ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/3700/14-а
провадження № 2-а/753/180/14
"26" травня 2014 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Сирбул О.Ф., за участю секретаря Семенченко Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення,
встановив:
В лютому 2014 року позивач звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог в позові зазначав, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Останній такий перерахунок пенсії здійснювався в 2008 році. З 2008 р. по 2012 р. розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців неодноразово збільшувався, проте всупереч Закону відповідачем перерахунок пенсії не проводився.
В останній редакції своїх позовних вимог просив суд визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові ОСОБА_2 перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01 квітня 2012 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 31.05.2012 р. № 21/3/2-1655/789 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням збільшення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки військовослужбовцям підрозділів «А» СБУ та премії, а також встановленням йому надбавки за оперативно-розшукову чи контр розвідувальну діяльність, та здійснити відповідні виплати з 24 серпня 2013 року.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив у задоволені позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи вважає встановленими наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі за текстом - Закон 2262-ХІІ) з 31.12.2008 р.
У травні 2012 року Фінансово-економічне управління Служби безпеки України (надалі за текстом - ФЕУ СБУ) надало Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку ОСОБА_2 обіймав перед звільненням, яка підтверджує збільшення грошового забезпечення відповідної посади (а.с. 8).
Відповідачем не виконанні вимоги ч. 3 ст. 63 Закону 2262-ХІІ і перерахунок пенсії не був проведений. Свою відмову у належному перерахунку пенсії позивачу мотивує тим, що перерахунок провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 2008 року таких рішень не приймалось і тому відсутні правові підстави для його проведення.
Однак, суд не може погодитися з доводами відповідача, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення прва на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строк, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
На виконання рішення Кабінету Міністрів України (Постанови КМУ від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осі» (далі Постанова 355) Служба безпеки України надала Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови 1294 станом на 01 квітня 2012 року у порядку, встановленому Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 (далі Постанова 45).
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 04.11.2007 р. Службі безпеки України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розмірі премії.
На підставі вказаної постанови Службою безпеки України видано наказ № 35/ДСК від 30.01.2012 р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2012 році», яким встановлено нові розміри надбавок та нові розміри премій військовослужбовцям.
Але відповідачем належним чином позивачу перерахунку пенсії зроблено не було, чим було порушене його права, передбачені Законом.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 передбачено, що керівники державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких на передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене наказ Голови Служби безпеки України є підставою для відповідного перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір трьох зі складових грошового забезпечення цих осіб, що підтверджується довідкою ФЕУ СБУ щодо позивача.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій, а за таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши осіб, які приймали участь у розгляді справи, беручи до уваги наявні в матеріалах справи доказі надходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8, 24, 55 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.ст. 9, 69-71, 87, 94, 158-163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення - задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у відмові ОСОБА_2 перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 24 серпня 2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 31.05.2012 р. № 21/3/2-1655/789 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, з урахуванням збільшення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки військовослужбовцям підрозділів «А» СБУ та премії, а також встановленням йому надбавки за оперативно-розшукову чи контр розвідувальну діяльність, та здійснити відповідні виплати з 24 серпня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: