Постанова від 03.06.2014 по справі 406/1527/14-а

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 року справа №406/1527/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області на постанову Алчевського міського суду Луганської області від 29 квітня 2014 року у справі № 406/1527/14-а (суддя Карпенко С. Ф.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася 27 лютого 2014 року до Алчевського міського суду Луганської області з позовом (арк. спр. 2-4) до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області (далі - УПФУ), з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (арк. спр. 34), про: 1) визнання дій УПФУ та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення виплати пенсії за вислугу років позивачу як працівнику освіти з 1 грудня 2013 року незаконними та скасування розпорядження УПФУ від 5 грудня 2013 року по розгляду документів щодо припинення виплати пенсії, 2) зобов'язання УПФУ поновити виплату пенсії позивачу за вислугу років як працівнику освіти з дня припинення, тобто з 1 грудня 2013 року.

Постановою Алчевського міського суду Луганської області від 29 квітня 2014 року (арк. спр. 52-53) позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені. Визнані незаконними дії УПФУ щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, як працівнику освіти. Скасовано розпорядження УПФУ від 5 грудня 2013 року по розгляду документів щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано УПФУ поновити виплату пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 1 грудня 2013 року.

Відповідач в апеляційній скарзі (арк. спр. 54-55) просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Сторони про дату, час та місце судового розгляду повідомлені, представників до суду не направили.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 5), звернулась 26 квітня 2011 року до УПФУ з заявою про призначення пенсії за вислугу років, у зв'язку з чим протоколом УПФУ № 160 від 16 травня 2011 року (арк. спр. 36) позивачу призначено пенсію за вислугу років з 26 квітня 2011 року.

15 березня 2014 року відповідачем направлено позивачу розпорядження від 5 грудня 2013 року, прийняте за результатами розгляду документів щодо припинення виплати пенсії (арк. спр. 27-28). З розпорядження (арк. спр. 28) вбачається, що позивачу припинено виплату пенсії, як таку, що призначена всупереч діючому пенсійному законодавству, з 1 грудня 2013 року. УПФУ зазначено, що комунальний заклад Алчевська дитяча музична школа № 1 підпорядкована Луганському обласному управлінню культури та туризму відповідного Міністерства. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом діяльності музичної школи є загальна середня освіта. Статутом комунального закладу Алчевська дитяча музична школа № 1 визначено, що заклад є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти і належить до системи позашкільної освіти. Посада викладача в позашкільному закладі освіти Переліком не передбачена.

Суд апеляційної інстанції стосовно спірних правовідносин зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі за текстом - Порядок № 637), передбачено також, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно трудової книжки (арк. спр. 7) позивач працювала викладачем по класу скрипки в період з 2 серпня 1982 року по 12 грудня 1983 року в Комунарській дитячій музичній школі № 1, в дитячій музичній школі № 1 з 27 серпня 1985 року по 31 жовтня 1985 року, в Сєверодонецькому Домі офіцерів з 1 жовтня 1986 року по 20 липня 1987 року, в Комунарській дитячій музичній школі № 1 з 27 серпня 1987 року по 6 березня 2001 року, в Алчевській дитячій музичній школі № 1 імені І. А. Алчевського з 6 березня 2001 року по 26 квітня 2011 року.

26 квітня 2011 року позивача було звільнено за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Відповідно до пункту «е» частини 1 статті 55 Закону № 1788 працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Згідно з абзацом 3 частини 4 статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» № 1841-ІІІ від 22 червня 2000 року педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

В Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 із змінами, внесеними постановою КМУ № 1436 від 26 вересня 2002 року, посада викладача у школі мистецтв та позашкільному закладі освіти не передбачена.

В ухвалі Вищого адміністративного суду від 2 серпня 2006 року, якою були підтримані судові рішення першої та апеляційної інстанції про задоволення позову щодо призначення пенсії за вислугу років фізичній особі, яка працювала викладачем в Цюрупинській дитячій музичній школі, потім перейменованій в Цюрупинську дитячу школу мистецтв, зазначено, що дорученням Прем'єр Міністра України, який очолює Кабінету Міністрів України, від 6 січня 1996 року № 397/21 дію постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 поширено на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 1788-ХІІ від 5 листопада 1991 року, який діяв на час видання вищенаведеного доручення, Прем'єр-міністр України керує роботою Кабінету Міністрів України, спрямовує діяльність Кабінету Міністрів України на забезпечення здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, та здійснення інших повноважень, покладених на Кабінет Міністрів України, надає з цією метою доручення членам Кабінету Міністрів України.

Пунктами 1, 2 параграфу 9 «Регламенту Кабінету Міністрів України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, передбачено, що члени Кабінету Міністрів здійснюють свої повноваження відповідно до статей 42 - 44 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" за процедурами, визначеними цим Регламентом. Прем'єр-міністр, керуючи роботою Кабінету Міністрів, дає доручення, які є обов'язковими для виконання, членам Кабінету Міністрів, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через відповідних міністрів, Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим та головам місцевих держадміністрацій. У разі коли питання, що потребує вирішення, належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через відповідного міністра, доручення Прем'єр-міністра надається такому міністрові.

З огляду на викладене та враховуючи правову позицію Вищого адміністративного суду України, позивач має право на зарахування стажу роботи як викладача в Комунарській дитячій музичній школі № 1, дитячій музичній школі № 1 та Алчевській дитячій музичній школі № 1 імені І. А. Алчевського до спеціального стажу педагогічного працівника з відповідним врахуванням цього при визначенні права позивача на призначення пенсії за вислугу років.

Тобто, суд першої інстанції правомірно задовольнив вимоги позову про скасування розпорядження УПФУ в м. Алчевську від 5 грудня 2013 року та зобов'язання поновити виплату пенсії. Проте, з порушенням процесуальних норм при повному задоволенні позовних вимог не визначив про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке не залучалося до участі у даній справі в якості відповідача.

З врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу УПФУ задовольняє частково зі скасуванням постанови суду першої інстанції, прийняття нової постанови з частковим задоволенням позову.

Керуючись п. 4 ч. 1 статті 202, статтями 94, 197, 205, 207, 211, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську на постанову Алчевського міського суду Луганської області від 29 квітня 2014 року задовольнити частково.

Постанову Алчевського міського суду Луганської області від 29 квітня 2014 року скасувати.

Прийняти нову постанову.

Задовольнити частково позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області про: 1) визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення виплати пенсії за вислугу років позивачу як працівнику освіти незаконними та скасування розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області від 5 грудня 2013 року по розгляду документів щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2; 2) зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області поновити виплату пенсії за вислугу років як працівнику освіти з 1 грудня 2013 року.

Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську від 5 грудня 2013 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську поновити ОСОБА_2 з 1 грудня 2013 року виплату пенсії за вислугу років, призначену їй як працівнику освіти.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 з Державного бюджету України судові витрати у вигляді судового збору на суму 36 грн. 54 коп. пропорційно задоволеним вимогам.

Постанову суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва