"28" травня 2014 р. м. Київ К/9991/29727/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Калашнікової О.В.,
при секретарі: Наумці О.В.,
за участю сторін: від позивача: Кравченка А.М., від відповідача: Дроботун О.О., Порєвої В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Молнія" до державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області про скасування постанови про застосування штрафних санкцій,
Закрите акціонерне товариство "Молнія" звернулось до суду з позовом до державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області про скасування постанови про застосування штрафних санкцій від 14.01.2010 №3.
Позовні вимоги мотивовано протиправністю оскаржуваної постанови як такої, що винесено із порушенням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених статтю 250 Господарського кодексу України.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року скасовано; прийнято нову, якою позов задоволено: скасовано постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області від 14.01.2010 №3 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
У поданій касаційній скарзі державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області з посиланням на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції, яке вважає законним та обґрунтованим.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що державним інспектором Інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області проведено планову перевірку на енергетичних об'єктах закритого акціонерного товариства "Молнія", за результатами якої складено акт перевірки від 17.12.2008 №Е-08/23-1245.
Перевіркою встановлено порушення Правил користування електричною енергією та Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів.
На підставі акту перевірки від 17.12.2008 №Е-08/23-1245 відповідачем винесено припис від 24.12.2008 №Е-08/23-1245 про усунення виявлених порушень із кінцевим терміном виконання до 24.02.2009.
За результатами перевірки виконання вимог припису від 24.12.2008 №Е-08/23-1245 відповідачем складено акт перевірки від 10.12.2009 №08/23-0181, яким встановлено невиконання 15 із 20 пунктів припису.
Постановою відповідача від 14.01.2010 №3 за несвоєчасне виконання припису від 24.12.2008 на позивача накладено штраф у розмірі 300 неоподаткованих доходів громадян, що становить 5 100,00 грн.
Вказуючи на протиправність постанови від 14.01.2010 №3 як такої, що прийнято із недотриманням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, закрите акціонерне товариство "Молнія" звернулось до суду із зазначеним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності постанови від 14.01.2010 №3 як такої, що прийнято відповідачем із дотриманням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, визначених статтею 250 Господарського кодексу України. Зазначена позиція суду першої інстанції ґрунтується на тому, що річний термін для застосування адміністративно-господарських санкцій розпочинається 25.02.2009 - після закінчення граничного строку, відведеного для виконання вимог припису 24.12.2008.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, виходив з того, що днем виявлення порушення є дата складання первісного акту перевірки - 17.12.2008, оскільки актом перевірки від 10.12.2009 жодних нових порушень відповідачем не виявлено.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції та вказує на помилковість скасування судом апеляційної інстанції законного та обґрунтованого суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з абзацом третім частини третьої статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою від 14.01.2010 №3 на штрафні санкції накладено на позивача саме за несвоєчасне виконання припису від 24.12.2008.
Таким чином, колегія суддів вказує на обґрунтованість позиції суду першої інстанції в частині того, що річний строк для застосування адміністративно-господарських санкцій розпочинається після закінчення граничного строку, відведеного для виконання вимог припису, тобто 25.02.2009.
У свою чергу, моментом виявлення вчинення порушення є складення акту, яким зафіксовано факт невиконання вимог припису у встановлений у приписі строк, тобто 10.12.2009.
Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції на позивача за несвоєчасне виконання припису накладено згідно з постановою від 14.01.2010 №3, тобто в межах річного строку з дня вчинення порушення та в межах шестимісячного строку з моменту виявлення порушення.
За вказаних обставин, колегія суддів вказує на обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо дотримання відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення вимог статті 250 Господарського кодексу України в частині застосування адміністративно-господарських санкцій, у зв'язку з чим вказує на помилковість скасування судом апеляційної інстанції законного та обґрунтованого рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року скасувати, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: