Ухвала від 27.05.2014 по справі 539/74/14-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2014 р. м. Київ К/800/15004/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Загороднього А.Ф.,

суддів Білуги С.В.,

Малиніна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 21 січня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року за поданням державного виконавця відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними, -

встановив:

Державний виконавець відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції звернувся до суду із заявою про встановлення способу виконання постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 04 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними.

Ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 21 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року, заяву державного виконавця відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції задоволено. Змінено спосіб і порядок виконання постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 04 жовтня 2010 року по справі № 2а-950/10/1618 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області про перерахунок та виплату пенсії, а саме: визначено належним спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 недоотриманої пенсії, як інваліду ІІІ групи у відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 вересня 2010 року в сумі 44352,90 грн.

У касаційній скарзі, Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та прийняти нове, яким в задоволенні заяви відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в провадженні відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції перебуває виконавче провадження № 40184470 з примусового виконання виконавчого листа Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 16 серпня 2013 року № 2-а-950/10 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах провести перерахунок та виплачувати позивачу державну пенсію у відповідності до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус га соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 вересня 2010 року, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах провести перерахунок та виплачувати позивачу додаткову пенсію у відповідності до частини 1 статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України «Про статус га соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 вересня 2010 року.

Згідно частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

На підтвердження наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення у справі № 2а-950/10/1618, надано довідку Управління Пенсійного фонду в м. Лубнах та Лубенському районі від 05 грудня 2013 року № 293, відповідно до якої ОСОБА_2 за рішенням суду нараховано 44352,90 грн., тобто, сума яку повинен виплатити боржник за виконавчим документом становить 44352,90грн.

Станом на 23 грудня 2013 року рішення суду боржником не виконано.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. При цьому, ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Враховуючи викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про задоволення заяви державного виконавця відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції, та зміни способу і порядку виконання рішення шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ухвалила:

Касаційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області залишити без задоволення, а ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 21 січня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року за поданням державного виконавця відділу державної виконавчої служби Лубенського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

В.В. Малинін