управління Державного казначейства України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська (відповідач), в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 жовтня 2013 року до досягнення дитини трирічного віку (11 вересня 2016 року); зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 19 жовтня 2013 року до досягнення дитини трирічного віку (11 вересня 2016 року) з урахуванням фактично виплачених сум, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Ухвалою судді від 08 травня 2014 року позовні вимоги в частині визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 19.10.2013 року по 06.11.2013 рік - залишені без розгляду.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради подав заперечення на позов в яких вказує, що позивачка отримує у них допомогу по догляду за дитиною в розмірі 130 грн. Зазначає, що згідно журналу реєстрації приймання заяв та документів заяв від ОСОБА_1 на призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний не зареєстровано.
За результатами розгляду справи в скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем обставини, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130,00 грн.
У квітні 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до вимог статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, проте Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради відмовило у здійсненні такого перерахунку та виплаті, оскільки ОСОБА_1 в момент звернення за призначенням вказаної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не було надано документів, передбачених Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, необхідних для призначення її в розмірі, що перевищує мінімальний.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 гривень.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка має малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача, як застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, та отримує від нього виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18 січня 2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання ст..45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" також не містять будь-яких положень щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" або делегування повноважень по визначенню такого розміру Кабінету Міністрів України.
Отже, з часу проголошення Рішення Конституційного Суду України у справі № 10-рп/2008, особа, яка є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07 листопада 2013 року до досягнення дитиною трирічного віку або до змін у чинному законодавстві у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням проведених виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 158,159, ст.ст. 183-2 КАС України, суддя Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Самарського району м. Дніпропетровська, третя особа: Управління Державного казначейства України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Самарського району м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 07.11.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку або до змін у чинному законодавстві у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через сСамарський районний суд м. Дніпропетровська, протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Н.В.Мірошниченко