Справа № 755/13714/14-а
"25" травня 2014 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Катющенко В.П. розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800343 територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення Державного реєстру виборців Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, -
Позивач, ОСОБА_1 25 травня 2014 року о 12 годині 02 хвилини, звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: включити її до списку виборців по виборчій дільниці № 800343 територіального округу № 215.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1, є виборцем на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року. Однак, її не включено до списку виборців по вказаній виборчій дільниці, що перешкоджає ї участі у виборах та порушує її конституційне право виборця.
Вивчивши доводи поданої заяви, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України», кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Виборець має право звернутися із заявою до дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці або безпосередньо до суду щодо обставин, передбачених частиною третьою статті 32 цього Закону. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду у порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України (ч. 9, ч. 11 ст. 36 Закону України «Про вибори Президента України»)
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», у день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до положень ч. 1-3 ст. 173 Кодексу адміністративного судочинства України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Згідно ч. 1 ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України, на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами (ч. 2 ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить суд включити її до списку виборців по виборчій дільниці № 800343 територіального округу № 215, мотивуючи свої вимоги тим, що її не було включено до списку виборців, що порушує її право виборця.
Відповідно до ч. 5 ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Аналізуючи вищевикладене, вивчивши зміст позовної заяви та дослідивши долучені до неї документи, враховуючи положення наведених норм діючого законодавства, суд дійшов висновку про звернення позивача з даним позовом поза межами строків звернення, встановлених для даної категорії адміністративних справ, оскільки перебіг строку звернення позивача до суду обчислюється, починаючи з дня наступного за днем вчинення певної дії, однак, матеріали поданої позовної заяви не містять дати, коли позивач дізналася про порушення її прав щодо прийняття участі у позачергових виборах Президента України, депутатів Київської міської ради, Київського міського голови. Крім того, позивачем також не надано доказів на підтвердження часу, коли остання дізналася про такі порушення, що свідчить про пропущення позивачем строку звернення з даним позовом до суду за захистом порушених прав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про порушення позивачем строків звернення з позовом до суду для даної категорії справ, тому позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 165, 172-177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 800343 територіального виборчого округу № 215, третя особа: Відділ ведення Державного реєстру виборців Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців - залишити без розгляду.
Копію ухвали суду невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у порядку та строки, визначені ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: