Ухвала від 22.05.2014 по справі 2а/1005/117/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року м.Київ К/800/51724/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Гончар Л.Я.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області, в якому просив визнати незаконною відмову відповідача у листі від 03 лютого 2012 року № П00.10П/1306 щодо скликання міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП для вирішення питання про надання дозволу на відключення від зазначених мереж та в обладнанні квартири АДРЕСА_1 індивідуальним (автономним) опаленням та гарячим водопостачанням, зобов'язати відповідача надати дозвіл на відключення квартири, що належить позивачу на праві приватної власності від мереж ЦО та ГВП та обладнання цієї квартири індивідуальною (автономною) системою опалення та гарячого водопостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що є власником квартири, а тому на власний розсуд може володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю і встановлення індивідуального опалення квартири не суперечить чинному законодавству України.

Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21 травня 2012 року позов задоволено.

При винесенні рішення суд першої інстанції виходив із неправомірності відмови відповідача у наданні дозволу на відключення квартири позивача від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року задоволено апеляційну скаргу Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області, постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21 травня 2012 року скасовано та ухвалено нову; у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що відповідач, відмовляючи у скликанні міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП від 03 лютого 2012 року, діяв у порядку та у межах, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.п.2.2.2, 2.2.3 п.2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 (в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року).

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року та залишити в силі постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21 травня 2012 року.

Виконавчий комітет Бориспільської міської ради Київської області у поданих запереченнях просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 07 лютого 2011 року ОСОБА_2 звернувся до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП із заявою про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП та обладнання його квартири індивідуальним опаленням та гарячим водопостачанням.

Листом від 09 березня 2011 року за №П 28 257 П/13-06 позивачу відмовлено в задоволенні заяви від 07 лютого 2011 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169.

05 січня 2012 року позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою про надання витягу з рішення міжвідомчої комісії Бориспільської міської ради Київської області з розгляду питань відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання про результат розгляду його заяви про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від ЦО та ГВП та обладнання її автономною системою опалення та гарячого водопостачання.

Листом від 03 лютого 2012 року за № П00.10.П/13.06 відповідач повідомив позивача про те, що на засіданні міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бориспільської міської ради з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, питання щодо відключення квартири АДРЕСА_1 не розглядалось, оскільки позивачем не дотримано вимог п.2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №4 від 22 листопада 2005 року.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах, зокрема, забезпечення енергетичної безпеки держави; державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років.

До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання, відповідно до ст.10 Закону України «Про теплопостачання», віднесено розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання та вирішення інших питань у сфері теплопостачання відповідно до законів України.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

На виконання приписів п.25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №4 від 22 листопада 2005 року затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, яким визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 до Порядку були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Відповідно до п.2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до 2.2 Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Згідно п.2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Пунктом 2.2.3 Порядку визначено, що якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем не дотримано п.2.1 вказаного Порядку щодо вимог до письмової заяви про відключення від мереж ЦО і ГВП та обов'язкових додатків до неї, що послугувало підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.

З урахуванням вищезазначених обставин та положень закону колегія суддів вважає вірним висновок суду апеляційної інстанції про доведеність відповідачем правомірності своїх дій та відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача надати дозвіл на відключення квартири від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,-

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді