22 травня 2014 року м.Київ К/800/47870/13
К/800/47871/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Гончар Л.Я.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги ОСОБА_2 та Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року у справі за позовом Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державного закладу «Стрийська районна санітарно-епідеміологічна станція» до Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, ОСОБА_2, Комунальне підприємство Львівської обласної ради «Стрийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації», про скасування рішення,-
У квітні 2010 року Стрийський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державного закладу «Стрийська районна санітарно-епідеміологічна станція» звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Стрийської міської ради від 23 грудня 2004 року №381 «Про оформлення права власності на будівлі по АДРЕСА_1 та будівлю по АДРЕСА_2» в частині оформлення права власності на нежитлове приміщення площею 496,7 кв.м. по АДРЕСА_2 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради та від 13 червня 2008 року № 214 «Про дозвіл на переведення житлових приміщень в нежитлові, проведення проектно-пошукових робіт по будівництву, реконструкції будівель, приміщень, внесення змін та доповнень до раніше прийнятих рішень, надання поштової адреси, визнання правомірним внутрішнього перепланування розміщення малої архітектурної форми та рекламоносіїв» в частині: надання поштово-адресного номера АДРЕСА_3 нежитловим приміщенням НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5 загальною площею 75,6 кв.м. (книжковий магазин), які розташовані по АДРЕСА_2 і знаходяться в оренді п.п. ОСОБА_3 (п.6, п.6.12); оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення загальною площею 75,6 кв.м. по АДРЕСА_3 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради (п.6.12.1); залишення нежитловим приміщенням загальною площею 421,5 кв.м. поштово-адресного номера АДРЕСА_2 (п.6.12.2); оформлення права власності з видачею свідоцтва на нежитлові приміщення загальною площею 421,5 кв.м. по АДРЕСА_2 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що виконавчий комітет Стрийської міської ради не мав повноважень щодо передачі цілісного майнового комплексу Стрийської районної санітарно-епідеміологічної станції по АДРЕСА_2 з державної власності в комунальну власність територіальної громади м.Стрия в особі Стрийської міської ради.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15 березня 2011 року у задоволення адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що виконавчий комітет Стрийської міської ради при прийнятті, оскаржуваних прокурором рішень, діяв у межах наданих йому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року апеляційну скаргу Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі державного закладу «Стрийська районна санітарно-епідеміологічна станція» задоволено; скасовано постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15 березня 2011 року та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково; визнано протиправними і скасовані рішення виконавчого комітету Стрийської міської ради від 23 грудня 2004 року № 381 «Про оформлення права власності на будівлі по АДРЕСА_1 та будівлю по АДРЕСА_2» в частині оформлення права власності на нежитлове приміщення площею 496,7 кв.м. по АДРЕСА_2 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради та від 13 червня 2008 року № 214 «Про дозвіл на переведення житлових приміщень в нежитлові, проведення проектно-пошукових робіт по будівництву, реконструкції будівель, приміщень, внесення змін та доповнень до раніше прийнятих рішень, надання поштової адреси, визнання правомірним внутрішнього перепланування розміщення малої архітектурної форми та рекламоносіїв» в частині: надання поштово-адресного номера АДРЕСА_3 нежитловим приміщенням НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3. НОМЕР_4, НОМЕР_5 загальною площею 75,6 кв.м. (книжковий магазин), які розташовані по АДРЕСА_2 і знаходяться в оренді ОСОБА_3 (п.6, п.6.12): оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення загальною площею 75,6 кв.м. по АДРЕСА_3 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради (п.6.12.1); залишення за нежитловим приміщенням загальною площею 421,5 кв.м. поштово-адресного номера АДРЕСА_2 (п.6.12.2); оформлення права власності з видачею свідоцтва на нежитлові приміщення загальною площею 421,5 кв.м. по АДРЕСА_2 за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради; в задоволенні решти вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, ОСОБА_2 та Виконавчий комітет Стрийської міської ради Львівської області звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року, залишити в силі постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15 березня 2011 року.
Стрийська міжрайонна прокуратура Львівської області у поданих запереченнях просить касаційні скарги залишити без задоволення, рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення касаційних скарг.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі акту передачі від 28 лютого 1994 року Стрийська районна санітарно-епідеміологічна станція прийняла на баланс приміщення за адресою АДРЕСА_2.
Рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради від 23 грудня 2004 року №381 «Про оформлення права власності на будівлі по АДРЕСА_1 та будівлю по АДРЕСА_2» оформлено право власності на нежитлове приміщення площею 496,7 кв.м. по АДРЕСА_2 та будівлі по АДРЕСА_1 загальною площею - 1907,4 кв.м. на праві комунальної власності за територіальною громадою м.Стрия в особі Стрийської міської ради.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року за №520-р «Про передачу цілісних майнових комплексів санітарно-епідеміологічних станцій із спільної власності територіальних громад області та комунальної власності територіальної громади м.Севастополя у державну власність» прийнято пропозицію Міністерства охорони здоров'я, обласних рад та Севастопольської міської ради щодо передачі цілісних майнових комплексів санітарно-епідеміологічних станцій згідно з додатком із спільної власності територіальних громад області та комунальної власності територіальної громади м.Севастополя у державну власність з віднесенням їх до сфери управління Міністерства охорони здоров'я.
Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року №520-р встановлено перелік об'єктів, які передаються у державну власність з віднесенням їх до сфери управління Міністерства охорони здоров'я, до якого включено цілісний майновий комплекс Стрийської районної санітарно-епідеміологічної станції по АДРЕСА_2.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року №520-р наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 грудня 2004 року №608 створено комісії з питань передачі об'єктів у державну власність, які зобов'язують здійснити приймання-передачу державного майна, оформивши при цьому акти приймання-передачі, котрі передаються на затвердження галузевому міністерству.
Відповідно до цього наказу та вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року за №1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», п.3 рішення Львівської обласної ради від 08 лютого 2002 року №48 «Про надання згоди на передачу об'єктів спільної власності територіальних громад області до державної власності» створено комісію, якою 21 жовтня 2005 року проведено передачу об'єкта по АДРЕСА_2 із спільної власності територіальних громад області до державної власності та оформлено акт приймання-передачі, що свідчить про перебування вказаного об'єкту у спільній власності територіальних громад області.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів від 05 листопада 1991 року № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю» затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). Пунктом 3 постанови встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів; розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.
У затвердженого вказаною постановою Переліку державного майна України, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), визначена власність областей, серед яких знаходяться об'єкти у сфері охорони здоров'я, зокрема, санітарно-епідеміологічні станції.
Отже, Львівська обласна рада набула у власність, відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311, нерухоме майно, що знаходиться по АДРЕСА_2.
Судом апеляційної інстанції обґрунтовано відзначено, що Львівською обласною радою не приймались рішення про передачу нерухомого майна санітарно-епідеміологічної станції по АДРЕСА_2 у комунальну власність міста обласного підпорядкування - м.Стрия і вказане нерухоме майно перебувало у спільній власності територіальних громад Львівської області, про що свідчить відсутність реєстрації вказаного нерухомого майна щодо права комунальної власності територіальної громади м.Стрия в особі Стрийської міської ради до часу, коли таке право власності територіальної громади м.Стрия було зареєстроване на підставі оскаржуваного рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 23 грудня 2004 року за №381.
Закон України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» регулює відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність. Дія цього Закону поширюється на об'єкти права державної та комунальної власності, у тому числі передані в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду. Передача у державну або комунальну власність об'єктів права інших форм власності може регулюватися положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законом або рішеннями відповідних місцевих рад.
Передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах другому, третьому, п'ятому частини першої статті 2 цього Закону. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням сільських, селищних, міських, районних у містах рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад; районних, обласних рад - щодо об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад. Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за наявності згоди на передачу Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених в абзацах другому, третьому та п'ятому частини першої статті 2 цього Закону, або органів, уповноважених управляти державним майном, щодо окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого майна).
З державної у комунальну власність передаються безоплатно визначені об'єкти, за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність такі об'єкти як навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори, у тому числі ті, будівництво яких не завершено.
Передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів у відповідному складі. Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою та членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про наявність достатніх підстав для визнання протиправними і скасування рішень виконавчого комітету Стрийської міської ради від 23 грудня 2004 року №381 та від 13 червня 2008 року №214, як таких, що не відповідають вимогам закону, прийнятих відповідачем з перевищенням наданих повноважень.
Доводи касаційних скарг встановлених обставин справи та висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційні скарги ОСОБА_2 та Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді